miksi aina

.ertukka.

vähätellään susten määrää.aina vaan 200,virallisesti aina suomessa 200 sutta.kaikki tietää että niiton enemmälti. joka on vähäki liikkunu luonnossa tietää totuuden. minä väitän, että susia on suomessa ainakin 230 kappaletta. niin paljo niitä on.

9

685

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .ertukka.

      mul jäi yks nolla pois.siis susia on ainakin 2300.vähä huono tuo matematiikka aina ollu, mutta väitän jopa, että tuoho lukuun vois vielä yhen nollan lisätä nii aletaa olla lähellä tottuutta

      • se viina

        ja huumeet ja hankkiudu hoitoon.tuollasia asiattomia kommentteja ei täällä tarvita.varmaankin puolet noistakin susista käy joka päivä pihallasi.KAIKENLAISIA TYHJÄPÄITÄ SITÄ ONKIN.


    • suden suojelija

      annetaa vaa periksi noille metsästäjille,suomen susi kantaa ollaa vääristelty tarkoituksella.onhan meijänkin tietojen mukaa suomeen saatu koko maan kattava susi populaatio.meidän liiton mukaa suomessa on 1200 kpl elin voimaisia susia.ja 85 lisääntyvää paria.anteeksi suojelu väki mut nyt se on sit julkinen.

      • susitaika

        miks helvetissä menit paljastamaa niille junteille noin tärkiän tiedon?otan tietosi esille keinoja kaihtamatta!tämä ei jää tähän.


    • suden persiin purija

      näyttää totuus koskevan suden suojelijoita.ertukka ei ole aloittanut tätä keskustelua.

    • susien määrää suomessa

      ja samaan hengenvetoon verrataan euroopasssa ja esim.latviassa elävän 3 kertaa enemmän susia kuin suomessa? jos niitä muissa maissa on niin paljon enemmän kuin suomessa, miten susi voi olla uhanalainenlaji euroopassa? luontokuvaajat haaskoineen (en tarkoita tässä heidän puolisoitaan) ovat aiheuttaneet petoeläimien tottumisen ihmisiin ja tulemaan samalle elinalueelle ja sen tietää miten siinä käy.ihminen voittaa onneksi ja sillä on yleinen mielipide puolellaan.eli summa summarum: nämä ns. luonnonsuojelijat tekevät karhunpalveluksen petoeläimille.olen puhunut ugh!

    • Stadilainen

      korkeasaaressa joten voinkin väittää, että susia on Suomessa sellaiset 450 000 kpl. En tätä muuten tietäisi, ellen olisi käynyt siellä korkeasaaressa.

      • .ertukka.

        hyvä stanuksen immeinen,kävit vanhainkodilla.joks pää selvis?


    • vähättele

      kyllä niitä on ainakin 232!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      66
      2101
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      33
      1676
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1122
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      860
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      793
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      25
      746
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      650
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      38
      626
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      126
      562
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      558
    Aihe