Pinky & The Brain

Narf!!

"Hey Brain, what you wanna do to night?"
"Something we do every night Pinky, try take over to the world!" Jotenkin noin, kuka muistaa: kaksi laboratoriohiirtä, jotka yrittäivät valloitaa maailman? Hieno piirretty=). Ja sattusiko joku muistamaan missä piirretyssä kaksikko seikkaili alunperin? Kaverit kun väittävät, ettei niillä ollut kuin oma show. Zort!! Narf!!

7

2406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli myös

      Animaanisissa ja omassa tv showssa Äly & Väläys

    • NoJopas

      Pinky and Brain, toinen on nero ja toinen taas ei, ne hiirenaivoillaan käy maata valtaamaan...

      Hahmot oli ainakin kivat mutta en muista oliko heidän puuhissaan mitään järkeä. Ihan ok muistot tästä sarjasta on kylläkin.

    • MarioSonic

      Hauska oli se sarja.

    • huh huh

      Tää oli aivan loistava. On kyllä pitkä aika siitä kun tätä oon nähny mutta muistot ovat hyviä. Ilmestyispä tää DVD:lle joku päivä. Sarjassa oli aivan mahtavaa huumoria. Brainin maailmanvalloitussuunnitelmat olivat omassa luokassaan. Ainakin yhdessä jaksossa Brainin suunnitelmana oli hankkia kaikkien talojen korkeat kerrokset omistuksiinsa jonka jälkeen räjäyttää napajäätiköt. Suunnitelmat olivat aina niin hervottomia ja huumori muutenkin.

      Lainaukseen yksi korjaus. Taisi mennä näin: "The same thing we do every night..."

      Suosikkivitsinä jäi mieleeni kun Brain varmaan joka jaksossa kysyi Pinkyltä: "Are you thinking what I´m thinking?" Sitten Pinky vastasi jotain ihanan älyvapaata, kuten: "Yeh, but what if Tom Selleck doesn´t look good without a mustage?"

      • Narf!!

        DVD:lle ilmestunytkin, mutta sitä ei kai olla julkaistu Suomessa. Ja tuskin julkaistaankaan=(.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Pinky_and_The_Brain#DVD_Releases Ja jos tässä nyt korjailemaan ruvetaan, niin kyllä tuo Brain yleensä sanoo "Pinky, are you pondering what I'm pondering?" johon Pinky vastaa "I think so, Brain, but...(jotan huippu-älykästä)" Aivan sama... Oli muuten aika uskomaton tuo Pinkyn ääni, mies kun sen kuitenkin esitti.


      • huh huh
        Narf!! kirjoitti:

        DVD:lle ilmestunytkin, mutta sitä ei kai olla julkaistu Suomessa. Ja tuskin julkaistaankaan=(.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Pinky_and_The_Brain#DVD_Releases Ja jos tässä nyt korjailemaan ruvetaan, niin kyllä tuo Brain yleensä sanoo "Pinky, are you pondering what I'm pondering?" johon Pinky vastaa "I think so, Brain, but...(jotan huippu-älykästä)" Aivan sama... Oli muuten aika uskomaton tuo Pinkyn ääni, mies kun sen kuitenkin esitti.

        Huomasin kanssa että se onkin pondering, kun innostuin pari pätkää YouTubesta katsomaan. Ja ainakin noissa kahdessa jaksossa tuo kysymys oli. Heh. Ei noi jaksot ainakaan mitä katsoin olleet ihan niin loistavia kuin mitä muistin. Toisaalta nuo sijoittuivat "menneisyyteen". Muistelisin että pidin enemmän jaksoista jotka tapahtuivat nykymaailmassa. Noissa "menneisyyden" jaksoissa kun on liikaa kaikkea epäoleellista. Ainakin tuossa yhdessä Pinkyn tavoitteena oli tehdä maailman vaalloitus -loitsu. Se ei ideana mielestäni ollut niin kovin erikoinen. Sitten jaksossa hiiret metsästävät lohikäärmeenkynttä. Noh, samapa tuo.

        Täytyy joku päivä katsella lisää noita, jos tuolta YouTubesta vaikka löytyisi. Kyllä nuo aina nykypäivän lauantaiaamupiirretyt hakkaa.


    • KivaSarja

      He ovat Pinky sekä Brain
      Niin Pinky sekä Brain
      Toinen on nero
      Ja toinen taas ei
      Ne hiirenaivoillaan
      käy maata valtaamaan
      Vaik pieni on Pinky sekä Brain, Brain, Brain...

      Yhden faniteorian mukaan labrahiiristä Pinky oli se nero (smart) ja Brain taas hullu (insane).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      143
      2841
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      278
      2548
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      34
      1502
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      38
      1484
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1212
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      317
      935
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe