Kukas katsoi eilen MOT-ohjelman, jossa kerrottiin, kuinka ihminen jalostaa koiria sairaiksi ? Sharpei, sakemanni, mopsi.
Eipä ollut yllätäviä nämä "tulokset".Nykyinen sakuhan on ihan sairaan näköinen luiskaperseineen. Monilla myös jo synnynnäistä hermovikaa !! V. 1976 minun sakuni oli vielä koiran näköinen ja tapainen !! V. 1992 hankittu saku oli aivan pimee päästään !! Unten maille turhan aikaisin. Vaihdoin rotua.
Eipä ollut yllätäviä nämä "tulokset".Nykyinen sakuhan on ihan sairaan näköinen luiskaperseineen. Monilla myös jo synnynnäistä hermovikaa !! V. 1976 minun sakuni oli vielä koiran näköinen ja tapainen !! V. 1992 hankittu saku oli aivan pimee päästään !! Unten maille turhan aikaisin. Vaihdoin rotua.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Onhan se ollut tiedossa ja aavisteltavissa, jos vähänkään perinnöllisyysoppi on hallussa. Jotenkin tuntuu, että ihmiset ovat entistä tyhmempiä. Muuten, käyn joskus Suhteet ja Tunteet -palstalla. Siellä on samanlaista keskustelua palstalla, missä keskustellaan seurustelusuhteista ulkomaalaisen kanssa. Mielenkiintoista...
Hei! Juuri niin kuin edellä kerroit: ostaja päättää mihin rahansa laittaa. Monien rotujen ongelmat ovat olleet jo kauan tiedossa ja niihin ovat puuttuneet sekä Euroopanneuvosto, että kenneljärjestöt. Siinä mielessä kerrotunlaiset ohjelmat ovat tarpeellisia. Suomen Kennelliitto on ollut asiassa aktiivinen rotujärjestöjen suuntaan. Suomessa voidaan vaikuttaa ainoastaan kotimaisten rotujen rotumääritelmiin, joten terveyttä uhkaaviin rotumääritelmiin ei täällä voida puuttua. Ostaja voi valita terverakenteisen ja liiallisen jalostuksen tuloksen välillä. Tosin ostajat voivat katsotusta erehtyä luulemaan, että terveystutkimaton tuntemattomista suvuista risteytetty rekisteröimätön koira ei olisi sairausgeenien kantaja. Pää pistetään taas helposti pensaaseen. Tilanne on kuitenkin päin vastoin, sillä juuri tällaisissa koirissa pysyvät geenit kauan piilossa ja ehtivät levitä laajaan koiramäärään. Kuitenkin huonoakin tilannetta pystytään korjaamaan, kun siihen tartutaan. Suurempi osa jälkeläisistä täytyy saada terveystutkimusten piiriin. Lemmikkikoiran ostajat eivät vielä vie koiraansa virallisiin terveystutkimuksiin ja näin eivät tee osaansa välttämättömän tutkimustiedon saamiseksi. Pienestä testattujen koirien joukosta ei tule tarpeeksi tietoa. Testeissä käyvät vain jalostukseen käytetävät yksilöt. Olen miettinyt tähän jotain ratkaisua, tutkimusrahan varaamista kauppasummasta sulkutilille, niin että sen voi käyttää vain tutkimukseen - tai jotain vastaavaa. Lemmikin ostaja voi toimia monin tavoin, sillä hänen rahoillaan koiria kasvatetaan.
Mistä ostaja voi varmistua siitä, kun ostaa pennun, jolla on paperit, kennelistä, että pennun vanhemmat ovat varmasti papereissa mainitut. Olisko syytä ottaa DNA- näytteet?
MOT:n ohjelmassahan juuri tuli Kennelliiton tj:n suusta julki se, että Kennelliitto ei ole laittanut tikkua ristiin näissä yksittäisten rodun jalostusasioissa, vaan pallo on heitetty rotujärjestölle. Että Kennelliitolla ei ole syytä mennä puuttumaan rotujärjestön toimiin.
Mopseja, bulldoggeja ja muita saman tyyppisiä "naamattomia" olen aina pitänyt jotenkin luonnottomina, enkä ole koskaan voinut edes harkita ostavani tuollaisen pentua. Miksi eläin pitää jalostaa sellaiseksi, että sen on vaikea hengittää tai että sen on mahdotonta oman tai pentujen rakenteen takia synnyttää normaalisti vaan se pitää keisarinleikata. Tai että silmäluomet pitää operoida, jotta koira voisi edes nähdä eteensä. Eikä tuossa näyttelysakemannien jalostuksessakaan paljon järkeä ole.
Ihmisten turhamaisuus on sairasta! Melkoista kaksinaamaisuutta olla huolissaan häkkikanoista ja teuraskuljetuksista, kun kotonakin saattaa olla eläin, joka kärsii ihan yhtä lailla joka päivä.
Tottakai minkä tahansa eläimen saa sairaaksi kun käytetään sukusiitosta tai yritetään jalostaa sille muutamassa sukupolvessa jotain ihan mahdotonta ominaisuutta. Minkä tahansa asian pystyy pilaamaan liioittelulla. Tahallinen kärjistäminen voi olla pelkkä journalismin keino selventää asiaa.
Miksi koiran pitäisi muistuttaa ihmislasta tai hirviötä? Miksei koira saa näyttää koiralta?
Jos jalostus on liian nopeaa, syntyy sairaita yksilöitä ja sairauksien kitkeminen taas vie useiden sukupolvien ajan. Pitää muistaa että kaikki nisäkkäät (mm. ihminen ja koira) ovat aikanaan polveutuneet samasta lajista.
Sukusiittoisuus on selviö jos kanta on pieni eli rotu on (Suomessa) harvinainen. Sukusiitoisuus kyllä näkyy sukutaulukosta, kannattaa katsoa kun koiraa ostaa. Kuka vie koiransa ulkomaille pelkän lisääntymisen takia? Ja mites ulkomaisten papereitten kanssa? Kun kanta on riittävän suuri, sukusiitoisuutta voi välttää helposti. Terveessä rodussa on siis riittävästi yksilöitä.
"Tosin ostajat voivat katsotusta erehtyä luulemaan, että terveystutkimaton tuntemattomista suvuista risteytetty rekisteröimätön koira ei olisi sairausgeenien kantaja."
Niimpä. Sairaista vanhemmista ei terveitä pentuja saa sitten millään.
Valjakkokoirakohtauksilla pyrittiin kertomaan että ohjelmalla ei pyritä vastustamaan rotukoiraharrastusta sinänsä vaan vastustetaan jalostukseen liittyviä ei-toivottavia ääri-ilmiöitä kuten sukurutsaa.
ohjelma ollut vähintäänkin liioiteltu. Kaikissa roduissa noita vikoja tuntuu olevan. Pitäis kai sitten nekin kieltää ja aloittaa vaikka sudesta uudestaan, niitähän meillä tuntuu riittävän.
Enkä kyllä usko että mopseilta silmät plopsahtelee ihan noin vain kävellessä päästä, eikä sharpei kompastele ylimääräisiin nahkoihin lenkillä. Iho-ongelmia sen sijaan löytyy tästä ja myös muista roduista, aika monestakin. Myös niistä terveiksi leimatuista roduista.
Sakemannejakin löytyy vielä terveitä ja tervepäisiä, eikä ne kaikki ole niitä liuskaperiä.
keskustella.
Tuossa alla on toinen keskustelu, missä on muutama tyyppiesimerkki koiraihmisestä, jolla ei järkeä ole. Eletään tunteella hyvin voimakkasti ja valehdellaan itselle sen minkä pystyy.
Ennemmin uskotaan jotain oman rodun kasvattajan paskapuhetta, kuin elänlääkäreiden ja vakuutuslaitosten tilastoja sekä tutkimustuloksia.
Ei ne tilastot ole hatusta temmattuja. En käsitä, miksi vakuutusyhtiöissä annettaisiin tarkoituksella huonoa tietoa jostain rodusta. Kyllä niissä on jokin perä. Väitöskirjatkin yleensä tarkastetaan ja niissä on vastaväittäjä.
Mot:in sivulla on luettelo sairaammista roduista ja viitteet tieteellisiin julkaisuihin.
Kyllä tietellinen artikkeli on yleensä hieman luotettavampi lähde, kuin jonkun puoskarikasvattajan jutut ja niiden ns. omat kokemukset.
Koiraihmisten jutut muistuttaa 80-luvun automiesten paskanjauhantaa autojen kestävyyksistä, jne. Mitään tilastoja ei ollut, mutta aina oli tietyt autot aivan "raatoja".
Sitten, kun niitä tilastoja alkoi olemaan jo netissäkin, mm. katsastusmieten tilastoja, niin ne ne raadot olikin yllättäen parhaasta päästä kestävyydeltään.
Eli hieman enemmän sitä järkeä ja luulottelut pois. Onhan se kauheaa, nähdä oma rotu tilastossa, mikä ei ole kovin hääppönen.
Onko parempi kieltää ongelma ja uskoa puoskareita, vai ottaa ongelmat vakavasti? Koira elää ehkä pitempään ja terveempänä, kun ymmärtää ne riskit ja hoitaa koiraa sen mukaan.
Ei ainakaan meillä oo silmät tippunu mopsilta päästä vaikka välillä on joutunut vähä hihnasta nykäsee (mopsimaisen itsepäinen tapaus). Ja sairauksistakin ainoastaan nenäpunkki on kärsitty, minkä joku tartutti yhdessä näyttelyssä.
Ei siinä sanottu että, kaikilta mopseilta silmät putoo vaan on ollut tapauksia missä näin on käynyt ja että se on mahdollista.
Hyvä ohjelma , tulee uusintana !!Kyllä on HIRVEÄÄ
tuollainen kasvatustyö, HUH ! Voi Mopsi parat
kyllä ihan itselläkin alkoi ahdistaa kun
katselee miten pieni "nenätön" yrittää epä toivoisena
vetää HAPPEA !! Ihminen on itsekäs ja julma kasvattaja !
Poikottiin tuollaiset sairaat rodut !
koska se mot tulee uusintana? olis mielenkiintoista se nähdä...
http://lotta.yle.fi/motweb.nsf/sivut/ohjelma
Uusinta tänään TV1 klo. 17.10 !!!
Minäkin olen huomannut tuttujen koirista.Eräskin mopsi kävi sääliksi aina,kun näin.Varsinkin kesä kuumalla kuulosti,kuin se raukka tukehtuisi.Tuli ihan äitini mieleen jolla on astma ja miten vaikea on saada ilmaa joskus.Työkaverin sakemannin näin aluksi säikähdin mitä sen takapäälle on sattunut.Kunnes muistin sehän on jalostettu luonnottoman näköiseksi.Mopsi on jo päässyt rohisemasta pois ostivat eri rodun.Itsellä nyt puhasrotunen aijemmin seropeja vaihdan takaisin!Eipä tarvitse pelätä sairauksia ainakaan ahtaasta sukusiitoksesta johtuen.Kyllä olisi hyvä yhdistellä monia rotuja niinkuin siinä mainittiin yrityksestä eri karvanlaatuiset kettuterrierit.Näitä on monia ja laajemmastikin.Itse maksaisin havannankoiran ja cottonin yhdistelmästä saman kuin puhtaasta jommasta kummasta.Mekin niinkuin monet muutkin eivät näyttelyssä käytä kuitenkaan.Terveys pääasia ja luonne.Tunnen yhden tämmöisen aivan ihana terve koiruus.Nämäkin pikkukoira rodut yleistyvät ja samoja uroksia vaan käytetään.
Kaiken pahan alku ja juuru on Rotumääritelmät. Sairaiden ihmisten keksimät määritelmät. Joilla puututaan luonnon omaan kehitykseen. Ja tarvittaessa leikellään koira tietynlaiseksi, (Korvat ja hännät)Sitten on nämä karvattomat,lyhyt kuonoiset, tai luhyt jalkaiset pitkärunkoiset koirat.
Ameriikassa Suomen pystykorva on suosittu seurakoirarotu, siellä siltä leikataan äänijänteet pois ettei se pysty haukkumaan, ja että sitä voi pitää kerrostaloissa. Sairasta,sairasta on tämä koirahomma nykyisin, ja kokoajan vain pahenee.Ja kennelliitto sitten ylpeänä kehuu kuinka monta erilaista koirarotua suomessakin on.Niinkuin se olisi joku itsetarkoitus. Kyllä nämä rodut ja rotumääritelmät pitäisi heittää romukoppaan ja alkaa kasvattamaan terveitä koiria, olipa ne sitten minkänäköisiä tahansa.Olisi vai Metsästyskoiria, Seurakoiria, Palveluskoiria, Kyllä luonto karsii kaiken epäterveen pois, ja jäljelle jää terve ja elinkelpoinen koira. Ihmisen ei pitäisi puuttua luonnonkulkuun ja kehitykseen, siitä ei ole koskaan seurannut mitään hyvää.
Karvattomat eivät ole ihmisen kehittämä rotu vaan täysin luonnon muovaama ja luonnon tekemä rotu. Siksihän ne yleensä ovat hyvin terveitä, jokaiseen rotuun mahtuu toki joku sairas yksilö, tietysti.
FCI ja kansalliset kennel-liitot koko paskan takana. FCI:n yksipuolisesti suosima näyttelykoirajalostus on pilannut kaikki rodut. Ainoastaan muutamissa alkukantaisissa metsästyskoirissa ja työlinjaisissa koirissa vielä mahdollisuuksia. Työsakukin on jo lopunpartaalla. Aivan samat viat niissäkin kuin näyttelysakuissa. Rotikat ja dobberit ovat jo kaikki läpimätiä. Semmosilla ei tee työ- eikä harrastuskäytössä yhtään mitään. Työmalikka on ainoa, jonka terveystilanne on prosentuaalisesti vielä siedettävä. Runsas rotuunotto on pelastanut sen geneettisen diversiteetin. Malikoissa FCI-linjatkin alkavat olla tiensä päässä. Muut pk-rodut jalostettu jo pilalle eli niistä ei täysin terveitä koiria ole enää ensimmästäkään. Aina löytyy jotakin ikävää. Se on vääriin premisseihin perustuvan jalostuksen syytä. Peperittomien koirin rotuunottoa on pakko lisätä. Monet malikkapiirit ovat harrastaneet sitä pimeästi jo vuosi kymmeniä. Se on rodun pelastumisen ja tason syy. Jos olisivat noudattaneet FCI:n sääntöjä niin sekin variaatio olisi jo kuoleman oma.
Kuis ne pärjäävät pakkasessa. Vaikeeta taitaa olla. Tommosen karvattoman elukan ulkoiluttaminen pakkasessa on eläinrääkkäystä. Kumma kun eläinsuojeluviranomaiset eivät ole jo puuttuneet asiaan. Saisivat kyllä puuttua. Suomeen pitää hankkia elukoita, jotka pärjäävät talvessa. Noita karvatomia elukoita tänne kauppaavat tyypit ovat moraalittomia ja eivät osaa ajatella lompsaansa pitempään. Ihan kaikkia perversioita ei koirarotujenkaan kohdalla pidä hyväksyä. Karvaton koira Suomen talvessa on perversio.
Jo se karvattomuus geenivirheestä ja on hammaspuutosta,epilepsiaa,ihon kanssa ongelmaa.Ei luonnossa tämmöinen olisi pärjännyt alkuunkaan.Esim.Kiinanharjakoiraa on kasvatettu jo 1500-luvulla kiinassa.Siis kasvatettu ei luonnossa ollut.Geeni virheisiä on ehkä löydetty luonnosta ja otettu ihmisen hoteisin.Aivan kuten albiino yksilöt ei pärjäisi luonnossa,vaikkakin niitä on.Vaan eivät lisäänny ja kehitä kantaa isommaksi.
rievut päällä tänne lumen ja pakkasen keskelle.
Ihan taisit perspuoli olla paljas.
Niin, myös oli alkukantainen ihminen ja vielä tänäkin päivänä tapana syntyä alastomana ja tapaa ihmisiä, jotka elävät alasti.
Kukas käy Perun vuoristossa karvattomia koiria vaatettamassa. Varmaankin te osaavat ja hyvä sydämmiset ihmiset suomesta, kun lukee näitä juttuja.
Kyllä ne karvattomat tarkenevat sen ajan kuin, alaston ihminenkin ulkona.
En minä ainakaan ulkona ole, kuin tarpeellisen ajan kerrallaan.
Eikä mun tarvitse olla tunti tolkulla ulkona -10 - 30 asteen pakkasessa. Eikai koiratkaan tarvitse palella vai oletteko te niin tunteettomia, että
se on oltava ulkona 3 tuntia päivässä, kun tapana on ollut ja säällä kuin säällä.
Kyllähän se on perversio syntyä suomeen alastomana ja ilman karvoja, vai kuinka ja vieläpä ihmisenä.
Olen aina ihmetellyt rotuja joissa HYVÄKSYTÄÄN
purenta /hampaat jotka ovat täysin puutteellisia,
virheellisiä, hampaat miten sattuu ??!!
Mistä moinen, kuka sen vajavaisuuden
on keksinyt,joku kasvattaja kait kun koiralle
on tullut hampaita suureen suuhun vain muutama ja hirveä ALAPURENTA ? Hammaskalustolla ei siis väliä ?
Ihminen ei ole koira, eikä koira ihminen ! Eivät ole siis edes vertailukelpoisia !
Rotukoirien pitäminen on kiduttamista. Joka näitä jalostettuja sadismin välikappaleitten pitämistä pitää eläinystävyytenä on sairas. Kettutyttöjen toiminta olisi pitänyt aloittaa rotukoirien omistajien valistamisesta tai vainoamisesta. Valistamalla ihmisiä tietoiseksi eläinrääkkäyksestä ja jos tämä ei auta niin seinät ja ovet täyteen spreijattuja tekstejä.