Pakkaset kiristyivät myös Pohjois-Amerikassa viimein tällä viikolla. Yhdysvalloissa Wisconsinin osavaltiossa suljettiin jopa kouluja, kun lämpötila laski 24 miinusasteeseen.
-Miksi meillä Suomessa kouluihin, vaikka 30-40 astetta pakkasta. Ei mekään olla totuttu kireisiin pakkasiin, kun niitä on nykyisin yhä harvemmassa?
-Miksi meillä Suomessa kouluihin, vaikka 30-40 astetta pakkasta. Ei mekään olla totuttu kireisiin pakkasiin, kun niitä on nykyisin yhä harvemmassa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
avuttomiksi kuin typerät jenkit? Talvi on talvi ja silloin on osattava pukeutua. Kyllä normaali suomalainen osaa vaatettaa itsensä ja tarpoa hangessa kouluun ja työpaikalle.
Hei! Me ollaan suomalaisia. Autotkin kulkevat, vaikka lunta sataa, katuja aurataan, talot osataan lämmittää ja koko yhteinen pikkumaamme toimii vaikka on pakkasta.
Kannattaako meidän nyt aloittaa koululaisillemme uskottelemaan että pakkanen tekee kaiken mahdottomaksi? Että silloin kannattaa kaikkien vaan pysyä sisällä ja odottaa että joku toinen jakaa postit, huoltaa viemärit, menee töihin lentokentälle, tyhjentää roskasäiliöt, toimittaa kauppoihin maitoa...
Ja me pikkukoululaiset vaan olla öllötettään mukavasti lämpimässä! Eikä huolta, varmaan joku huolehtii meistä siitenkin kun olemme itse työikäisiä. ehkä joku joka tykkää oikein pakkasessa toimia!
tulee sitten shokkihoitona armeijassa, jos sattuu oleen poikalapsia.
Parempi ois totutella jo pienestä pitäen, mutta tarpeellisella vaatetuksella.
Nykyajan lapset ja nuoret eivät osaa käyttää villavaatteita. Sellasiakin on, jotka eivät kutita.