Apuva! :(

pipari-94

Mun hamsulla (talvikko) on siinä mis etutassu alkaa niin lähteny karvaa ja se punottaa... hamsu tulee pian vuode... Voisko se olla tappelusta tullu? kun 2 veljestä on samassa häkissä.. Siirsin sen toisen erilleen ettei enää tappeluja tulisi.. siirrän takaisin kun on parantunut...???

2

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et voi siirtää niitä enää yhteen asumaan, sillä ne eivät enää tunne toisiaan muutaman päivän päästä. Jos yrität sitä, ne alkavat silloin hyvin todennäköisesti tapella yhtälailla kuin täysin toisilleen vieraat hamsterit.

      Oletko nähnyt, että ne olisivat tapelleet/kinastelleet? Ja miten ne muuten ovat tulleet toimeen keskenään? Nukkuivatko ne yhdessä? Talvikot yleensä alkavat tapella tiettyyn ikään tullessa, tavallisesti aikuisiässä. Tuohon karvanlähtemiseen voi olla muitakin syitä kuin se, että sen veli olisi niitä siltä nyppinyt. Kasvaimet aiheuttavat karvanlähtöä, myös vitamiininpuutokset. Yksi syy voi olla myös vanhuus. Jos karvanlähtö ja punoitus pahenevat, suosittelisin menemään hamsterin kanssa eläinlääkärille.

    • santtu

      Minusta ei kannattaisi laittaa niitä enää samaan häkkiin koska ne voi vaikka tapaa toisensa! kannattaa pitää ne erillään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2246
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1674
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1347
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      128
      1343
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1246
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      64
      1118
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1091
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1037
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      962
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      834
    Aihe