Laho alajuoksu

Tilanne tämä: RM-talon alajuoksun ja perustusten välistä puuttuu huopapala ja näin ollen alajuoksu on lahonnut n. 8m ulkoseinän matkalta. Vaihtoon menee. Puolet eli n. 4m seinästä joudumme joka tapauksessa tekemään uusiksi/muokkaamaan, sillä talon lisäsiipi tullaan liittämään ko. kohdasta vanhaan osaan. Onnistuukohan tuon alajuoksun vaihtaminen lisäosaa rakennettaessa kuinka kivuliaasti/kätevästi? Loppu 4m voi ollakin ongelmallisempi, kun sillä osalla on ikkunakin... vai voisko ikkuna auttaa jotenkin, esim. että puuosia vaihdettaisiin vain ikkunan alareunaan asti?

Huh, melkoinen homma joka tapauksessa, vai mitä sanoisitte?
48572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hankalalta kuulosta. Runkotolpat ovat varmaan lahonneet ~30cm alajuoksusta ylöspäin?
Sen voi korjata kun tolppa kerrallaan alkaa korjaamaan eli alajuoksu 2pystyn välistä poikki niin, että keskelle jää 1 pysty. sitte alajuoksu pystyjen välistä vaihdetaan ja keskimmäinen pysty katkaistaan laholta osalta sekä kylkeen uus pysty. Näin jatketaan sen verran kun on tarvis. Jos ulkovuori menee laajennuksen myötä vaihtoon niin oletettavasti muut seinät ovat samanlaisessa kunnossa ja kannattaa fiksata neki samaan remonttiin (ainakin kannattaa tarkastaa).
Ei tuota kannata purkaa enempää kuin on tarvis ja hyvällä tuurilla sisäverhouskin säilyy ehjänä.

Äänestä

vastaili tuosta tekniikasta hyvin, mutta kannattaa miettiä tuon purueristyksen kanssa mitä teet. sillä jos avaat puolihuolimattomasti alhaalta niin pahimmassa tapauksessa koko koolinkien väli valahtaa tyhjäksi. tietenkin voit yläkerrasta täyttää välin uudestaan.

Äänestä

Meillä oli lasikuistin eli sisäänkäynnin betoniporras valettu kiini ulkoseinää ja tietenkin ylin tasanne n.40cm (=lattiakorkoon) pohjajuoksua ylemmäs. Siinä sitten reilu 50v muhittuaan oli lahottanut pohjajuoksua portaan kohdalta sekä noin 5 metrin matkalta itse asuintilojen seinämältä.
Irrotin vuorilautoja noin puolen metrin korkeudelta ja niin pitkälti kuin alajuoksu paljastuttuaan laholta vaikutti (purkuraudalla tökkimällä ja kaivelemalla.
Vuorilaudan alta paljastuneen vinolaudoituksen naulailin runkotolppiin siinta vuorilaudoilta avatu alueen yläreunasta kiinni ja katkoin vuorilaudat m-sahalla poikki. sen´jälkeen katkoin vinolaudat tolppaväli kerrallaan tervapaperit ja pinkopahvit ylöspäin taivuttaen (pahvinaulalla kiinni jälleen takasin laitettavaksi) ja valuttelin tolpanväli kerrallaan purut jätesäkkeihin.
Kun koko vaurioalue oli puruista tyhjä, sahasin tunkotolpat ehjään korkoon asti poikki ja poistin lahot rakenteet. Talo ei notkahtanut yhtään. Olihan sisäpuoliset vinoreevaukset/laudoitukset ja muutkin rakenteet paikoillaan.
Tämän jälkeen laitoin uuden kuivan huopakaistan sekä alkuperäisen kokoisen(4"x5") pohjajuoksun paikoilleen. Lyhennetyt runkotolpat jatkoin puskuun vastaavilla (2"x4") tumpeilla ruuvaten niiden poskeen tueksi tuumaisen laudan.
Tämän jälkeen täyttelin vajentuneet lattianaluset, sekä seinän alaosan villalla ja taivuttelin vanhat kuivat pinko/tervapahvit takaisin ja lisäilin aiemmista rempoista ylijääneellä pinkopahvilla.
Sitten ei kun pururata päälle, eli säkit vinttiin ja seinän yläosasta valutellen takaisin ja hiukan narun päähän sidotulla moskalla tiukkaillen ja lisäpurulla täydentäen seinät kuntoon.
Pois puretun vinolaudoituksen toki korvasin vastaavalla ehjällä ennen pururatahommia.
TYÖN ILOA!!!

Äänestä
  • Miten korvasit katkaistun vinolaudoituksen. Laudoititko vinosti umpeen vai veditkö vaakalaudoituksen tilalle? Entä miten liitit 'tyhjän päälle' jääneen katkaistun vinolaudan pään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä sanotte tästä kirjoitti:

Tilanne tämä: RM-talon alajuoksun ja perustusten välistä puuttuu huopapala ja näin ollen alajuoksu on lahonnut n. 8m ulkoseinän matkalta. Vaihtoon menee. Puolet eli n. 4m seinästä joudumme joka tapauksessa tekemään uusiksi/muokkaamaan, sillä talon lisäsiipi tullaan liittämään ko. kohdasta vanhaan osaan. Onnistuukohan tuon alajuoksun vaihtaminen lisäosaa rakennettaessa kuinka kivuliaasti/kätevästi? Loppu 4m voi ollakin ongelmallisempi, kun sillä osalla on ikkunakin... vai voisko ikkuna auttaa jotenkin, esim. että puuosia vaihdettaisiin vain ikkunan alareunaan asti?

Huh, melkoinen homma joka tapauksessa, vai mitä sanoisitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu