Piipun läpivienti lienee tehdään leikkaamalla aluskatteeseen leikkaamalla ristiin piipun mentävä aukko. Nämä kolmio voidaan liimata esim. sikaflex piippuu kiinni ja kulmiin vähän reippaammin sikafleksiä. Tapahtuuko näin ja tarviiko kulmia tai muita kohtia lisäksi vahvistaa jotenkin?
Piipun läpivienti?
Mikke
138701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
piipun yläpuolelle tehdään aluskatteelle rimalla ohjuri eli ylösnosto joka ohjaa mahdolliset lumet ja vedet ohi hormin.
Sika on hyvää mutta myös joku lyijylevyliimanauha-kiinnitys lisäksi varmistaa kiinnityksen hormiin. Löytyy tiilikattoasennustarvikehyllystä.
Ihmettelen suunnattomasti noita teidän ohjuri ja sikaflex virityksiä? Miksi ette palkkaa vain peltiseppää pellittämään piippua ja vielä piipun takaosa kaatolaudalla niin ei tarvitse noita viritelmiä rakennellä.
Sikaflex, Wakaflex ja uretaani vaahto. Noista jollain kiinni niin pysyy kyllä. Itse käytin Wakaflexiä valmistajan ohjeen mukaan. Sillä siidel piippu :)
Peltiä piippuun ja piipun taakse harjan toiselle puolelle asti jos piippu ei ole keskellä harjaa.
kyllä tulee mutta mielestä jonkunlainen tiivistys sen alla ei ole pahaksi.
tiivistys kuten on neuvottu ja sitten pellitys ellei ole puhtaaksi muurattu piippu.
Vai pelkät pellit?? Näin neuvoo rynterit!
Hei rynteri, mitenkäs ne piiput on pysynyt kuivina jo toistasataa vuotta, mutta nyt kun keksittiin aluskate ja kitit ja kotit niin ovat ruvenneet vuotelemaan? Johtuu noista teidän virityksistä, kun tuutte sekaantumaan alalle joista teillä ei ole hajuakaan;)
joo, ehkä riittää sulle muttei tarkastajalle
rt-kortiston mukaan pellitys ei rittää jos aluskate
Kokemuksesta voin sanoa ettei usein toi pellitys riittää kun tämän päivän peltisepätkin tivistävät sikaflexillä ja aika ei riittää enää tuplasaumakseen mutta kehtaavat silti pyytää melkein mitää vaan huonosta työstä.
No tämä viestisi sitten taas kertoi kaiken tarpeellisen. Eli jätetään nämä peltijutut niille, jotka niistä jotain ymmärtävät. Keskity sinä omaan alaasi;)
"Keskity sinä omaan alaasi;)"
ongelma vaan on että mä asennan ne pellitykset paikoilleen ja sitten minun pitää antaa parin vuoden takuu. No, onneks vaihdoin sikaflexi-peltisepän toiseen joka tekee kunnon työtä
Hieman ristiriitaisia juttuja kirjoittelet;)
Sinä asennat ja kumminkin vaihdat sikaflex sepän toiseen;) Siis kuka tekee ja mitä tekee, muahhahaha.
Kaikenlisäksi vuoden takuu riittää, mutta mikäli haluat joskus edes yrittää tehdä jotain oikein tajuat, että hyvältä peltisepältä ja peltisepän asentamille pelleille voi takuun kirjoittaa huoletta vaikkapa kymmeneksi vuodeksi.
No jokatapauksessa tässä taas yksi esimerkki typerästä timpurista, joka uskottelee itselleen ja todennäköisesti muijallensa, että hän on juuri taas se "supermies", joka osaa tehdä joka alan hommat ja kukaan muu ei osaa tehdä mitään. Kuulostaako tutulta?
MUAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!!!!!
"Hieman ristiriitaisia juttuja kirjoittelet;)
Sinä asennat ja kumminkin vaihdat sikaflex sepän toiseen;) Siis kuka tekee ja mitä tekee, muahhahaha"
Täh, mitä ristiriitaista siinä oo?
Minä ostan valmiin "peltihylsyn" ja sitten asennan sen. Mutta esim. juuripellin "saumat" on tehty vain sikaflexilla liimamalla. Ainoastaan pystysaumat ovat edes hakassaumalla tehty.
Ja kun yhden peltisepän tuotteet mielestäni olivat huonoja, ostan toiselta ja se ei tekee minusta mitään supermiestä että voin näin helpossa tapauksessa huomaa että kaikki peltisepät eivät enää tänä päivänä ole huippuluokkaa niin ku sinä ilmeisesti ole. Onneks olkoon vaan.
"No jokatapauksessa tässä taas yksi esimerkki typerästä timpurista, joka uskottelee itselleen ja todennäköisesti muijallensa, että hän on juuri taas se "supermies", joka osaa tehdä joka alan hommat ja kukaan muu ei osaa tehdä mitään. Kuulostaako tutulta?"
Ei kuulostaa, mutta mitä sä itte olet nyt tekemässä hei?
sen kitti peittää...
Ikävä kyllä, kuvastaa monen "peltisepän"
ammattitaitoa