Ehdottakaa jäälle/soralle...

ralhi

...sopivaa autoa.

Kriteereinä voidaan pitää, että auton on oltava takaveto, mielellään useimmiten lukollisella tasauspyörästöllä*, pyöränkulmia helppo säätää*, osia edullisesti tai runsaasti saatavilla ja aika tasapainoinenkin pitäisi olla ja tietysti kevyt tai helposti kevennettävissä. Ja halpakin tietysti... ~~alle 3000€

*Alustaan helppo tehdä tarvittavat muutokset, jotta pyöränkulmia voidaan tämän jälkeen säätää, lukollisia tasauspyörästöjä helposti saatavilla.

4

638

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teamin pomo

      Lada ja Escort taitavat parhaiten sopia. Riippuu sitten käden taidoista mihin hintaan saat läjään pelin jolla kehtaa b-junnuihin f-sarjassa ilmoittautua.

      Mutta jos ihan pelloilla ajelet niin aloita Ladalla. Sillä opit parhaat ajotavat.

      • Ralhi

        No ladaan tuskin periä saa, paitsi alkuperäisiä periä jos vanha sattuu hajoamaan, mut voishan sitä kempin perällä jäällä ajaa. Mut silti vähän huono, jos meinaa leimalle saada. Toinen ns. "ongelma" on ohjaus. Saako ladaan tarkkaa ja nopeaa ohjausta?


      • Jos taidot riittää
        Ralhi kirjoitti:

        No ladaan tuskin periä saa, paitsi alkuperäisiä periä jos vanha sattuu hajoamaan, mut voishan sitä kempin perällä jäällä ajaa. Mut silti vähän huono, jos meinaa leimalle saada. Toinen ns. "ongelma" on ohjaus. Saako ladaan tarkkaa ja nopeaa ohjausta?

        Ladalla ajetaan F-ryhmässä. Siis periaatteessa kovimmassa mahdollisessa rallisarjassa - jossa keskineopeudet tuppavat olemaan korkeampia kuin MM-sarjassa.

        Jos Lada riittä siellä perineen ja ohjauksineen, niin eiköhän se riitä alkuperäiselle kysyjällekin!


      • MMS

        ENTÄS SAAB 99 TAI SITTEN MAZDA 323 EIKÖS NÄISTÄ SAISI RALLIPELEJÄ TEHTYÄ..ITSE AINAKIN JOS AJAISIN F-RYHMÄÄ MAZDALLA 323 TAI SAABILLA 99.EHKÄ MYÖS LADA 1200 2105 SOPII PARHAITEN...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2032
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      630
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      593
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      480
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      470
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      61
      469
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      450
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      427
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      423
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      411
    Aihe