Kallio kallio

kallion asukas

Pakkaset tuli kallioonkin ja makeeta kun täällä on paljon niitä asuntoloita, rälläkkä on legendaarinen paikka ja moni muu , kalliossa on paljon ihan tavallisissa kerrostaloissa asuntoloita, itse käyn usein niissä juomassa kavereitten kanssa iltateet ja kahvit, vaikka asunkin itse jyhkeässä kivitalossa.

Hervannan aikoinani tutustuin kaveriin, joka asui Kotkankadun asuntolassa, kävin siellä asuntolan saunassa monena viikonloppuna, mutta jossain vaiheessa kaveruus, jäi, nyt Kotkiksella ei ole asuntolaa ja itse asun Helsingin kallioossa, paikassa jossa ei ole paljonkaan neukkukuutioita, vaan vanhoja kivitaloja ja kavereita joka kulmalla.

Kallio on mahtava paikka olla, elää, asua, toteuttaa tarpeitaan.

14

1296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykyjournalisti

      Mukavaa, että stadissa vielä löytyy syrjäytyneille alueita, kalliohan on aina ollut laitapuolenkulkijoiden paikka ja tulee olemaan, parempi onkin, että pysyvät siellä, kavereitten kanssa on joskus naureskeltu, että kallio pitäisi aidata ja rahdata sinne kerran vikossa koskenkorvaa ja ruisleipää, muutenhan deekut ovat harmittomia, mutta metrolla ajelevat pummilla ja ajelevat paremmille alueille pummailemaan.

      Asuin kalliossa nuorena opiskelijana ja näin sen alakulon joka siellä vallitsi, muutin pois heti valmistuttuani ja perheen perustettuani.

    • Sivusta Seurannut

      Hurjaa touhu on aina ollut, asuin vuosia kalliossa erään asuntola/yömajan naapurissa, rappu oli kusessa ja paskassa niin, että piti olla kumisaappaat jalassa kun lähti ulos, kaiken huipuksi pihalla norkoili äijiä ilman housuja , sitten kun huumeongelma levisi kallioon laajemmalti, muutin pois ja äkkiä.

      Asuu kuka missä huvittaa, onhan siellä kaikki lähellä ja keskustaaan pääsee vaikka kävelemällä.

    • Erik E

      Kiteytettynä ,kallion paras puolihan on se, että sieltä pääsee nopeasti pois, keskustaan vaikka kävelemällä, tai mieluummin JUOSTEN!

    • naurattaa

      Moga on jo kirjoittanut aloituksen ja vastannut itselleen kolme kertaa. Huh huh, kannattaisko vähän vähentää sitä viinan ottoa?

    • Mogan uusi tuleminen

      Mogalla sitä aikaa riittää kirjoitella S24-palstalle ja julistaa Vuosaaren edistyksellisyyttä ja Kallion taantumuksellisuutta.

      Jos Mogan pää olisi lasia, niin näkisi kun paska tekee patoja, kusi virtaa ja kirput ui kilpaa.

      • Otsikko ja nimi

        Kallion asukkaalla(remontti-rane, kalle) sekaisin menivät nimet ja otsikko, eipä ihme kun peelo kirjoittelee itselleen ja vastailee itselleen monella eri nimellä.

        Kyllä Kallion Asukkaan, pääsä virtaa sitä keltaista nestettä ja mies on vuokratuhnutteelija, jota vuokraisäntä parruttaa.

        semmoista se on elämä kalliossa!


      • kalle
        Otsikko ja nimi kirjoitti:

        Kallion asukkaalla(remontti-rane, kalle) sekaisin menivät nimet ja otsikko, eipä ihme kun peelo kirjoittelee itselleen ja vastailee itselleen monella eri nimellä.

        Kyllä Kallion Asukkaan, pääsä virtaa sitä keltaista nestettä ja mies on vuokratuhnutteelija, jota vuokraisäntä parruttaa.

        semmoista se on elämä kalliossa!

        No ainakin Mogalla on sama uskollinen linja jatkunut jo vuosikausia, siitä lähtien kun hän lakkasi Hitas-avautumisrumbansa ja muutti Itä-Helsinkiin.


      • Kallion Asukas
        kalle kirjoitti:

        No ainakin Mogalla on sama uskollinen linja jatkunut jo vuosikausia, siitä lähtien kun hän lakkasi Hitas-avautumisrumbansa ja muutti Itä-Helsinkiin.

        Moga muutti hitas-luukustaan vuokralle aurinkolahtelaiseen alimman kerroksen läävään ja purkaa täällä katkerana kiukkuaan rikkaille kalliossa asuville asukkaille.

        No katkeraksihan se vetää, kun ei jakomäen, vesalan ja kontulan lusineena tuon paremmalle seudulle ole päässyt.


    • Remontti-Rane

      kallio on kulttuuria ja kalliossa asuu paljonkin runoilijoita, kantapaikassamme minäkin sain runosuoneni aukeamaan eli: kallio öinen kallio, kietoo suojaansa, kuin humalaisen merimiehen syli, nuo ahnaat kourat, lämmin hiki, merimies on liki, kallio ,kallio, muistojen kehto, Valan puistossa ainainen jono, pois kalliosta ei lähde meikäläisen mono.

    • Inkeri Kuisma
    • Kalle

      Kalliossa asun itsekin ja alue on todellinen runoilijoiden keidas.

      Minä väsäsin pubissa seuraavan kalliota koskevan runon. Paanalle kun lähtee Rane eipä häntä pakkanenkaan haittaa, rane ottaa heittää keikkaa, saapuu vanha merikarhu, ukko veivaa veivaa, sitten sheivaa , Rane ottaa pitkän kaljan, ukko juo vain rommi-maljan, kohti kalliota kaikki, se on paikka stadin aito eikä mikään mogadishun maito.

    • Remontti-Rane

      En ikäpäivänä muuttaisi keskustasta pois jonnekin hevon perseen muukalaislähiöön alimman kerroksen neukkuläävään tuhnuttamaan, kuten Mogadishum mies kuulemma on tehnyt.

      Paitsi tietysti, ettei Jakomäki ole keskustaa.

    • Kallion Asukas

      Hyviä runoja täällä ,enpä malta olla minäkin laittamatta itseäni likoon.

      Illalla nyt Harjun Baariin, liukastuin mä pisuaariin, baarissa oli Asko sekä Ralle, mutta missä pikku kalle?

      Otin kaljan otin toisen, rakko vaati tyhjennyksen, vessassa on jonotusta eikun lattialle lorotusta, sitten hiihdin asunnolle mukana ol joku Heikki, enpä siitä muuta kerro, arvata saat sovinnolla.

    • Mustalaakson_miäs

      Moga on palannut palstalle. Nimimerkit vaihtuu lennossa, mutta tyypin tunnistaa kyllä.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3593
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2224
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1865
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1609
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      15
      1565
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1263
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe