Onko kokemusta noin suunnilleen kuinka paljon järjestysmiehiä tarvitaan avoimeen yleisötilaisuuteen arviotua alkavaa 100 henkilöä kohti? Mitään alkoholin anniskelua ei tapahtumassa ole.
Järjestyksenvalvojien määrä tilaisuudessa
8
13733
Vastaukset
- William Conzales
Sehän riippuu poliisipiirin päälliköstä ja siitä minkälainen tilaisuus on, onko uhkakuvia. Kai se vaihtelee piireittäin.
Ehkä moottoripyöräjengin kokoontumiseen vaaditaan runsaammin, kuin marttakerhon.- Maanmittari
Tarvitsisin edes summittaisen arvion. Tapahtumasta tiedoksi että se on Juha Tapion konsertti.
- -Susi-
Maanmittari kirjoitti:
Tarvitsisin edes summittaisen arvion. Tapahtumasta tiedoksi että se on Juha Tapion konsertti.
Ainakin PK seudulla noudattelivat ainakin jokunen vuosi sitten seuraavaa:
1 jv per alkava 100 vierasta
1 ea per alkava 1000 vierasta
Nykyisin kuitenkin huomioivat huomattavasti paremmin juuri mm. tuon tilan ja muun valvonnan. Periaate että tärkeät paikat tulee olla miehitettynä, kuten oviaukot (sisääntulot) ja lavan luona.
Nykyisin edellyttävät toki myös tilan pelastussuunnitelmaan tukeutuvaa erillistä turvallisuussuunnitelman laadintaa yms. pientä ohjeistusta ennakolta.
huomioivat nykysiin hyvin myös mahdollisen kameravalvonnan ja tämän avulla suoritettavat valvonnan ja työn ohjaamisen.
Millainen tila on kyseessä ja missä? Mikä viikon päivä? Paljonko arvioitu asiakkaita? Jos laitat vähän lisätietoa voi summittaista arviota laittaakin. - -Susi-
-Susi- kirjoitti:
Ainakin PK seudulla noudattelivat ainakin jokunen vuosi sitten seuraavaa:
1 jv per alkava 100 vierasta
1 ea per alkava 1000 vierasta
Nykyisin kuitenkin huomioivat huomattavasti paremmin juuri mm. tuon tilan ja muun valvonnan. Periaate että tärkeät paikat tulee olla miehitettynä, kuten oviaukot (sisääntulot) ja lavan luona.
Nykyisin edellyttävät toki myös tilan pelastussuunnitelmaan tukeutuvaa erillistä turvallisuussuunnitelman laadintaa yms. pientä ohjeistusta ennakolta.
huomioivat nykysiin hyvin myös mahdollisen kameravalvonnan ja tämän avulla suoritettavat valvonnan ja työn ohjaamisen.
Millainen tila on kyseessä ja missä? Mikä viikon päivä? Paljonko arvioitu asiakkaita? Jos laitat vähän lisätietoa voi summittaista arviota laittaakin.juhatapio.com keikkakalenterista katsottuna sanoisin että vaihteula voi olla paljonkin. Paikkakunnan poliisilaitos viime kädessä toki aina asian päättää. Yleensä tilan omistajakin asettaa tiettyjä ehtoja ja vaatimuksia.
Kuitenkin sanoisin että ns. kirkkokonserttiin luulisi tarvittavan 5-10 järjestyksenvalvojaa. Tampere-talon tiloihin sitä vastoin saattaa tarvita 10-20 järjestyksenvalvojaa.
Riippuu paljon viikonpäivästä ja mahd. anniskeluoikeuksista tilaisuudessa. Samoin siitä onko vapaa pääsy vai pääsylippu.
Tiloja paremmin tuntematta ja tutustumatta mahdotonta juuri tuon tarkempaa arviota antaa. Vähempikin saattaa riittää, toisaalta enemmänkin voidaan tarvita jos tilaan opastamiseen tarvitaan useita henkilöitä eri kerroksissa (tms.) tai mikäli myös narikka ja liikenteenohjaus / pysäköinti kuuluu tehtävään.
Paljon siis riippuu kuinka laajasti tapahtuman palvelut sisältyvät kuvaan. Tarvittaessa ovella lipunmyyjäkin voi olla järjestyksenvalvoja.
- kohden
Suositus on 1 järjestyksenvalvoja 50 ihmistä kohden.
Mitään ehdotonta sääntöä ei ole.
Käytäntö vaihtelee riippuen tilaisuuden luonteesta. - sgl-kouluttaja
Tapahtuman järjestäjän vastuulla on arvioida väkimäärän, tilaisuuden luonteen, järjestämispaikan yms seikkojen perusteella, montako järjestyksenvalvojaa hän tarvitsee jotta tapahtuma olisi turvallinen kaikille osallistujille.
Eli mene tilaan, katso ympärillesi. Montako sisäänkäyntiä, onko alueita jonne yleisöä ei saisi päästää, mitä pitää erityisesti suojata, minkälaisia pääsykontrollimenettelyjä käytetään ja montako henkeä yksi JV pystyy niiden kanssa sisään päästämään minuutissa, missä ajassa haluatte ihmisten pääsevän sisään? Miten pitkä tapahtuma, pitäisikö tauollekin päästä joskus ja kuka voi toimia tauottajana? Organisointi, esimiestarpeet, jne siihen päälle.
Poliisi heittää niitä omia määräyksiä puhtaasti numeropohjalta, jolloin poliisille voi riittää 1/100, tai ehkä 1/50. Mutta sillä EI OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ TODELLISEN TARPEEN kanssa. JV-määrä pitää tietenkin mitoittaa sen mukaan miten paljon ihan oikeasti tarvitaan, ja lähes poikkeuksetta se on enemmän kuin poliisin edelyttämä minimi.
Yksiovinen sisällä oleva tapahtumapaikka vaatii huomattavasti vähemmän valvontaa kuin neliporttinen ulkona oleva paikka. Asiakasmäärä on hyvin mitätön tekijä todellisen tarpeen arvioinnissa.- Discon pitäjä
jos järjestää Discon 13-17 vuotiaille nuorille niin kuinka monta järkkäriä pitää olla??
- luuloeioletiedonväärti
1-2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1921425Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 83989
- 81985
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v81902Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/6847