Hei palstalaiset!
Haluaisin kysellä teiltä, että miten vaikeata/helppoa on päästä normaaliin japanilaiseen yliopistoon.
Kohta lukiosta suoriutuneena haluaisin mennä Japaniin opiskelemaan, mutta alkoi vain mietityttämään, että millä mahdollisuuksilla pääsisi kohtalaisilla papereilla yliopistoihin siellä?
Olen kuullut että on kovat vaatimukset ja sisäänpääsy testit. Onko näin?
Ja sitten vielä kielestä. Entä, jos japaninkieli ei ole hirveän hyvä (ehkä 1-1,5 vuoden opiskelu)? Kannattaako edes miettiä lähtemistä sinne?
Toinen asiani koskee työtä. Voiko sieltä saada työtä, jos se kieli on melko heikkoa?
-kiitos mahdollisista vastauksista.
opiskelua & työskentelyä
1
429
Vastaukset
- sasae
Suosittelen, että haet Suomen yliopistoon, otat siellä japanin kieltä yhtenä sivuaineena ja haet sitten vaihtoon vaikkapa Monbushon stipendillä (Japanin suurlähetystö Helsingissä ja CIMO tietä nää tsydeemit). Nimittäin kokonaan tutkintoa Japanissa suorittamaan sinun on mentävä pääsykokeisiin, joihin japanilaiset harjoittelevat iltakoulussa koko lukioaikansa, plus vaaditaan japaninkielen taitoa ainakin 1200 kanjin, ellei peräti 1945 kanjin verran. Hyvään yliopistoon on vaikea päästä japanilaisenkin, ja on muistettava lisäksi korkeat lukukausimaksut, eli miten rahoittaisit opintosi? Mitä alaa haluaisit opiskella?
Työnsaanti riippuu hieman mistä se roikkuu. Aika monet ulkomaalaiset tekee jotain ulkomaalaisviritteistä hommaa, ovat esim. tarjoilijoina Roppongin gaijinbaareissa. Niihin ei vaadita kummosta japaninkielen taitoa, kunhan on hyvä englanti. Normaalin japanilaiseen työpaikkaan pitäisi olla aika hyvä kielitaito, 1 vuosi opintoja ei oikein vielä riitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen183764Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2223698Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä962656SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot202564Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman182238Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642236"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita272083Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.131946Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue581778- 901611