No juu..Siinäpä se jo tulikin. Eli kuinka paljon ajokoiranne painavat ja kuinka vanhoja ovat? Itsellä puolentoista vuoden ikäinen narttu, painoa 19 kiloa.
Kuinka paljon ajokkinne painavat?
15
6166
Vastaukset
- isintytto
Meillä ajokoira uros painaa noin 25 kg. Narttu 20-23 kg.Sinun narttusi on ikään katsoen ihan normaalipainoiben.Iän karttuessa kertyy massaa ja paino lisääntyy.
- Hätänumero
Jep. Paino kyllä on ihan nsuht normaali, mutta vähän sitä massaa saisi silti tulla, kun luut meinaa paistaa kyljissä ;/
- :jjjj
meillä ajokoira narttu painaa 25,8 kg. onko ylipainoinen ?
- :jjjj
:jjjj kirjoitti:
meillä ajokoira narttu painaa 25,8 kg. onko ylipainoinen ?
iältään on kolme ja puolivuotta.
- dark.secret
:jjjj kirjoitti:
meillä ajokoira narttu painaa 25,8 kg. onko ylipainoinen ?
[olen topikin aloittaja, Hätänumero]:
Minkä ikäinen narttusi on? :] - dark.secret
:jjjj kirjoitti:
iältään on kolme ja puolivuotta.
Ei oo ylipainonen.
- haukku24
Hoittikset painavat 4 vuotias:22 kg 10 vuotias: 23 kg. Aika pienikokoinen narttusi? Mikä säkä?
- dark.secret
Olen se alottaja kuten jo mainitsin tuolla aijemmin. :)
Eli pienikokoinen tosiaan on, ihan varmaa säkää en osaa sanoa, mutta ehkäpä viisi senttiä alle polven. :) - dark.secret
dark.secret kirjoitti:
Olen se alottaja kuten jo mainitsin tuolla aijemmin. :)
Eli pienikokoinen tosiaan on, ihan varmaa säkää en osaa sanoa, mutta ehkäpä viisi senttiä alle polven. :)POLVENKORKUINEN!!! :)
- killer kid
Suomenajokoiranarttu 56 cm korkea, pitkärunkoinen ja voimakas, painaa 32 kg.
Edellinen narttu oli pienikokoinen, 53 cm, ohutluinen ja lyhytrunkoinen, painoi 15 kg.
Vuosituhannen vaiheessa 60 cm korkea, keskiraskas uros, painoi 36 kg.
Nykyään suomenajokoirat on mielestäni jalostuneet liian kookkaiksi ja painaviksi.- dark.secret
Asiaa. Ajokit ovat paljon isompia kuin ennen, liian isoja. :[
- korpien.kulkija
Nartulla on ikää vuosi ja painaa n.23 kg, on sirorakenteinen eikä mielestäni yhtään liian lihava!Kotona tyttö on mitattu 55-56cm korkeaksi, ja koira on hyvin pitkä runrkoinen. Mielestäni sellainen kun ajokoiran kuulu olla! Lihastakin tuntuu olevan jo ainakin takajalkoihin kehittynyt.
- harmaa parta
Nyt rotujärjestö on kiinnittänyt huomiota suomenajokoiran rakenteeseen käyttöpuolen näkökulmasta. Saa nähdä, miten asia etenee.
Muutamia seikkoja, joihin toivoisi parannusta: Liian pitkä lanneosa, liian suuret nisät, karvapeite saisi olla parempi varsinkin alapuolelta. Ylensä koko on kasvanut liian raskaaksi, korkeaksi ja pitkäksi. Raskas rakenne mm. tekee sen, että olkanivelvammat haittaavat käyttöä kohta enemmän kuin huonot lonkat.
Kasvattajilla ja jalostusneuvojilla tietenkin on suurin vastuu, miten jalostus onnistuu.
Rotumääritelmää ehkä kannattaisi muuttaa niin, ettei kookkaita palkittaisi erinomaisina yksilöinä ja maininta tulisi narttujen nisistä, joihin arvostelussa voisi kiinnittää huomiota nuoria koiria arvosteltaessa. Rotujärjestön julkaisussa 2/07 sivulla 23 oli kaksi narttujen tyyppikuvaa, joista toisella oli liian pitkät nisät. - Anonyymi
Vanha ketju, mutta asiahan ei vanhene. Meillä isohko raskasrunkoinen narttu 35 kg. Noin 5 kg kevyempänä olisi mielestäni sopiva, nyt on hyvässä sohvakunnossa.
- Anonyymi
kaverin ajokki paino karvan alle 50kg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733350
- 463112
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512351Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411999- 1401759
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161575Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan121432Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121269- 451204
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii671120