Kiinnostaisi kuulla äideiltä jotka ovat antaneet lapsensa sijoitukseen, miten prosessi eteni ja kuinka kauan meni kun lapsi sijoittui uuteen perheeseen? Syitä miksi sijoitus tehtiin ei tarvitse eritellä mutta jos joku on sijoittanut esim. lapsen vaikean käytöksen vuoksi ja sosiaalitoimisto ehdottanut sijoitusta. Kuulisin mielelläni miten edettiin.
sijoititko lapsesi
vapaaehtoisesti?
5480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sijoittanut.Jos tulee pakkohuostaanotto lapsi lähtee heti soskun kanssa
eli siis n. 80% vanhemmista suostuu huostaanottoon. voi tarkistaa vaikka stakesin sivuilta.
Minut ainakin painostettiin suostumaan vapaaehtoiseen huostaanottoon.
Lastensuojeluasiat olivat minulle silloin täysin uusia, en tuntenut esim. Lastensuojelulakia ja uskoin sossujen uhkailun ja pelottelun, että muka jotain kamalampaa olisi tapahtunut, jos en olisi allekirjoittanut vapaaehtoisesti huostaanottopapereita.
Mitä siinä nyt sitten olisi tapahtunut?
Olisin voinut saada huostaanoton puretuksi parin vuoden sisällä, koska se silloin olisi valitusasiana ehtinyt hallinto-oikeuteen.
joten nyt kahden vuoden saldona voin kertoa että miehelläni laspen isällä ollut kokoajan vapaat tapaamiset ja minulla valvotut vartijoiden kanssa. hallinto-oikeus koko ajan käsitellyt asiaamme. sosiaalilautakunnan lapsiasianjaostossa olen juossut monasti.
eli juridinen oikeuteni on vaatia vhän väliä purkua... kuinka monta vuotta vielä?
minulle sanottiin että jos et allekirjoita sopimusta niin joudut olemaan 18vuoteen asti! onneksi allekirjoitin! jouduin avohuoltoon ja olin reilun vuoden. muuten oisin ollut 4vuotta.