Sydän talvi on ammatinvalinnan aikaa.Metsäkonealasta kiinnostuneet nuoret hankkikaa monipuolista tietoa alasta ennen kuin teette lopullisen päätöksen.Olkaa kiinnostuneita tärkeimmistä asioista,eli alan työehdoista,palkkauksesta,työajoista,työmatkaan käytettävästä ajasta ja kaikesta mikä pitkänpäälle kiinnostaa työntekijää.Mm. yritysrakenteesta ja alalla käytäntönä olevista työsuhdeasioista.Tekniikan sanotaan olevan koneissa hienoa eli on paljon huoltoa ja korjauksia vaativia kohteita.Kyselkää miten korjaukset yrityksissä hoidetaan vai onko kuljettajan tehtävä hoitaa asiat maastossa myös talvella.Alasta tiedottajilta toivon rehellisyyttä, että nuoret ei tarvitse käydä kolmevuotta koulua huomatakseen pettymyksensä.Olisi kaikille edullista että rehellisen tiedon pohjalta koulutukseen lähtijät sitten jäisivät alalle töihin.
Metsäkonekouluunko?
Katso kohtasi
31054
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ensimmäinen asiallinen juttu täälä ,, noin se menee ja annetaan paikka sellaselle nuorelle joka tosissaan on kiinnostunut ja haluaa oppia kyseisen alan saloihin , suomessa on nämä koulutus paikat nykyaikaisineen konein niin eikun kouluun vaan..
koulussakin joutuu oleen 38 asteen pakkasilla muutama tunti ulkona vaihtamassa hydrauliikkalohkoa ja koittamassa tartata koneet. se on sellasta tää ala että kannattaa olla varmasti myös kiinnostunut tästä jos kouluun lähtee.
Kuka hullu menee starttailee konettaan -38 asteen pakkasessa ? siinähän poksahtelee jo kaikki hydrauliletkutkin... Kyl meidän koulussa pakkasraja oli -28 astetta.