Oikesuministeriö valmistelee ryhmäkannelakia oikeudenkäyntikaareen.
Valitettavasti suurimmat petokset tapahtuvat arvopaperikaupassa, jossa suurelle yleisölle tarjotaan ostettavaksi mahdollisesti alihintasia tai arvottomia pörsiosakkeita ylihintaan.
Miski arvopaperikauppa on jätetty ryhmäkannelakiesityksen ulkopuolelle ?
Valitettavasti suurimmat petokset tapahtuvat arvopaperikaupassa, jossa suurelle yleisölle tarjotaan ostettavaksi mahdollisesti alihintasia tai arvottomia pörsiosakkeita ylihintaan.
Miski arvopaperikauppa on jätetty ryhmäkannelakiesityksen ulkopuolelle ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
mene johonkin vaalitilaisuuteen ja kysy siellä esiintyvältä kansanedustajalta, miksi niin on eduskunnassa säädetty. Toivotan onnea ja sitä, että saat varman ja yksiselitteisen vastauksen. Kansa saa juuri sellaiset lait kuin se edustajiensa kautta haluaa.
Pörssiosakkeita ei kenenkään ole pakko ostaa. Niissä myös on erilaisia intressejä; osakkeet voivat tänään olla huipussaan ja huomenna pohjalukemissa ja lisäksi niiden arvon määrittely, eli tappio on vaikeasti määriteltävissä. Ryhmäkanteen soveltaminen edellyttäisi, että monta ihmistä ostaisivat saman yhtiön osakkeita samana päivänä ja sitten jonkin ajan kuluttua myisivät nämä osakkeet samana päivänä tappiolla, mikä käytännössä ei koskaan toteudu.
Sen sijaan jos kauppias tarjoaa pesukoneita, jotka eivät toimi ja niitä ostavat usean kuukauden ajan kuluttajat, niin tällöin intressit ovat yhtenevät ja ryhmäkanne on paikallaan.
Ymmärsin esimerkin, mutta kyllä ryhmäkanne saattaisi auttaa myös rahoitusalan kaupoissa.
Esimerkiksi joku arvopaperimyyjä käynnistää ison mainoskampanjan, jossa lupaa "liikoja". Ison kampanjan takia ostajia on paljon, vaikkakin vahinko yhtä ostajaa kohti ei ole suuri. Nyt jokaisen vahinkoa kärsineen tulee nostaa oma kanne oikeudessa myyjää vastaan ja vaatia vahingonkorvausta. Myyjä voi jopa tehdä virheen tahallaan ja laskea sen kannattavaksi, koska yksityisistä vahingon kärsijöistä moni ei ymmärrä tai osaa lähteä lakitupaan hakemaan korvauksia.
Kyllä ryhmäkanne helpottaisi paljon oikeudenmukaista ratkaisua. Lisäksi sen pelote puhdistaisi Suomen kauppatapoja.