Olen tehnyt töitä eskarilaisten kanssa ja ihailin yhtä pikkutyttöä, jota isompi poika kiusasi. Hän meni kädet vyötäisillä topakasti sanomaan, että kuulehan sinä Jussi, sulla ei ole mitään oikeutta kiusata minua. Ja toinen tapaus kun toinen nimitti toista tyhmäksi, sanoi että meidän äiti on sanonut että se on itse jos haukkuu, siis sinä olet se joka on tyhmä.Loppui nimittely silloin.
Tämän tekstin tarkoitus on se, että opettakaa lapsenne puolustamaan itseään! Kiusaaminen ei koskaan lopu, mutta jos vastaanottaja on liian kiltti, se vain jatkuu!
Tämän tekstin tarkoitus on se, että opettakaa lapsenne puolustamaan itseään! Kiusaaminen ei koskaan lopu, mutta jos vastaanottaja on liian kiltti, se vain jatkuu!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Se mikä aikuisen silmissä näyttää kiusaamiselta, on vain lapsille normaalia nahistelua leikkien tuoksinassa, ja se unohtuu pian leikin tiimellyksessä.Minusta liian herkästi noin pienten kohdalla puututaan lasten keskinäisiin touhuihin, pitäis osata erottaa kiusaaminen ja tavallinen lasten välinen napina toisistaan.
oli nyrkillä lyöminen tahallaan. Ja nimittelykin jostakin tuntuu kiusaamiselta. terveisin aloittaja
Tärkeintä on ettei hätkähdä vähästä. Jos kiusattu alkaa itkeä ja juoksee opettajan helmoihin, voi olla varma, että kiusaaminen saa jatkoa. Kiusaajahan nimenomaa haluaa alistaa ja saada aikaan pelkoa pönkittääkseen itseään. Jos näin ei tapahdu, vaan toinen on esim. rauhallisen asiallinen ja välinpitämätön, niin kiusaaja lopettaa.
poikani ollessa ensimmäisellä luokalla koulussa,
koulutoveri tönäisi ja potkaisi häntä,vaan mitäpä kiusaaja sai.ei jälkiistuntoa,nuhteluitä,ei mitään:(
Mutta poikani joka vain puolusti itseään eikä aloittanut....antoi vaan takaisin tönäsemällä kiusaajaa.Poikani sai nuhtelut opettajalta sekä puolen tunnin jälki-istunnon.
Mitä opimme tästä: Itseään ei saa puolustaa millään tavalla,vaikka kuinka toinen kävisi kiinni.
tuo, kuulostaa ihan siltä että asia on kotona kerrottu noin. Mutta sanoilla saa puolustaa,ei väkivallalla!
monen luokkatoverin kertomana ja sitten myös opettaja puhutteli molempia lapsia yhdessä sekä erikseen.