Hei tunteeko kukaan kyseisen ajoneuvon tyypillisimpiä korjaustarpeita ja vikoja välillä 100-200 tkm? Olisi katselussa tuollainen -95 n. 150 tkm ajettu 1,8l vehje. Onko luotettava, sähkövikoja, ruostuuko? Kannattaako laittaa, vai olisiko vastaava golffi jostain syystä parempi? Onko kovin paha kulutus?
Olen kovin kiitollinen informaatiosta.
Venton tyyppiviat?
11
2049
Vastaukset
- ventoman
Selaapa tätä palstaa alaspäin niin löydät useita vastaavia keskusteluja.
- ex jettaman
saksasta loppuvuodesta. Valitettavasti en päässyt talvesta johtuen nauttimaan ilmastoinnista muuten kuin ainoastaan tasaisen lämmön muodossa ja ilman namiskoihin kajoamista - vain sopivat asteet kohdalle. Kulutus oli 6,5/100 km (kuten odotinkin). Yleensä Vento "käy ja kukkuu" isoimmitta ongelmitta 300 tkm:n tietämille.
- Pösömees
Onko venton 1.8 koneessa millaisia vikoja? Autolla ajettu 230000 km, käryää tosi pahalle liikenne valoissa,savu pilvi tulee aamu käynistyksessä. Ei juuri syö öljyä. Äänen vaimentimet uudet,eivät vuoda.
Ennen oli Peugeot 405.306 ja ei niissä moottori ongelmia 250000 km jälkeen,taka akseli ongelmia vanhempana.ranskalaiset moottorit
Taitaa kuitenkin olla hyviä? Ei päästö ongelmia 1.6 koneessa 270000 km.
Muuten ventoon tyytyväinen,istuimet aika kehnot,lämmin auto. - voihantrolli
Pösömees on tuo aloittajaguru, eli trolli. Yhdys sanat edelleen niin v itun vaikeita.
Kieli ei ota taipuakseen, aivan kuin olisi viru kankeeta jossakin sopimattomassa paikassa. Eli tyhjässä aivokopassa. - ventoilija
Vähän näkyy liikenteessä.
- huoltopäällikkö
Tyypilliset korjauskohteet sijaitsevat etu- ja takapuskureiden välissä.
- VELMIESJABRU
itsellä ollut vento uudesta -94 syksystä.Jos saat jostain 150000 ajetun VENTON,osta ihmeessä.Ajat toisen mokoman varmasti.Talvella vaivaavat jäätyvät lukot,pieni vika,mutta PIRULLINEN...jos sen kestää,on sinulla vaivattomasti ja halpoja kilometrejä tiedossa...EI koulutustaan ole kuin juuri sen 6,0-7,0,tosin kaupungissa vie 10 litraa.Varma kone ja helppo huoltaa,vaikka itse... suosittelen.
- valtiorahoil
No nyt myö lähetään ostelee!
- Anonyymi
Älä osta, huonoja ovat. Tekniikka ei kestä ja pellit mätänevät vauhdilla.
- Anonyymi
Apurunko kannattaa edestä tarkistaa, monessa on jo mätä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Apurunko kannattaa edestä tarkistaa, monessa on jo mätä.
Eiköhän Venton tyyppiviat ole käsitelty jo 20 vuotta sitten, että vähän myöhäisellä sytytys on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115613Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825239- 1253284
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin873198- 118994
- 56970
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130892- 43686
- 37685
- 23629