No juu..Siinäpä se jo tulikin. Eli kuinka paljon ajokoiranne painavat ja kuinka vanhoja ovat? Itsellä puolentoista vuoden ikäinen narttu, painoa 19 kiloa.
Kuinka paljon ajokkinne painavat?
15
6561
Vastaukset
- isintytto
Meillä ajokoira uros painaa noin 25 kg. Narttu 20-23 kg.Sinun narttusi on ikään katsoen ihan normaalipainoiben.Iän karttuessa kertyy massaa ja paino lisääntyy.
- Hätänumero
Jep. Paino kyllä on ihan nsuht normaali, mutta vähän sitä massaa saisi silti tulla, kun luut meinaa paistaa kyljissä ;/
- :jjjj
meillä ajokoira narttu painaa 25,8 kg. onko ylipainoinen ?
- :jjjj
:jjjj kirjoitti:
meillä ajokoira narttu painaa 25,8 kg. onko ylipainoinen ?
iältään on kolme ja puolivuotta.
- dark.secret
:jjjj kirjoitti:
meillä ajokoira narttu painaa 25,8 kg. onko ylipainoinen ?
[olen topikin aloittaja, Hätänumero]:
Minkä ikäinen narttusi on? :] - dark.secret
:jjjj kirjoitti:
iältään on kolme ja puolivuotta.
Ei oo ylipainonen.
- haukku24
Hoittikset painavat 4 vuotias:22 kg 10 vuotias: 23 kg. Aika pienikokoinen narttusi? Mikä säkä?
- dark.secret
Olen se alottaja kuten jo mainitsin tuolla aijemmin. :)
Eli pienikokoinen tosiaan on, ihan varmaa säkää en osaa sanoa, mutta ehkäpä viisi senttiä alle polven. :) - dark.secret
dark.secret kirjoitti:
Olen se alottaja kuten jo mainitsin tuolla aijemmin. :)
Eli pienikokoinen tosiaan on, ihan varmaa säkää en osaa sanoa, mutta ehkäpä viisi senttiä alle polven. :)POLVENKORKUINEN!!! :)
- killer kid
Suomenajokoiranarttu 56 cm korkea, pitkärunkoinen ja voimakas, painaa 32 kg.
Edellinen narttu oli pienikokoinen, 53 cm, ohutluinen ja lyhytrunkoinen, painoi 15 kg.
Vuosituhannen vaiheessa 60 cm korkea, keskiraskas uros, painoi 36 kg.
Nykyään suomenajokoirat on mielestäni jalostuneet liian kookkaiksi ja painaviksi.- dark.secret
Asiaa. Ajokit ovat paljon isompia kuin ennen, liian isoja. :[
- korpien.kulkija
Nartulla on ikää vuosi ja painaa n.23 kg, on sirorakenteinen eikä mielestäni yhtään liian lihava!Kotona tyttö on mitattu 55-56cm korkeaksi, ja koira on hyvin pitkä runrkoinen. Mielestäni sellainen kun ajokoiran kuulu olla! Lihastakin tuntuu olevan jo ainakin takajalkoihin kehittynyt.
- harmaa parta
Nyt rotujärjestö on kiinnittänyt huomiota suomenajokoiran rakenteeseen käyttöpuolen näkökulmasta. Saa nähdä, miten asia etenee.
Muutamia seikkoja, joihin toivoisi parannusta: Liian pitkä lanneosa, liian suuret nisät, karvapeite saisi olla parempi varsinkin alapuolelta. Ylensä koko on kasvanut liian raskaaksi, korkeaksi ja pitkäksi. Raskas rakenne mm. tekee sen, että olkanivelvammat haittaavat käyttöä kohta enemmän kuin huonot lonkat.
Kasvattajilla ja jalostusneuvojilla tietenkin on suurin vastuu, miten jalostus onnistuu.
Rotumääritelmää ehkä kannattaisi muuttaa niin, ettei kookkaita palkittaisi erinomaisina yksilöinä ja maininta tulisi narttujen nisistä, joihin arvostelussa voisi kiinnittää huomiota nuoria koiria arvosteltaessa. Rotujärjestön julkaisussa 2/07 sivulla 23 oli kaksi narttujen tyyppikuvaa, joista toisella oli liian pitkät nisät. - Anonyymi
Vanha ketju, mutta asiahan ei vanhene. Meillä isohko raskasrunkoinen narttu 35 kg. Noin 5 kg kevyempänä olisi mielestäni sopiva, nyt on hyvässä sohvakunnossa.
- Anonyymi
kaverin ajokki paino karvan alle 50kg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857