Kuinka paljon ajokkinne painavat?

No juu..Siinäpä se jo tulikin. Eli kuinka paljon ajokoiranne painavat ja kuinka vanhoja ovat? Itsellä puolentoista vuoden ikäinen narttu, painoa 19 kiloa.
156818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Meillä ajokoira uros painaa noin 25 kg. Narttu 20-23 kg.Sinun narttusi on ikään katsoen ihan normaalipainoiben.Iän karttuessa kertyy massaa ja paino lisääntyy.

Äänestä
  • Jep. Paino kyllä on ihan nsuht normaali, mutta vähän sitä massaa saisi silti tulla, kun luut meinaa paistaa kyljissä ;/

    Äänestä

  • meillä ajokoira narttu painaa 25,8 kg. onko ylipainoinen ?

    Äänestä

  • :jjjj kirjoitti:

    meillä ajokoira narttu painaa 25,8 kg. onko ylipainoinen ?

    iältään on kolme ja puolivuotta.

    Äänestä

  • :jjjj kirjoitti:

    meillä ajokoira narttu painaa 25,8 kg. onko ylipainoinen ?

    [olen topikin aloittaja, Hätänumero]:


    Minkä ikäinen narttusi on? :]

    Äänestä

  • :jjjj kirjoitti:

    iältään on kolme ja puolivuotta.

    Ei oo ylipainonen.

    Äänestä

Hoittikset painavat 4 vuotias:22 kg 10 vuotias: 23 kg. Aika pienikokoinen narttusi? Mikä säkä?

Äänestä
  • Olen se alottaja kuten jo mainitsin tuolla aijemmin. :)

    Eli pienikokoinen tosiaan on, ihan varmaa säkää en osaa sanoa, mutta ehkäpä viisi senttiä alle polven. :)

    Äänestä

  • dark.secret kirjoitti:

    Olen se alottaja kuten jo mainitsin tuolla aijemmin. :)

    Eli pienikokoinen tosiaan on, ihan varmaa säkää en osaa sanoa, mutta ehkäpä viisi senttiä alle polven. :)

    POLVENKORKUINEN!!! :)

    Äänestä

Suomenajokoiranarttu 56 cm korkea, pitkärunkoinen ja voimakas, painaa 32 kg.

Edellinen narttu oli pienikokoinen, 53 cm, ohutluinen ja lyhytrunkoinen, painoi 15 kg.

Vuosituhannen vaiheessa 60 cm korkea, keskiraskas uros, painoi 36 kg.

Nykyään suomenajokoirat on mielestäni jalostuneet liian kookkaiksi ja painaviksi.

Äänestä
  • Asiaa. Ajokit ovat paljon isompia kuin ennen, liian isoja. :[

    Äänestä

Nartulla on ikää vuosi ja painaa n.23 kg, on sirorakenteinen eikä mielestäni yhtään liian lihava!Kotona tyttö on mitattu 55-56cm korkeaksi, ja koira on hyvin pitkä runrkoinen. Mielestäni sellainen kun ajokoiran kuulu olla! Lihastakin tuntuu olevan jo ainakin takajalkoihin kehittynyt.

Äänestä

Nyt rotujärjestö on kiinnittänyt huomiota suomenajokoiran rakenteeseen käyttöpuolen näkökulmasta. Saa nähdä, miten asia etenee.

Muutamia seikkoja, joihin toivoisi parannusta: Liian pitkä lanneosa, liian suuret nisät, karvapeite saisi olla parempi varsinkin alapuolelta. Ylensä koko on kasvanut liian raskaaksi, korkeaksi ja pitkäksi. Raskas rakenne mm. tekee sen, että olkanivelvammat haittaavat käyttöä kohta enemmän kuin huonot lonkat.

Kasvattajilla ja jalostusneuvojilla tietenkin on suurin vastuu, miten jalostus onnistuu.

Rotumääritelmää ehkä kannattaisi muuttaa niin, ettei kookkaita palkittaisi erinomaisina yksilöinä ja maininta tulisi narttujen nisistä, joihin arvostelussa voisi kiinnittää huomiota nuoria koiria arvosteltaessa. Rotujärjestön julkaisussa 2/07 sivulla 23 oli kaksi narttujen tyyppikuvaa, joista toisella oli liian pitkät nisät.

Äänestä

Vanha ketju, mutta asiahan ei vanhene. Meillä isohko raskasrunkoinen narttu 35 kg. Noin 5 kg kevyempänä olisi mielestäni sopiva, nyt on hyvässä sohvakunnossa.

Äänestä

kaverin ajokki paino karvan alle 50kg

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hätänumero kirjoitti:

No juu..Siinäpä se jo tulikin. Eli kuinka paljon ajokoiranne painavat ja kuinka vanhoja ovat? Itsellä puolentoista vuoden ikäinen narttu, painoa 19 kiloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu