Firefoxista löytyi kaksi haavoittuvuutta
Antti Kirves
Julkaistu 08.02.2007 kello: 10:18
Tietoturvayhtiö sanoo löytäneensä Firefoxista kaksi korjaamatonta haavoittuvuutta tällä viikolla. Toinen haavoittuvuus liittyy ponnahdusikkunoiden ja toinen tietojen kalastelun estoon.
Keskiviikkona julkaistu haavoittuvuus liittyy Firefoxin phishing-estoon. SecuriTeamin mukaan tietojen kalastelija voi huijata selainta luulemaan väärennettyä sivustoa turvalliseksi lisäämällä tiettyjä merkkejä sivustonsa url-osoitteeseen.
Phishing-haavoittuvuus koskee SecuriTeamin mukaan Firefox 2.0.0.1 -versiota.
Toinen, maanantaina julkistettu haavoittuvuus on tietoturvayhtiö Beyond Securityn SecuriTeamin mukaan Firefoxin ponnahdusikkunoiden estossa.
Tämä haavoittuvuus antaa SecuriTeamin mukaan www-sivustolle oikeuden päästä tietokoneelle tallennettuihin tiedostoihin, mikäli käyttäjä on itse sulkenut ponnahdusikkunoiden eston.
Tavallisesti tällaisia oikeuksia sivustoille ei anneta selaimissa. Hyökkääjä voisi tällä tavoin varastaa tiedostoja uhrinsa koneelta.
Haavoittuvuus on todettu Firefox 1.5.0.9 -versiossa. Cnetin mukaan kaikki versiota 2.0 edeltävät Firefoxin versiot ovat ”ilmeisesti” haavoittuvia.
Mozilla ei ole kommentoinut haavoittuvuuksia.
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=14&rss=11&news_id=20073382
Antti Kirves
Julkaistu 08.02.2007 kello: 10:18
Tietoturvayhtiö sanoo löytäneensä Firefoxista kaksi korjaamatonta haavoittuvuutta tällä viikolla. Toinen haavoittuvuus liittyy ponnahdusikkunoiden ja toinen tietojen kalastelun estoon.
Keskiviikkona julkaistu haavoittuvuus liittyy Firefoxin phishing-estoon. SecuriTeamin mukaan tietojen kalastelija voi huijata selainta luulemaan väärennettyä sivustoa turvalliseksi lisäämällä tiettyjä merkkejä sivustonsa url-osoitteeseen.
Phishing-haavoittuvuus koskee SecuriTeamin mukaan Firefox 2.0.0.1 -versiota.
Toinen, maanantaina julkistettu haavoittuvuus on tietoturvayhtiö Beyond Securityn SecuriTeamin mukaan Firefoxin ponnahdusikkunoiden estossa.
Tämä haavoittuvuus antaa SecuriTeamin mukaan www-sivustolle oikeuden päästä tietokoneelle tallennettuihin tiedostoihin, mikäli käyttäjä on itse sulkenut ponnahdusikkunoiden eston.
Tavallisesti tällaisia oikeuksia sivustoille ei anneta selaimissa. Hyökkääjä voisi tällä tavoin varastaa tiedostoja uhrinsa koneelta.
Haavoittuvuus on todettu Firefox 1.5.0.9 -versiossa. Cnetin mukaan kaikki versiota 2.0 edeltävät Firefoxin versiot ovat ”ilmeisesti” haavoittuvia.
Mozilla ei ole kommentoinut haavoittuvuuksia.
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=14&rss=11&news_id=20073382
Vastaukset 47
Vanhimmat
Ei firefoxia enää nykyisin monikaan käytä.
Näköjään firefox selainkin on joutunut kräkkereiden toiminnan kohteeksi.
firefoxia?
opera selainta hyvä ja nopea kuin ie7:kin
IE7 on kiistatta paras ja turvallisin selain.
ainakin Macissa ja Linuxissa.
käyttiksiin olemassa mahdollisuutta ladata mitään kunnollista selainta?
ole paras ja turvallisin,kyllä toi FIREFOX on paaaljooon parempi
samat haavoittuvuudet ne ovat macissa ja linuxsissakin kuin winkussa
Mistäköhän tuon operan löytäisi täysin suomen kielellä, jotta muksutkin sitä sitten osaisi käyttää? Löysin vaan englanninkielisiä versioita.
haavoittuvuuksista vaan näytä kukaan läpi tulevan. Mutta odotellaan, ehkä joskus kunhan kerkiävät.
Kyllähän haavoittuvuuksia hyväksi käytetään jatkuvasti....taitaa tietämyksesi taso olla aika alhaalla
"näihin", kerropas nimimerkkiä vaihtamatta, mikä mielestäsi on kunnollinen selain. Mieti ihan rauhassa.
Noin pohjustukseksi totean, että itse tykkään eniten Safarista. Siinä toimii myös oikoluku, joka on mulle hyvin tärkeä ominaisuus (ja näköjään olisi useimmille suomi24:ään kirjoittaville...).
Toiseksi eniten pidän Operasta.
Tuo Vistan Internet Explorer tulee sitten... no, jossakin sekin tulee, onhan noita sijoja.
Näyttäisi sinun lempi selaimessasi olevan neljä haavoittuvuutta joita ei ole paikattu
http://secunia.com/product/5289/
sitten on, että tietämykseni taso on kovin alhaalla. Miten mielestäsi Maceihin on hyökätty ja päästy noiden haavoittuvuuksien kautta? Mulla ei alhaisesta tietämykseni tasosta johtuen ole tietoa onnistuneista hyökkäyksistä eikä näy olevan muillakaan (syy lienee sama), joten sulla varmaan on. Luulot ja toiveet eivät kelpaa...
näkyy siellä lukevan. Se on englantia.
Kuule, tää on OS X eikä mikään Suxpee.
>Näyttäisi sinun lempi selaimessasi
Enkä minä ole Lempi. Mummuni oli.
>Kyllähän haavoittuvuuksia hyväksi käytetään
jatkuvasti....taitaa tietämyksesi taso olla aika
alhaalla<
Tarkista vaan ensin omat tietämyksesi!
Lueppas faktaa niin tiedät sinäkin:
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=14&news_id=200623953
Maciin löytyy PÄIVITTÄIN! uusia aukkoja.
kysymys oli siitä että mitä noista aukoista on tullut läpi ja minne? Älä jankuta teoreettisista harmeista, koetetaan olla todellisuuden kartalla vaikka se ei niin miellyttäisikään.
Macin tietoturvakeskustelut ovat edelleen kaikkialla kovin hiljaisia vaikka muut Mac-keskustelut ovat hyvin vilkkaita, joten kaikki todelliset tietoturva- ja pöpöongelmat näyttävät olevan yhtä vankasti Windows-puolella kuin aina ennenkin.
"Macin tietoturvakeskustelut ovat edelleen kaikkialla kovin hiljaisia"
Mac-yhteisö haluaa tietysti vaieta ilkeät tosiasiat. Tai sitten maccilaiset ovat vain vaipuneet valheelliseen turvallisuuden tunteeseen.
Bill Gates tuossa äskettäin paljasti mielenkiintoisia asioita Macin tietoturvasta.
MacDailyNews-uutissivusto totesikin, että lausunnoistaan päätellen Bill Gates on ilmeisesti menettänyt järkensä.
Eräs toinen uutissivusto taas totesi, että Gates ei nähtävästi valehtele tietoisesti vaan hän yksinkertaisesti on sivussa kartalta ja uskoo itsekin omiin kuvitelmiinsa.
Ja jos BG on mielestäsi jokin varteenotettava puolueeton lähde näissä asioissa, olet varmaan sinäkin menettänyt järkesi...;)
Metka tämä kymmenien miljoonien ihmisten Mac-yhteisö muuten on, kun se ei saa aikaiseksi edes yhtä ainoaa macinkaappausraporttia. Olemmekohan me kaikki tulleet ulkoavaruudesta, kun me vaikenemme kuin suuren salaliiton osanottajat? Vai olisiko yksinkertaisin selitys taas se oikea, siis se että kun mitään ei tapahdu niin mitään ei myöskään raportoida?
on vaan kolme paikkaamatonta reikää
http://secunia.com/product/12366/?task=advisories
ja eikun käyttämään tosi turvallista selainta...
http://www.opera.com/download/
miksi kukaan ei neuvo kuin selaimen vaihtoon vaan? olis muutkin neuvot tarpeeseen,eli miten välttyä moisilta hyökkäyksiltä jos vain haluaa käyttää tulikettua?
>olis muutkin neuvot tarpeeseen,eli miten välttyä moisilta hyökkäyksiltä jos vain haluaa käyttää tulikettua?<
-Ei voi välttyä mainituilta hyökäyksiltä muutoin kuin välttämällä nettin menoa siihen asti kunnes aukkoihin tulee päivitys.
Siis mitä linkkejä avaat netissä, hetken mietintä voi olla arvokas apu.
Ei noissa uutisissa ollut vielä tietoa, että jonkun kone olisi joutunut haavoittuvuuden vuoksi uhriksi.
Eli aukon hyödyntämisestä ei vielä faktaa.
Jos jossain yllättäen kysytään käyttäjätunnusta ja salasanaa, älä mene miinaan.
en uskalla enää käyttää firefox selainta
sää sitten uskallat käyttää ? Ei taija löytyy montaakaan reiätöntä softaa...
sää vissiin pidät konetta vaan pöytäkoristeena sitten...
Foxi oli just viemässä phishing sivulle mut huomasin ettei yhes lausees ollu pilkku oikees paikass. Ei muuta ku salaman nopeesti verkkopiuha irti, koneen buuttaus vikasietotilaan ja foxin poisto. Puoltoist tuntii meni ku etin kaikki foxiin liittyvät rekkari avaimet sun muut, hirvee duuni. Sit menin vanhast tottumuksest foxin latauspisteelle ja latasin sen uudestaan. Ei jaksa enää poistaa.!
No, hyvä oli että et vaihtanut vielä reikäisempään selaimeen.
Tämänhetkinen tilanne on se että Firefox 2.x:ssä on yksi toistaiseksi paikkaamaton tietoturva-aukko, keskikriittisyys 'vähemmän kriittinen'.
Microsoft Explorer 7, kolme aukkoa, joista vakavin 'kohtuullisen kriittinen', kaksi 'vähemmän kriittisiä'
Opera, ei tiedossaolevia aukkoja.
Safari 2.x, neljä aukkoa, yksi 'vähemmän kriittinen', kolme 'ei kriittistä'.
Hirveätä kohkaamista teiltä aivan turhan takia, olette te lutusia. ;)
kokoajan selailen foxilla ja noup mitään hätää..f secure kyllä loput hoitaa ja muut asetukset ,jonnin joutavaa skapaamista keskenään .selain ku selain jos käyttää järkrvästi on hyvä ,paitsi tietenkin nää pienet ??
Mikkistrolli taas asialla. Ilmoitahan samalla IE7:n tilanne. Kumma kun kilpailevista tuotteista pitää aina uikuttaa, mutta oman firman VAKAVAMMISTA tietoturvamokista olet aina hiljaa.
Päässäsi asustava mikkistrolli ei ole voinut vaikuttaa firefoxista löytyneisiin aukkoihin, eikä ole voinut määrätä tai estää lehteä julkaisemasta kyseistä juttua.
Mutta kerrohan sinä, mikä on IE/:n tämänhetkinen tilanne. Entäpä IE6:n koska tuossakin oli myös Foxin vanha tilanne?
On hyvä että haavoittuvuuksista kerrotaan, mutta koska tämän ketjun viesteistä taaskin 3/4 on yhden ja saman tunnetun trollin yksinpuhelua ja turhaa mustamaalaamista ja poistokehoituksia, varsinkin kun haavoittuvuus ei ole mikään järin vakava, ja toinen koskee vielä vanhaa versiotakin.
Kerrassaan sopimatonta.
On se niin väärin kun joku lehti uskaltaakin kertoa firefoxista löytyneistä tietoturva aukoista, tuollainen lehti pitää kiiresti lakkauttaa, eihän se nyt ole sopivaa, jotta ihmiset saa kuulla firefoxin paikkaamattomista aukoista ja osaisivat varoa ettei heidän konettaan kaapata.
Ja kaiken huipuksi firefoxin aukoista varoitetaan myös aloittelijat palstalla.
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=14&rss=11&news_id=20073382
Joutaakin jo poistaa kaikkihan firefox aukko jutun ovat jo lukeneet ja laittaneet jutusta linkit kaikille muillekin keskustelupalstoille.
Totta kai asiaoista saa puhua, mutta jo ketjusta 3/4 on yksinpuheluasi, niin se taas rikkoo sääntöjä.
Kerrohan muuten nyt kuten tuo ylläoleva halusi tietää, mikä on IE7:n ja IE6:n vastaava tilanne aukkojen kanssa?
Mikä on IE7:n ja IE6:n vastaava tilanne äläkä koko ajan mouhoa yhtä ja samaa. Aloittelijat halunnevat tietää senkin.
Suomi 24 ylläpito on vain mielissään kaipaa tämmöisä juttuja joita lukee ja kommentoi suuri määrä ihmisiä, tätä viestiketjuakin on seurannut ennätysmäärä lukioita on tähän mennessä jo 694 lukijaa.
Lisää semmoisia juttuja jotka saavat aikaiseksi keskusteluja sellaisesta aiheesta jotka ihmisiä kiinnostaa.
Mikset vastaa kysymykseen? Tuolla on jo ihan uusi aloituskin siitä että kaikille aloittelijoille tulee selville myös vastaava tilanne IE:n kahden viimeisen version osalta. Aloittelijat haluavat tietää, koska jos koko ajan toitotat selaimen vaihtoa, pitää saada tietää myös muitten selainten tilanne.
Mitä suosittelette firefoxin tilalle?
mutta varmempi IE7
IE7 selainta se on microsoftin uusin selain jonka saa XP käyttiksiin.
Siis kertokaa miten toi vaikuttaa Linux käyttäjiin?
Eipä taida onnistua oikeen kumpikaan noista "haavoituvuuksista" Linuxissa!! Vaihtakaa hyvät ihmiset ne Windowsit jo Linuxin käyttiksiin ja noikin ongelmat on poissa!!!
tiestikös tämän että linuxsin ja macin heikkoin lenkki on juuri selain. Oli sitten kyseessä mikä selain tahansa