Janakkalan ilmanlaatu Ylös

Vihreä ihminen- tulevaisuud...

Turengissa on tehty kunnioitettava teko. sokeritehtaan alasajon jälkeen on Turengin ilmalaatu parantunut.
Nyt pitäisi miettiä mitä muita saastuttavia teollisuuslaitoksia Tervakoskella ja turengissa voitaisiin paremman ympäristön nimissä lakkauttaa. Tehdän ympäristöteko -paha tehdas kiinni ja ilma haisee ruusuille ja tuoreelle heinälle. Ajatelkaa lapsiamme ja tulevaisuutta, älkää saastuttako. Käyttäkää myös pelkästään julkisia kulkuvälineitä! jos vielä omistat auton, myy se. Tee ympäristöteko, älä kannata kerskakulutusta ja saastutusta!



Janakkalan ilma:

http://www.janakkala.fi/Jaym/ilmanlaat.htm



Vihreä ihminen- tulevaisuuden voittaja

10

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hä?
      Mutta sitten ei pidä vihreän aatteen mukaan kenenkään nostaa yhteiskunnallisia tukia joilla elää, jotka valitettavasti maksavat nämä autoilijat ja saastuttajat aika pitkälle.

      Vai saako ruokaa hyviä tekoja vastaan jo?En ole huomannut ainakaan.Ja toisaalta mikähän sen ruoan kauppoihin tuo..ei ole fillarilähetti.

      Ja se mitä ei tässä maassa tai paikkakunnalla tehdä..Tehdään sitten muualla.

      • green rauha

        vihreä ajattelutapa sallii tukien käyttämisen. Rikkaat teollisuuslaitokset (jotka saastuttavat)
        voivat hyvin omalta osalta kustantaa opiskelijoiden ja työttömien elämää.

        autoilijat maksavat liian vähän aiheuttamistaan saasteongelmista -Z onneksi nyt on tulossa uusia veroja autoilijoille, esim saastevero. väheepä autoilu onneksi sitten.

        ruokaa tuodaan isoissa erissä, ruokakiloa kohti päästömäärä on suht pieni. eli homma ok. verrattavissa joukkoliikenteeseen.

        parempi että teollisuus siirtyisi suurimmalta osin pois saastuttamasta janakkalaa, ympäristö kaunistuisi ja ilma raikastuisi.


    • muuta hyvää..

      Teollisuus on ja pysyy, mutta siihen tulee päästönomrmit entistä tiukempana joka puolelle. Se mikä olisi unenelma, et kilpailu saadaan loppumaan turvaten toimeentulo olisi tietenkin unelma. Jos sinulla on siihen ratkaisu niin kerro ihmeessä!
      Yksi asia olisi kädenojennus yhteiskunnalle, eli nuo joukkoliikenteet kunniaan. Työmatkalaisia ajaa samaan suuntaan ja vieläpä omat naapuritkin samaan työpaikkaan. Eli joukkoliikenteelle tuki, ilmaiset työmatkat ja työmatkan verovähennys käytetään kyyteihin.

      • river oaks

        teollisuus on onneksi vähenemässä täältä, luojan kiitos, nuo saastuttavat piiput kaatuvat!

        mielestäsi päästönormit ovat tiukat. kiinassa, intiassa, etelä-amerikassa ja arfikassa yms päästönormit eivät todellakaan ole tiukat, Niitä ei ole!

        työmatkoista olen samaa mieltä, yksityisautoilun vero ylös ja julkiset kunniaan!


    • viherpipertäjä

      työnnä katalyaattori takapuoleesi ja lopeta naurettava lässytys,taidat vedellä marisätkiä naapureiden iloksi parvekkeella.Höyrypää ajattele jotain todella järkevää,äläkä vaahtoa olemattomasta,Janakkalan teollisuus on senverran pientä ettei niiden lakkautus tunnu ilmanlaadussa sen enempää kuin kärpäsen paska valtameressä.

      • tiedän että

        turengin ympäristö ja ilma paranivat kun sokeritehdas lakkautettiin, siis tehtaat seis.

        Savupiippuun kukkasia & aseet roskiin!


      • ...näin...
        tiedän että kirjoitti:

        turengin ympäristö ja ilma paranivat kun sokeritehdas lakkautettiin, siis tehtaat seis.

        Savupiippuun kukkasia & aseet roskiin!

        ...kinuski vääntää tavaraa halvalla...
        ....vaan kun nuo ilmansaasteet ovat sinänsä ilkeitä, etteivät ne tunnusta valtakunnanrajoja....
        Vaan sellaista se on, jos halvalla saa nin paskat ympäristöstä.
        Rai rai rai...


      • palturia
        tiedän että kirjoitti:

        turengin ympäristö ja ilma paranivat kun sokeritehdas lakkautettiin, siis tehtaat seis.

        Savupiippuun kukkasia & aseet roskiin!

        Turengin ilmanlaatua ei sokeritehdas pilannut,se oli voimalaitos joka levitti mustaa hienojakoista töhnää ympäristöön.Nykisin se käyttää maakaasua lämmön tuotannossaan.Sokeritehtaalta käyntiaikaan tullut "hajuhaitta"ei varmaankaan ollut vaarallista.Samalta tehdasalueelta tullut "rukiinen" haju tuli kuivaamolta jossa silloin valmistettiin eläinten rehuja.


      • menee
        ...näin... kirjoitti:

        ...kinuski vääntää tavaraa halvalla...
        ....vaan kun nuo ilmansaasteet ovat sinänsä ilkeitä, etteivät ne tunnusta valtakunnanrajoja....
        Vaan sellaista se on, jos halvalla saa nin paskat ympäristöstä.
        Rai rai rai...

        Suosi Suomalaista, mutta osta kiinalaista.Saadaanpahan hengitellä naapurivaltioiden saasteita työttömänä ulkoilessa.Tuuli tuo tuuli vie.Lähdenpä ostosmatkalle viroon,on niin halpaaaaaa.Vai onkohan sittenkään????????


    • **-*-

      ei aseita voi roskiin heittää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      144
      7228
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5025
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      69
      4462
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3533
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2331
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      339
      1911
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1796
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1639
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      68
      1517
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1468
    Aihe