kysellä tätä,mutta kertoisitteko ko. työstä millaista on ja tieteski se palkka taso kiinnostaa.kiitos etukäteen!
sitomotyöntekijä
6
3849
Vastaukset
- eikö kukaan osaa auttaa
kertokaa mulle jotain valaistusta
- painotuotantoassari
Paskahommaahan se on...kova kiire ja raskasta duunia. Ylitöihin on varauduttava, koska lehdet on saatava jakeluun vaikka aineisto olisi tullut vasta neljän aikaan työpäivän päätyttyä.
Palkka n. 800-1000 e/kk - Nimetön
Älä erehdy alalle! Työ on urakkaluontoista mistä maksetaan vain normaali kuukausipalkka.
Oma palkkani oli n.9 vuoden jälkeen 1680€ brutto vuorolisien kanssa.
Itse työskentelin Kahdella kultauskoneella,liimalinjanhoitajana,suojapaperikoneenhoitajana,leikkasin pahvit ja ylivedot, lisäksi tein varastotöitä..
Vastuu tekemistäni töistä ja niiden onnistumisesta oli suuri.
Ikä ja kokemusvuosilisiä ei tällä alalla kerry normaalisti , vaan ensimmäinen lisä tulee 9v jälkeen.
Tämän alan liitto on sopinut palkat enemmän työnantajan vartalolle sopivaksi, ja ei ajattele ollenkaan työntekijää.
Palkka ei kohoa ,muuten kuin yleikorotusten myötä.
Uusi työntekijä joutuu yleensä tekemään ns. aputöitä, elikkä laittamaan arkkeja noukkimakoneelle, liimalinjalle ja olemaan vastaanottohommissa hihnan päässä, missä kone määrää tahdin.
Painon puolella palkkaus on eri luokkaa, mitä sitomossa.
Pääkaupunkiseudulla palkkaus voi olla suurempi.
Mitä useammalla koneella osaat työskennellä, sitä enemmän työnjohto pystyy juoksuttamaan sinua, itselläni hommat vaihtuivat n.1min välein ja koulutus eri koneille oli 5min pätkissä.
Tämä firman palkkoja, missä työskentelin(otin lopputilin 1.1.2008) nauretaan aivan yleisesti.
Minua ainakin hävettää, että olen työskennellyt
kyseisellä alalla.- krhhhhhhhm
no missähän firmassa on tämä henkilö mahtanut työskennellä? et voinut sitä kertoa?
- jokhr
krhhhhhhhm kirjoitti:
no missähän firmassa on tämä henkilö mahtanut työskennellä? et voinut sitä kertoa?
Kyseessä on vanha tunnettu kirjapaino hämeessä.
Palkoista saat lisätietoa viestintäalan ammattiliitto ry:n sivuilta, kirjatyöntekijöiden työehtosopimus.
Palkat ovat vähimmäisviikkopalkkoja, joita työnantaja pyrkii tässä firmassa noudattamaan.
- minääärfsegd
itse olen ollut alalla n. vuoden, minusta alalla on ollut kivaa ja palkka noussut on kyllä aika huimasti vuoden sisällä :) kyllä kannattaa mennä. ainahan sieltä pois pääsee jos ei tykkää :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770