Uudenmaan kalajärvet

onko niitä?

Tervehdys kalojen narraajat. Täällä varmaan joku osaa kertoa mihin päin kannattaa suunnata Keravalta jos aikoisi nauttia keväällä pilkkimisestä jossain päin Uudenmaan lääniä?

Miten esimerkiksi Pilvijärvi Sipoossa?

13

16901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä riittää

      Merelle, merelle tai sitten merelle.

      • vaan siellä

        Pönttövuoren tunnelin toisella puolella ei teitä täällä merellä kaivata.


      • kommentistasi
        vaan siellä kirjoitti:

        Pönttövuoren tunnelin toisella puolella ei teitä täällä merellä kaivata.

        Näin, asialliseen kysymykseen asiallinen vastaus...

        Entisenä espoolaisena ja meren rannalla asuneena väitän etteivät kaikki ole niin tarkkoja reviiristään kuin sinä, mutta järviä tosiaan olinkin etsiskelemässä. En siis tuppaudu apajillesi...


    • pilkkijätär

      tuu Hiidenvedelle pilkkimään, täällä on hyvin haukea ja ahventa. Matkaakaan ei ole kuin vajaat 90 km. Kunnon varusteet ja eväät mukaan niin voit viettää mukavan kalastuspäivän.

      • Kohta nappaa

        Kiitokset vinkistä. Hiidenvesi voisi olla tutustumisen arvoinen paikka. Lohjan suunnalla tuntuu kalajärvet olevan. Jos jollakin hehtaaritarkkuudella haluat kertoa missä kannattaa kairailla niin mielelläni otan vinkit vastaan. Osoite [email protected] jos et kaikille halua kertoa.


      • pilkkijätär
        Kohta nappaa kirjoitti:

        Kiitokset vinkistä. Hiidenvesi voisi olla tutustumisen arvoinen paikka. Lohjan suunnalla tuntuu kalajärvet olevan. Jos jollakin hehtaaritarkkuudella haluat kertoa missä kannattaa kairailla niin mielelläni otan vinkit vastaan. Osoite [email protected] jos et kaikille halua kertoa.

        Kannattaa uhrata yksi päivä elämästä ja tulla kalaan Hiidenvedelle tai sitten Lohjanjärvelle. Mikäli saalista ei tule, saa ainakin raitista ilmaa ja kokemuksen uusista kalavesistä.
        Molemmat järvet ovat suht isoja, joten pilkkipaikkoja riittää. Itse olen mennyt fiiliksen mukaan, mitään varmoja tärppipaikkoja en nyt tähän hätään osaa sanoa, riippuu niin monesta asiasta, mm. säätilasta, lumen paksuudesta jne. Kävelyä kertyy ja reikiä saa kairata, mutta aurinkoisena päivänä se on ilo. Jos et yhtään tunne seutua, niin yksi vinkki olisi että ajat ykköstietä (hki-turku)turkuun päin niin pitkälle kun tulee Hiidenveden silta ja Hiidenpirtti, missä on kahvila sekä kauppa. Siinä aukeaa molemmin puolin siltaa Hiidenvesi, jäälle on hyvä mennä siitä kohtaa. Sillan luona on syvä vesi, siitä olen itse pilkkinyt monet ahvensaaliit. Auton voit jättää Hiidenpirtin pihaan, siinä riittää tilaa yllin kyllin.


    • mestari1

      Hiidevesi on ihan paska paikka :D

    • kalkk1s

      Yläneen Pyhäjärvellä nousee ahvenia hulluna, "Jos on tuuria"

    • Kalaa jees

      Hyvät mestat heittaa kumivene vesille Uusimaa?

      Sipoo, Porvoo, järvet?

    • Salamasilakka

      Hei haloo ostakaa kalat vitun köyhät nii ei tarvii täällä valittaa

      • Anonyymi

        Siinä taas kunnon urpo. Ei voi muuta sanoa


    • Anonyymi

      Pitää käydä kokeilemassa hiidenvettä. Kiiyos hyvästä vinkistä!

    • Anonyymi

      Vähä vanha keskustelu mutta hiidenvedellä olen eniten pilkkinyt hyvinä päivinä 9kg melkeempä samalta reijältä, mutta jos ei paikkaa tunne on kala vaikea löytää on iso ja syvä järvi jollai ei aina meren tai matalan jörven säännöt päde. Sen voin sanoa että on muutama pakka joita ei kartassa ole ja yksi saari jonka edustalta ahventa kyllä köytyy löhes aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe