Uudenmaan kalajärvet

onko niitä?

Tervehdys kalojen narraajat. Täällä varmaan joku osaa kertoa mihin päin kannattaa suunnata Keravalta jos aikoisi nauttia keväällä pilkkimisestä jossain päin Uudenmaan lääniä?

Miten esimerkiksi Pilvijärvi Sipoossa?

13

17107

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä riittää

      Merelle, merelle tai sitten merelle.

      • vaan siellä

        Pönttövuoren tunnelin toisella puolella ei teitä täällä merellä kaivata.


      • kommentistasi
        vaan siellä kirjoitti:

        Pönttövuoren tunnelin toisella puolella ei teitä täällä merellä kaivata.

        Näin, asialliseen kysymykseen asiallinen vastaus...

        Entisenä espoolaisena ja meren rannalla asuneena väitän etteivät kaikki ole niin tarkkoja reviiristään kuin sinä, mutta järviä tosiaan olinkin etsiskelemässä. En siis tuppaudu apajillesi...


    • pilkkijätär

      tuu Hiidenvedelle pilkkimään, täällä on hyvin haukea ja ahventa. Matkaakaan ei ole kuin vajaat 90 km. Kunnon varusteet ja eväät mukaan niin voit viettää mukavan kalastuspäivän.

      • Kohta nappaa

        Kiitokset vinkistä. Hiidenvesi voisi olla tutustumisen arvoinen paikka. Lohjan suunnalla tuntuu kalajärvet olevan. Jos jollakin hehtaaritarkkuudella haluat kertoa missä kannattaa kairailla niin mielelläni otan vinkit vastaan. Osoite [email protected] jos et kaikille halua kertoa.


      • pilkkijätär
        Kohta nappaa kirjoitti:

        Kiitokset vinkistä. Hiidenvesi voisi olla tutustumisen arvoinen paikka. Lohjan suunnalla tuntuu kalajärvet olevan. Jos jollakin hehtaaritarkkuudella haluat kertoa missä kannattaa kairailla niin mielelläni otan vinkit vastaan. Osoite [email protected] jos et kaikille halua kertoa.

        Kannattaa uhrata yksi päivä elämästä ja tulla kalaan Hiidenvedelle tai sitten Lohjanjärvelle. Mikäli saalista ei tule, saa ainakin raitista ilmaa ja kokemuksen uusista kalavesistä.
        Molemmat järvet ovat suht isoja, joten pilkkipaikkoja riittää. Itse olen mennyt fiiliksen mukaan, mitään varmoja tärppipaikkoja en nyt tähän hätään osaa sanoa, riippuu niin monesta asiasta, mm. säätilasta, lumen paksuudesta jne. Kävelyä kertyy ja reikiä saa kairata, mutta aurinkoisena päivänä se on ilo. Jos et yhtään tunne seutua, niin yksi vinkki olisi että ajat ykköstietä (hki-turku)turkuun päin niin pitkälle kun tulee Hiidenveden silta ja Hiidenpirtti, missä on kahvila sekä kauppa. Siinä aukeaa molemmin puolin siltaa Hiidenvesi, jäälle on hyvä mennä siitä kohtaa. Sillan luona on syvä vesi, siitä olen itse pilkkinyt monet ahvensaaliit. Auton voit jättää Hiidenpirtin pihaan, siinä riittää tilaa yllin kyllin.


    • mestari1

      Hiidevesi on ihan paska paikka :D

    • kalkk1s

      Yläneen Pyhäjärvellä nousee ahvenia hulluna, "Jos on tuuria"

    • Kalaa jees

      Hyvät mestat heittaa kumivene vesille Uusimaa?

      Sipoo, Porvoo, järvet?

    • Salamasilakka

      Hei haloo ostakaa kalat vitun köyhät nii ei tarvii täällä valittaa

      • Anonyymi

        Siinä taas kunnon urpo. Ei voi muuta sanoa


    • Anonyymi

      Pitää käydä kokeilemassa hiidenvettä. Kiiyos hyvästä vinkistä!

    • Anonyymi

      Vähä vanha keskustelu mutta hiidenvedellä olen eniten pilkkinyt hyvinä päivinä 9kg melkeempä samalta reijältä, mutta jos ei paikkaa tunne on kala vaikea löytää on iso ja syvä järvi jollai ei aina meren tai matalan jörven säännöt päde. Sen voin sanoa että on muutama pakka joita ei kartassa ole ja yksi saari jonka edustalta ahventa kyllä köytyy löhes aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1375
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      84
      1253
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1249
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      242
      1160
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1036
    6. 65
      929
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      871
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      14
      822
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      710
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      40
      586
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      560
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      549
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    19. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      473
    20. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    Aihe