Valmennus aivan turhaa

Älykäs ihminen

Kaikki valmennuskurssijärjestäjät ovat aivan turhia. Sen sijaan, että ihmiset käyttäisivät energiaansa niiden vertailuun ja tunneilla käyntiin, kannattaisi opiskella. Minä en aio käydä mitään kurssia, vaan opiskelen itse. Olen sitä mieltä, että jos en omalla lukemisella pääse yliopistoon, en ansaitse opiskelupaikkaa. Jos on valmennuskurssin ansiosta päässyt sisään, on ihan turha kuvitella, että pärjäisi vaativassa yliopistomaailmassa omin avuin. Kaikkien pitäisi vaan opiskella itsekseen ja boikotoida valmennuskursseja! Se olisi myös reilumpaa. Käikilla olisi samat mahdollisuudet ja todelliset älyköt pääsisivät sisään. Kaikki siis boikotoimaan valmennuskursseja!

3

716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ontuu

      Sun argumentit vähän ontuu. Jos valmennuskurssit ovat kerta tarpeettomia ja turhia niin miten ihmieessä ne voikin yhtäkkiä olla niin hyviä, että sellainen joka ei yliopistomaailmassa omin avuin pärjäisi onnistuisi pääsemään sisään valmennuskurssin avulla.
      TOTTA KAI JOKAINEN TEKEE ITSE SEN TYÖN SISÄÄNPÄÄSYN ETEEN, SEHÄN ON SELVÄÄ. Mutta KUKAAN ei voi väittää, että valmennuskurssi olisi täysin TURHA. Siellä saa välineitä lukutekniikkaan jne.. Itse olin aivan hukassa kun aloitin pyrkimisprosessin ja koen, että kurssi tuki mun pyrkimistä hyvin (vertaistuki pääsi testaamaan kokeiden avulla miten hyvin osaa asiat jne). En varmasti olisi päässyt sisään ilman kurssia, sillä opiskelussa oli ollut aimo tauko, kun lähdin pyrkimään. Pakko vielä tähän loppuun mainita, että olin Huippuvalmennuksen kurssilla ja minusta nämä jutut joita siitä lafkasta kirjotellaan on aikasta liioiteltuja.

    • turha toivoa

      Opiskelupaikat merkitsevät ihmisille niin paljon, että puurot ja vellit menevät heillä sekaisin.

      On totta, että ilman valmennuskursseja jokainen normaaliälykäs ihminen pääsee sisään ja edes valmennuskurssi ei auta alalle sopimatonta sisälle, MUTTA jos yli puolet sisäänpäässeistä on kurssin käyneitä ja voi itse jotain tehdä maksimoidakseen sisäänpääsynsä, niin arvaahan sen että ihmiset menevät kursseille.

      Sääli vaan, että ala on täynnä ihmeellisiä humpuukkifirmoja, joissa mainostetaan paljon ja lopulta joku harmaa tyyppi lukee pääsykoekirjaa tunkkaisessa opetustilassa.

    • valmennuskurssin

      pitäjät sitä pääsykoetta käy tekemässä, vaan jokainen kurssin käynyt itse. kyllä jokainen ihan oman työnsä tekee, oppimistekniikoita on vain monia. itselleni oli ainakin helpotus saada kysyä mieltä askarruttavia kysymyksiä, ihan niinkuin voin nyt yliopistossakin kysyä jos joku on epäselvää.

      "Jos on valmennuskurssin ansiosta päässyt sisään, on ihan turha kuvitella, että pärjäisi vaativassa yliopistomaailmassa omin avuin."

      hah!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13188
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9631
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9123
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6734
    6. 148
      6158
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      19
      3145
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      392
      1225
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1164
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1000
    Aihe