äitiysrahasta

Hei.

Täytys käydä lukemassa varmaan kelan sivuja, mutta ajattelin että alustavasti kyselen täältä neuvoja.

Äitiysrahasta kyselen..

Minulla on tulot liki 30 000e/vuodessa ja suunilleen saman verran tienaa mieheni. Yritämme lasta ja jos onnistumme niin, että vauva syntyy v. 2008. Lsketaanko äitiyspäiväraha v. 2006 vai v. 2007 tulojen mukaan? Tulot vuosina 2005, 2006 ja 2007 ovat kyllä suunilleen samat, pientä eroa löytyy.
Vaikuttaako miehen tulot äitiysrahaan tai muihin äitiyteen liittyviin tuloihin?
5803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Riippuu siitä milloin on eka är päivä. Eli laskettu aika ratkaisesee sekä alkuvuonna se, aloitatko 50 vai 30 pv ennen.

Jos äitiysrahakausi alkaa 311207, määrä perustuu 2005 tuloihin. Jos 010108, perusteena on 2006 tulot.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta!

    Äänestä

  • Tuntuu tulot sellaisilta että sinä et tarvitse minkään sortin avustuksia,"eikö hävetä edes kysellä moisia juttuja"

    Äänestä

  • Jorte kirjoitti:

    Tuntuu tulot sellaisilta että sinä et tarvitse minkään sortin avustuksia,"eikö hävetä edes kysellä moisia juttuja"

    Äitiyspäiväraha ei ole avustus, vaan sitä maksetaan palkan sijasta äitiysloman ajalta. Vai oletko sitä mieltä, ettei raskaana olevien ja imettävien naisten tartte syödä????
    Osan ajasta maksaa työnantaja, loppuajan Kela. Lasten tekeminen on kuitenkin vissiin helpompaa kun työn tekeminen, siksi se päiväraha on pienempi kuin palkka.

    Äänestä

Vaimoni oli töissä Suomessa vuonna 2003 ja puolet vuodesta 2004. Seuraavana vuonna muutimme USA:han ja lapsi syntyi loppuvuodesta vuonna 2005.

USA:ssa vaimoni oli kotiäitinä eikä tietenkään saanut mitään työttömyyspäivärahaa tai vastaavaa. Mutta kun lapsi syntyi vaimoni sai vuoden 2003 ansioihin perustuvan äitiyspäivärahan, koska kuuluimme edelleen suomalaiseen asumisperusteiseen sosiaaliturvaan. "Ilmaista" rahaa tuli Suomesta siis toistakymmentä tuhatta euroa. Kiitos Demarit ja Vasemmistoliitto, kun pidätte köyhistä huolta. Muuten olisi toinen verovapaa auto jäänyt ostamatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselen etukäteen kirjoitti:

Hei.

Täytys käydä lukemassa varmaan kelan sivuja, mutta ajattelin että alustavasti kyselen täältä neuvoja.

Äitiysrahasta kyselen..

Minulla on tulot liki 30 000e/vuodessa ja suunilleen saman verran tienaa mieheni. Yritämme lasta ja jos onnistumme niin, että vauva syntyy v. 2008. Lsketaanko äitiyspäiväraha v. 2006 vai v. 2007 tulojen mukaan? Tulot vuosina 2005, 2006 ja 2007 ovat kyllä suunilleen samat, pientä eroa löytyy.
Vaikuttaako miehen tulot äitiysrahaan tai muihin äitiyteen liittyviin tuloihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu