Minkalainen paikka on? Minkälaisa eläimiä myynnissä???
Onko mahdollista loytää eksoottisia eläimiä???
Entä millainen paikka on Yunona Fair??
Kuulin että sieltä saa vaikka mitä?
kiitos vastauksista ja iloista talvea.
t. venajan opettelija
Onko mahdollista loytää eksoottisia eläimiä???
Entä millainen paikka on Yunona Fair??
Kuulin että sieltä saa vaikka mitä?
kiitos vastauksista ja iloista talvea.
t. venajan opettelija
Vastaukset 6
Vanhimmat
Poljustrovskin/Kondratjevskin tori, Poljustrovskij prospekt 45 (Koillis-Pietarissa). Torilla myydään eksoottisia eläimiä, kuten varaaneja ja käärmeitä. Myös koiria, kissoja, marsuja, papaukaijoja, kastematoja, akvaariotarvikkeita ja -kaloja.
Maastavienti ja maahantuonti-luvat kannattaa huolellisesti selvittää ennen ostoa. Esim. Suomen Kennel pitää eläintorin koirakauppiaita pentutehtailijoina. Liekö kyseessä kilpailun pelko? Rotukoiran pennun sai ainakin pari vuotta sitten jopa 100 eurolla.
Muistaakseni akvaariokalat ovat ainoa artikkeli, joita saa viedä maasta ja tuoda maahan ilman mitään lupia.
Kaiken kaikkiaan eläintori on erittäin eksoottinen ja itämainen paikka. Huhujen mukaan tiskin alta voi ostaa kovaan hintaan vaikka tiikerin pennun.
Junonan tori (Jugo-zapadnyi veshevoj rynok)sijaitsee Lounais-Pietarissa, Marshala Kazakova ulitsa 35. Aikoinaan torilla oli legendaarinen maine. Satamaa lähellä olevassa paikassa esimerkiksi merimiehet myivät jännittävää länsitavaraa. Nykyään Junona ei mielestäni eroa ollenkaan muista second hand-toreista, joten varta vasten sinne ei kannta matkustaa.
vastauksesta
Tuollainen toritouhu kuvastaa hyvin alkeellisen kehitysmaan kaupankäyntiä. Ei mitään etiikkaa ja kaikki on kaupan. Ja ne, jotka tekevät ostoksia tuollaisista paikoista, ovat samanlaisia kuin myyjätkin, siis ali-ihimisiä.
Onhan täälläkin elukoita myynnissä, ja poltetaan karjat navettaan että saadaan tilalle katetta.
Minua tyrmistyttää kun suomalaiset neitien sanavarastossa joka toinen sana on vittu, ja kun menen kauppaan niin lehtihyllyt on pillun ja tissin kuvia täynnä. Naimaan opetellaan opettajan opastuksella peruskoulussa, ja homous on kunnia asia. Niin mikä sinua tyrmistyttää??
Venäläisetn tyhmyyskin on tyrmistyttävää. Stalin surmautti Venäjän älymystöstä ne, jotka eivät ehtineet paeta sieltä. Näin ollen Venäjän kansan keskimääräinen älykkyysosamäärä putosi pari prosenttiyksikköä. Tästä on tutkittua tietoa. Venäläisetn likaisuus on tyrmistyttävää. Suomessa menevät kylpylöiden uima-altaisiin pesemättä itseään ja naiset meikit naamalla. Venäläisten rekkojen kunto on tyrmistyttävää. Kehitysmaa vailla toivoa. Siitä huolimatta luulevat suurta itsestään. Heh! Huvittavan surkuhupaisaa. Tässä muutama esimerkki.
Että täällä lintukodossa joku on noin paljon katsellut ympärilleen.