Lapin äidit

kuinka moni täällä on lapista? ja minkäs ikäisiä lapsosia teillä on? tuntuu että kaikki äidit täällä on etelästä.

Meillä on 2,5kk vanha poika. aika alottelua vasta tämä vauvan arki. ei voinu aluksi kuvitellakkaan kuinka vauva voi muuttaa elämää. nykysin paras kaveri on tietokone. kuulostaa huolestuttavalta. mitenkäs teillä muilla?onko teillä muilla pysyneet kaverit menossa mukana?
6276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oulusta kotoisin, Torniossa taisin olla 5 vuotta. Nykyään etelässä tosin..

Poika on vähän toisella vuodella ja kaverit jäi pohjoiseen, siis paras kaveri on tietokone ja toi äidin mussukka.

Äänestä

Täällä on yksi äiti Rovaniemeltä, poika on nyt kolmisen kuukautta vanha. Hyvin paljon ollaan poitsun kanssa ihan kotosalla, etenkin nyt kun pakkaset ovat taas olleet tätä omaa luokkaansa=) Kylläpäs nuo kaverit ovat ihan kiitettävästi pysyneet menossa mukana, tosin ei sitä enää niin yks kaks lähetä enää mihinkään ja illanistujaiset on jääny taka-alalle, luonnollisesti. Muutoin kyllä kylästellään ja kahvitellaan kun keretään, puolin ja toisin!

Äänestä

Moi. Pohjosesta myös ollaan. Tyttö on 3kk ja poika 2,5v. Tosihan se on lapsettomat kaverit tulevat etäisemmäksi, mutta mun ikäisellä kun kavereillakin on jo lapsia. Turhan paljon tulee kyllä oltua netissä, mutta on se niin kiva vaan istua koneen edessä kun lapsoset on päikkäreillä :)
-äiti vm.78-

Äänestä

eli ei ihan Lapista, mutta helsinkiläisittäin katsottuna joo ;D

Äänestä

Poika täytti vasta puol vuotta ja on ihana ku mikä! Yöt on tosi vaikeita vaan... onneks ukko tukena ja turvana. Kaverit on jääny toistaiseksi hieman taka-alalle, koska ei voida paljon enää tehdä samoja juttuja ja yhtä paljon, kun ennen. Silti pidetään aika paljon yhteyttä ja nähdään kun voidaan. Kyllä niitten kans vielä ehtii, kun lapsi kasvaa. Ihan mahtavaa, kun on silti nämä internetin keskustelupalstat =) Saa vertaistukea, koska aika vähän näin pieniä lapsosia mun tuttavapiirissä...

Äänestä

Roista ollaan, vauva kohta 4kk!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiskä-84 kirjoitti:

kuinka moni täällä on lapista? ja minkäs ikäisiä lapsosia teillä on? tuntuu että kaikki äidit täällä on etelästä.

Meillä on 2,5kk vanha poika. aika alottelua vasta tämä vauvan arki. ei voinu aluksi kuvitellakkaan kuinka vauva voi muuttaa elämää. nykysin paras kaveri on tietokone. kuulostaa huolestuttavalta. mitenkäs teillä muilla?onko teillä muilla pysyneet kaverit menossa mukana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu