Hei! Minkä kokoisia teidän lasten jalat ovat n. 1,5 vuotiaana / 2 vuotiaana? Sen vuoksi vain kyselen, kun tyttäreni sai Kuoman talvisaappaat joululahjaksi, eikä hän käytä vielä edes kenkiä. Ikää on nyt 10 kk. Talvisaappaiden koko on 21, eli mahtuukohan enää ensi talvena?! Kiitos, jos viitsitte vastata ja oikein mukavaa talven jatkoa :)
Jalan koko 1,5-2 v?
17
12730
Vastaukset
- ja moi
Riippuu tietysti tapauksesta, mutta aika pieneltä kuulostaa. Jos on pieni ja siro tyttö niin ehkä ne mahtuukin.
Meidän pojalla joka on nyt 1v3kk jalan koko on 22. Ostin myös Kuomat pojalle, kokoa 24, eikä oo yhtään liian isot kun laittaa paksumman sukan. Ja kasvunvaraakin riittää.
Kenkäliikkeestä sain aikoinaan sellasen mittausläpyskän jolla on kätevä tarkistaa onko taaperon jalka miten venähtänyt. Se on niinkuin kengänpohja reunoilla (muovinen) jossa on mitta-asteikko. - pienet...
Meillä poika nyt 1v2kk, ja kengän koko n. 23, eli kuoma talvisaappaan koko 23 on pikkuisen iso jos ei ole paksua sukkaa jalassa. Eli en kyllä oikein usko että koko 21 mahtuu 1,5-2 vuotiaalle ensi talvena... Olisikohan mahdollista vaihtaa saappaat isompaan, jos kuitti olisi lahjan antajalla tallessa?
- kuomat 22
Eli meillä suht pienijalkainen tyttö. Vanhoja kesäsandaaleita kun tuossa kokeilin niin koko 19 oli vielä ihan hyvä. Syyskengät olivat kokoa 20 ja tän talven kuomat on siis kokoa 22 ja ei ne ainakaan pienet ole, mutta se on siinä ja siinä meneekö ne teidän kuomat kun villasukkakin pitäis mahtua!
- 13-kuisella
Eli tuskin sopii ensi talvena. Ulkokenkiä ei myöskään kannata neuvolan ja kenkäkauppiaan mukaan laittaa ennnen kuin kävelee tuetta.
- Aurora Vee
Meidän tytön viime talvena käyttämät Kuomat olivat muistaakseni kokoa 21, ikää hänellä silloin vajaa vuosi eli hän on täsmälleen vuoden verran teidän lasta vanhempi(synt. maaliskuun lopulla).
Ostin toissapäivänä nyt siis 1 v 10 kk:n ikäiselle tytölle Kuomat kokoa 25! Sopivat paksun villasukan kanssa. Eli en millään usko että teidän tytölle sopivat 21:set ensi talvena jos ovat nyt sopivia.- Aurora Vee
Täytynee lisätä että meidän isojalkaisella tytöllä (1 v 10 kk siis) on pitkä, veikkaisin yli 90 cm. Oli 1½ v neuvolassa 87,5 cm ja on sen jälkeen kasvanut hirmuisesti.
Eri kokoiset lapset, eri kokoiset kengät! =)
Myös kenkien koot vaihtelevat: Kuomat ovat 25, Moominin talvikengät 23, syyskengät (jokin ruotsalainen merkki) 24. Tässä ketjussahan kyseltiin siis Kuomista.
- hhh....
äsken laitoin pois 22 talvikumisaappaat.oisivat varmaan vielä ohuemman sukan kanssa mahtuneet. talvikengät 23 ja sinne kyllä sopii villasukka ja norm.sukat sisään.isommalla lapsellani oli todella pieni jalka. 2-vuotiaana taisi olla juuri tuo 21-22.
- jazzi
kokoa 20, nyt melkein 4-vuotiaana koko on 23. On kyllä muutenkin pienikokoinen.
- 24-25
Meidän pojalle menee nyt Kuomat 25.
- Hempu
Tyttäreni täytti juuri 2 vuotta, ja jalan koko on tuo 21... Onpas muiden lapsilla isommat jalat! Mahtuu kyllä villasukkakin väliin...
- äity
Meidän pojalla 1v 3kk kengänkoko 19!!! Villasukka ei tosin mee kenkiin, mut kengissä itsessään on paksu vuori ja pohjat joten ollaan pärjätty ilman. Kauheen isoilta tuntuvat muiden lasten koivet...
- tytöllä
1v5kk ja jalankoko 21/22 riippuu tosin kengistä, kuomat taitaa olla tuo 21...
- sanoa...
Ei voi millään tällä palstalla sanoa, minkä kokoiset saappaat mahtuvat tyttärellesi kun kaikilla lapsilla jalka kasvaa niin eri tahtiin. Meillä juuri 2-v. täyttäneellä pojalla 26 saapas!
- koko19
Me asutaan ulkomailla, joten talvikengistä ja villasukista en osaa sanoa. Tavalliset kevätkengät on nyt kokoa 19 (ihan suomesta ostetut kylläkin). 1v3kk ikäinen poikani on muutoin keskikokoinen (suomalaisittain), mutta jalka näköjään pienehkö. Eli voi se kuoma mennä teillä ensitalvena, jos on pienijalkainen.
- pieni jalka
Meillä poika täytti juuri 2 vuotta. Remmarit on kokoa 20 ja kuomat 21.
- Nimetön
Meijen poika on nyt 1,5v.ja kengän koko on jo 23 ja kumisaapaan koko 24.Talvella piti kenkiä 22 ja 23.Empä usko et mahtuu ensi talvena.Jos kengistä lähtee pohjalinen pois kuten tepsuista lähtee niin mittaa sillä jalan pituus.
- Nimimerkki65394
Meijän tytöllä 1,5v on jalka 12,5senttiä, käyttää 20-22 kokoisia kenkiä. Talveksi varmaan 22 tai 23 kokoiset talvikengät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2142829
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1262702En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781773Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371332Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va631308- 471098
- 991011
- 108861
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833