Missä lämpötilassa kuivausrumpu kuivaa vaatteet? Entä mikä lämpötilan pitäisi olla, kun on 'alennettu lämpötila' valittuna? (Löytyykö jollain ohjekirjasta näitä tietoja? LG:n läpyskästä ei löydy.)
Meillä on LG:n pesutorni ja tuntuu, että siinä alennetullakin lämpötilalla vaatteet melkein kärtsää. Esimerkiksi kuivauskorissa alennetulla lmäpötilalla kuivatuista lenkkareista alkoivat liimaukset irtoilla -- mikä pistää harmittamaan.
Pienen testailun perusteella kuivauskoriin kiinnitetty lämpömittari näytti myös samaa lämpötilaa riippumatta siitä oliko alennettu lämpötila valittuna vai ei.
Mikä on kuivausrummun lämpötila?
3
15414
Vastaukset
- ilma?
olet kai tarkistanut sen suodattimen? jos tukossa voi lämmetä liikaa samoin kun jos ympäristön lämpötila pääsee nousemaan liikaa esim liika pienessä suljetussa tilassa tehoa on kuitenkin yleensä alkaen pari kW.
huomasin että oma on myös aika kuuma (eri merkki tosin) mutta ei ne kledjut nyt sentään kärtsää ja jos valitaan alempi lämpö niin sen huomaa ihan selvästi.- kiertää
Joo - kyllä ilma kiertää ja lämmönvaihdin on puhdas; ja tilakin on hyvin tuuletettu. Normaalille pyykille lämpötila lienee sopiva - lämpötilan alennusnappulalla vaan ei tunnu olevan muuta vaikutusta kuin, että ledi syttyy näyttöpaneeliin. (Kuivauslämpötila ei 'tunnu' pyykkikuorman kanssa yhtään viileämmältä - ja lämpömittarikokeiluiden kanssa lämpötila on tismalleen sama nappulan asennosta riippumatta.)
Yritän selvitellä, mikä lämpötilan pitäisi olla, ja mikä vaikutus ko. nappulalla pitäisi olla. (=selvittää onko masiinassa vikaa, vai onko kyseessä LG:n ominaisuus, kun ei voi arkaa pyykkiä kuivata...)
- :-)
meillö ei ongelmia korikuivauksen kanssa, itse asiassa ei ole edes kovin lämmin tuo korikuivaus.
En muista että siinä olisi ollut mitään alennettua lämpötilaa, pelkästään korikuivaus ohjelma lyhyempi ja pidempi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591174Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501