Koska tulee Leopard? Entäs iLife ja iWork? Odotettu jo pitkään, eikö aikataulut pitäneet? Tekikö Apple Microsoftit?
Leopard
koska ??+
161233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"Koska tulee Leopard?"
Keväällä.
"Entäs iLife ja iWork?"
Keväällä.
"Odotettu jo pitkään, eikö aikataulut pitäneet?"
Mitkä ihmeen aikataulut? Sen puolesta mitä Apple on luvannut aikataulut ovat pitäneet toistaiseksi täysin. Apple on koko ajan sanonut että Leopard tulee keväällä 2007 ja näin lukee myös Applen sivulla:
http://www.apple.com/fi/macosx/leopard/
Apple-fanit ovat veikanneet Leopardia jo viime Jouluksi, mutta niitä huhuja ei kannata ottaa tosissaan.
joskus kerrottiin vuoden alusta ja nyt tuntuu ainakin käyttiksen osalta julkistushetken olevan tulossa vasta kesäkuussa.
Jo puhutaan kesästä:
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=29619&tyyppi=1
Huoh...
Tietokone.fi sivustosta on tullut varsinainen Mac-huhusivusto, julkaisevat uutisena lähes mitä mieleen pälkähtää.
Miksi esim. macrumors, thinksecret, appleinsider eivät mainitse tuota Leopardin julkaisun viivästymistä sivuillaan? Vain tietokone.fi on saanut skuupin.
Uskokoon kuka haluaa. Jobs sanoi SFMW Keynotessa että Leopardi on aikataulussaan.
Applen Leopard sivuilla puhutaan keväästä 2007 eikä sivulla olevaa päivämäärää ole muokattu. Mieluummin luotan Applen viralliseen sivuun kuin jonkun huhusivuston epämääräisiin huhuihin. Nämä huhusivustot ovat olleet ennenkin pahasti väärässä.
> joskus kerrottiin vuoden alusta
Niin jossain huhusivustolla. Apple ei ole missään vaiheessa ilmoittanut julkaisevansa Leopardia vuoden alussa. Ei kannata uskoa kaikkea mitä ne huhusivut julkaisevat. Osa huhuista on tottakin joskus, mutta vähintään puolet tuntuu olevan pelkkää roskaa.
WWDC järjestetään kesäkuussa mikä on siis varmaa.
Siitä lähetteli Apple sähköpostiakin niille jotka ovat rekisteröityneet ADC-sivuille.
Leopardia ei mainita nimeltä sähköpostissa eikä WWDC sivuilla [1]. Time machine-mäinen kuva siinä sähköpostiss tosin on. Vihjaako se sitten jotain?
Applen Mac OS X sivuilla Leopardia lupaillaan edelleen kevääksi 2007 [2]. Ajankohta voi ihan hyvin muuttua miksi tahansa, mutta näin Apple tiedottaa tällä hetkellä.
Tietokone-lehti vain arvuuttelee Leopardin julkistusajankohdaksi kyseistä konferenssia, koska aiemmin on saman tilaisuuden yhteydessä tehty tuotejulkistuksia.
[1] http://developer.apple.com/wwdc/
[2] http://www.apple.com/fi/macosx/leopard/
Huhupuhetta, heh.
Tuntuu koko applen tiedottaminen välillä pohjautuvan näihin mac-huhu sivustoihin.
Muistaakseni tällä palstalla ja nuilla huhustoilla jo tuossa syksyllä kovasti kiihdyteltiin leopardin tulemisesta ja vistan viivästymisestä.
Mutta nehän olivat vain huhuja, ei sellaista kannata vakavissaan ottaa.
Jos oikein muistan.
Mieluummin vähän myöhemmin, ettei muistuta Vistaa luotettavuudeltansa. Itse toivon että tulisi huhti-/toukokuussa, mutta jos muistellaan niin Vistan piti ilmestyä vuonna 2003.
Kesä alkaa 21. päivä kesäkuuta. Eli siihen asti on Applella aikaa julkaista Leopardi aikataulun mukaan ja näyttää siltä että näin tulee tapahtumaan. Kesäkuuhan ei siis tule sanasta kesä kuten jotkut ehkä luulevat.
http://en.wikipedia.org/wiki/Summer
Täällä pohjolassahan kesä alkaa oleen puolivälissä tollon...
Voipi hyvinkin olla, että julkasevat WWDC:ssä. On tossa Leopardissa sen verran tärkeitä juttuja ohjelmistokehittäjille.
Vai ensvuonna? No kesällä kumminkin.
Onpa kummaa valitusta. Ei Apple mikään Microsoft ole, eli ei ole Applella ollut tapana myöhästellä vuosia. Ja valitus on vielä ihmeellisempää kun Apple ei ole myöhässä ollenkaan. No ruikuttajia riittää...
Edellisen OS X -version julkasusta on 2 vuotta. Vista tuli 5 vuotta myöhässä ja iso osa siitä teipattiin kasaan alle vuodessa Windows Server 2003:n koodista.
Niin, en vielä omista maccia mutta hankinnassa olisi. Siis tämä ohjelma ei ole vielä tullut? Jos ja kun se ilmestyy, tuleeko se uusiin koneisiin suoraan mukaan vai onko niissä se tiger?
Minen näistä mittään ymmärrä. :D
Nyt on mentävä. :)
> Siis tämä ohjelma ei ole vielä tullut?
Ei.
> Jos ja kun se ilmestyy, tuleeko se uusiin koneisiin suoraan mukaan vai onko niissä se tiger?
Tulee heti uusiin koneisiin kun se on julkaistu. Jos ei ole valmiiksi asennettuna niin asennuslevyt tulevat mukana.