Miten on tietääkö kukaan onko lainvoimaa väittämällä "kuntotarkastus tullaan tekemään silloin ja silloin ja te ette saa olla silloin paikalla", kyseessä vuokra asunto jota ollan myymässä ja omistaja teettää "kuntotarkastuksen", eli eikö me huoneiston haltijoina saataisi olla paikalla, vai pelottaako omistajaa meidän mahdolliset "kommentit" talon kunnosta?
Kuntotarkastus
Nimetön
7608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tehän olette paikalla kotonanne jos haluatte.
Tarkastuksen kulkuun ette puutu.
Ei kai teidän laillisesti tarvi poistua, koska maksatte vuokraa kyseisestä asunnosta. Mutta miksi ette poistuisi jos omistaja niin toivoo. Ettehän te ole ostamassa kyseistä asuntoa, joten mitä väliä kuntotarkastuksen tuloksella..Eri asia jos te olette ostamassa kyseistä asuntoa..
Eihän kyse ole siitä ettei haluttais kuntotarkastusta tehtävän, mutta ei haluttais ketään vieraita tänne omaan kotin jossa meidän tavarat vielä on, meillä ei ole koskaan käyny edes "kukan kastelijaa" jos ollaan oltu pois kotoa, tietenkään ei puututa tarkastuksen kulkuun.
Kyllähän vuokralaisella on melkoisen turvatut oikeudet istuskella kotonaan. Tuollaiselle tilapäiselle häädölle ei ole mitään perusteltua syytä.
Jos ette halua jättää vierasta ihmistä tavaroidenne kanssa ilman valvontaa niin ilmoittakaa omistajalla,että ainakin toinen haluaa valvoa teidän omaisuuttanne, eipä hänellä siihen pitäisi olla mitään sanottavaa..Onhan tuollainen poistumiskäsky omasta asunnosta hieman outo..
teetin kunto tarkastuksen v.1905 rakennettuun taloon jossa isompi remontti tehty 1993 koskien kellari märkätiloja ja yläk. muuttamista makuuhuoneiksi. itseäni hämmentää tarkastajan kommentit suihku ja sauna tiloista, sen aikaisten rakennusmääräysten mukaan hyvä. kun taas yläkerran makuu huoneet ei koska eivät vastaa taas tämän hetken rakentamis määräyksiä??? mitä helv.. miten joku osa on pätevä ja taas toinen ei molemmista löytyy lopputark. lausunnot v.1993. saako tarkastaja itse päättää, mitkä pätee ja mitkä ei ja yli 100v. vanha rakennus eikö se vaikuta mitään?
Aloittajalle, olisko omistaja pelännyt, että asukkaina tiedätte kyllä mikä kämpässä mättää ja kertoisitte niistä tarkastajalle, jolloin tutkii tarkemmin? Kun on hieman enemmän negatiivista tietoa kunnosta, niin sitä on vaikeampaa kaupata hyvään hintaan. Eli omistaja pelkäsi arvon alennusta...
Ja tottakai aloittaja tarkistaa tämän ketkun 4 vuoden jälkeenkin! :)