järkevin tapa hävittää mökillä uloste. mökillämme on erotteleva wc. virtsa menee umpisäiliöön joten sen kanssa ei ole ongelmia. kiinteämpi jäte keräytyy pönttöön ja kuivaa kasaan ilmastoinnin avulla. edellinen asukas oli kaivanut ko tuotteet maahan, mutta lueskelin ettei se ole sallittua. pilaa pohjavedet. kysynkin miten kompostoin jätökset. en halua rotta enkä kärpäs seuruetta mökilleni. onko olemassa suljettuja kompostoreja, ettei taudin aiheuttajat valu pohjaveteen ja lopulta omaan kaivoon.käsittääkseni kompostoituminen vaatii maayhteyden? silloinhan vaarana on taudinaiheuttajien valuminen. pitäisi kai olla kaksi kompostia? mikä komposti olisi sopiva ja ympäristöystävällinen ihmisen ulosteelle?
mikä
olisi...........
2544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ostaa kompostoiva paskis. Heittelet mullat pöntöstä suoraan metsään.
eivät tule paskakompostiin. Siellä täytyy olla ruuantähteitä että se houkuttelisi.
Huussin tähteet voit jatkokompostoida vaikkapa jossain tynnyrissä. Sekoittelet sekaan käynnisteainetta ja kuoriketta ja annat hautua syksyyn (laita siis keväällä). Syksyllä sitten levittelet palaneen paskan kentälle, kukkapenkkiin tai mihin nyt ravinteikasta multaa tarvitset. Myyt vaikka naapurin emännälle pussissa ;)
Meillä on mökillä kompostikäymälä joka tyhjennetään kerran vuodesa ja on jo siinä vaiheessa lähes valmista multaa. Varmuudeksi kuitenkin pidän jatkokäsittelyssä sitä vuoden ja levitän sitten tanhuville ravinnoksi. Kylläpäs kukat kukkii komiasti.