Onko tietoa katsotaanko kilpailevaksi sivutyöksi työ esim. kerroshoitajana hotellin omila palkkalistoilla, kun "varsinainen" työ on yksityisellä siivousfirmalla.
Kilpaileva sivutyö
maijakaisa
143376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Moi! Työnantaja ei voi kieltää sinua työskentelemästä toisella vaikka kilpailevallakin yrityksellä. Sinulla on kuitenkin salassapitovelvollisuus koskien yritysten asioita.
kieltää työskentelemisen kilpailevalla yrityksellä..ja monesti siittä on maininta vielä sopimuksessa
ISS:llä ollessani ko. firma ei antanut lupaa edes hoitotyön keikkoihin, vaikkei liity siivoamiseen mitenkään. Myöhemmin eri päätyönantaja antoi luvan anottaessa sivutyöön. Kannattaa olla tarkkana salassapidon kanssa, et saa luovuttaa mm. eri kohteiden nimeä, palkkaa, mitoitusta jne. toiselle.
Vielä kerran; työnantajasi ei voi kieltää sinua työskentelemästä toisella siivousliikkeellä. Kysy vaikka luottamusmieheltä tai pyydä häntä selvittämään asia.
näin on, kielto voi tulla. Nykyisessä työpaikassa jo perehdytykseen kuuluu kertoa näistä kilpailevista töistä ja lupa on kysyttävä. Itse olen nyt julkisella sektorilla, jossa luottamusmies suuremmassa roolissa kuin yksityisellä. Työnantaja voi kieltää tekemästä päätyöhön rinnastettavaa työtä. Naapurikaupungissa kielto on ehdoton, joudut tekemään salaa ja kiinnijääminen aiheuttaa varoituksen, jos työtä jatkaa. Tätä on ko. paikassa puitu ammattiliiton edustajien kanssa.
"Työntekijä ei saa tehdä toiselle sellaista työtä tai harjoittaa sellaista toimintaa, joka huomioon ottaen työn luonne ja työntekijän asema ilmeisesti vahingoittaa hänen työnantajaansa työsuhteissa noudatettavan hyvän tavan vastaisena kilpailutekona."
Minusta kyllä tuntuu että "rivisiivoojaa" tämä kielto ei koske ja mikäli sopimuksessas on kielto se ei voi mennä lain edelle. En kyllä tiedä onko tälläisestä ennakkotapauksia?
Enpä tiedä minäkään, mutta tuossa selaillessani osui silmiini tämä:
http://filebank.visualweb.fi/_FileRoot/23/1306/tyosuhdeopas.pdf
lainaus:
Kilpailevan toiminnan rajoitus ei estä esimerkiksi osa-aikatyötä
tekevää tai lomautettua työntekijää tekemästä toisenkin
työnantajan palveluksessa ammattinsa mukaista työtä,
ellei tehtävien erityisluonteesta muuta johdu.
"Työsopimuslaissa on kielletty työntekijää luvatta tekemästä
sellaista työtä toiselle tai itse harjoittamasta sellaista toimintaa,
joka ottaen huomioon työn luonne ja työntekijän asema
ilmeisesti vahingoittaa työnantajaa työsuhteissa noudatettavan
hyvän tavan vastaisena kilpailutekona. Työntekijän
toiminnan sallittavuutta arvioitaessa on huomioon otettava
sekä työn luonne että työntekijän asema. Organisaatiossa
ylempänä olevien oikeus harjoittaa työnantajan kanssa kilpailevaa
toimintaa saattaa olla rajoitetumpaa kuin alempana
olevien. Hyvän tavan vastaisena kilpailutekona on oikeuskäytännössä
pidetty tilitoimiston kirjanpitäjän menettelyä, kun
hän oli työnantajaltaan salaa ryhtynyt äänettömäksi yhtiömieheksi
kommandiittiyhtiönä naapurikuntaan perustettuun
uuteen tilitoimistoon (KKO 1985 II 158)."
ja
"Lähtökohtaisesti työntekijällä on oikeus päättää vapaa-aikansa
käyttämisestä esimerkiksi sivutoimessa, mikäli sivutoimi
on eri alalta eikä kilpailutilannetta synny. On kuitenkin
huomattava, että työntekijän uskollisuusvelvollisuus
saattaa asettaa sallituillekin sivutoimille rajat, sillä tällainen
toimi voi viedä liikaa aikaa ja johtaa tätä kautta velvollisuuden
rikkomiseen. Kilpailukielto koskee myös niitä tilanteita,
jolloin työsopimus on solmittu, mutta työ ei ole varsinaisesti
alkanut samoin kuin irtisanomisaikaa, vaikkei tällöin olisi
työntekijälle asetettu työntekovelvoitetta."
ihmettelin kovasti aikoinaan, miksi lähihoitajana en siivoustyön lisäksi saanut ottaa hoitotykeikkoja. Vastattiin vain, ettei meidän firmassa saa tehdä minkäänlaista työtä muulle firmalle. Olisi kait pitänyt olla röyhkeämpi?
Katsottaisiko tässä tapauksessa siis hotelli ja siivousfirma toistensa kilpailijoiksi??
reilusti lupa, perustele sivutyön tarve. Mikäli olet osa-aikainen päätyössä, sekin on syy. Lisäksi sivutyön "uhka" työnantajalle voi poikia lisätunteja sinulle. Itsellä oli parhaimpina aikoina 3 sivutyötä.
Edelleen olen sitä mieltä, että siivooja saa työskennellä kilpailevalla siivousliikkeellä ilmoitettuaan asian työnantajilleen, kunhan noudattaa salassapitovelvollisuutta. Tavallinen siivooja ei ole sellaisessa asemassa, että hänen sivutyönsä haittaisi yrityksen toimintaa tai markkina-asemaa. Jos asema on niin tärkeä, voi kysyä millä tavoi se näkyy palkassa ja toimenkuvassa! Esimiesten ym. hommat ovat asia erikseen, hedän tiedossaan jo onkin liikesalaisuuksia jne.
Tiedän, että näitä sivutöistä asetettuja kieltoja on yrityksissä poistettu, kun siivoojat ovat kysyneet asioita ylemmiltä tahoilta. Kannattaa siis olla rohkea. Varsinkin, kun ydinkysysmyksenä useinkin on pakollisen toimeentulon hankkiminen. Lisätöitä pakottaa tekemään päätyöstä saatu niin pieni ansio, ettei se riitä elämiseen edes kokopäivätyössä.
Jos siivousfirmalla on sopimus hotellin kanssa siivouksesta, niin siinä sopimuksessa yleensä on kielto puolin ja toisin työntekijän siirtymiseen toisen palvelukseen. Itsellä on kokemusta juuri hotelli/engel yhteydestä sekä ihan tuotantolaitos/iss. Se työvoiman siirtokielto voi ulottua niissä sopimuksissa jopa parin vuoden päähän siitä kun irtisanoutuu siitä vakityöstään.
Jos työnantajalla ei ole tarjota lisää töitä saat ottaa muualta työn vastaan oli kilpaileva tai ei! Näin on kerrottu rtklta ja pamilta.