miten teillä sujuu vauvan hampaiden pesu? Meillä se on yhtä tuskaa, poika on nyt 10 kk. ei anna ollenkaan pestä hampaita. oon sit antanu hammasharjan vauvalle ja sitä sitten muutaman kerran puraisee ja hampaiden pesu oli siinä. yleensä se on vielä väärinpäinkin suussa:) entä hammastahna, koska ootte alkanut käyttää? lasten omaa vai samaa millä itse pesette?
hampaidenpesu
vaikeaa
4351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
noin pippurinkokoinen nokare. Tällaiset ohjeistukset saatiin hammashoitajalta. Siihea asti vesipesu.
Meillä 1-vuotiaalla oli ennen hampaidenpesu tosi mieluisaa, oli Jordanin vauvaharja, mutta sit kun vaihdettiin hammashoitajalta saatuun, ei anna pestä ei millään. Yleensä annan jotain käteen, laulan rauhoittavaa tuutulaulua ja yritän puoliväkisin saada edes hampaat kasteltua harjalla ympäriinsä. Joko harjassa vika tai sit ei enää ikenet kutia eikä tykkää, että niitä rapsutellaan.
Kokeilepa sitä Jordanin harjaa ja eikä kannata mitään kauheeta show'ta siitä pesusta tehdä. Eka vuodet on kuitenkin vasta opettelua, niin antaa lapsen tutustua siihen hammaspesuun. Meillä muuten koira tykästyi niin Pepsodentin lastenhammastahnaan, että meinasin mainookseen laittaa, kun oli niin innokas hampaidenharjaaja... Tais olla makeat ja hyvät maut siinä tahnassa.
Meillä 9 kk poika ja tykkää hampaiden pesusta.
Tais tonne 11-kuiseksi mennä hammaspesut loistavasti, sit alkoit takkuaan.....
uusimmassa kaksplussassa juur luki et kolmivuotiaaksi harjaus on vielä tavan juurruttamista ja itse pesu ei ole niin tärkeää, mut on hyvä jos hivenen saa sutastua poskihampaiden purupinnat ja etuhampaiden ulkopinnat mut ei pakko jos ei onnistu! meillä ei oo koskaan oikeen onnistunu ja tyttö nyt 1v.7kk. Ite on saanu hampaansa sohia ja nyt vasta mä oon saanu jonkun verran niitä harjailla!