Kuinka kauan yksi kuolinpesän osakas voi viivytellä jaon suorittamista. Pesässä ollut jo yli vuoden pesänjakaja, joka on tämän osakkaan valitsema. Muita osakkaita on kaksi. Välillä olemme olleet jo lähellä sovintoa, mutta aina sitten tulee jotain jota hän ei hyväksy. Kaikkien varoja kuluu turhaan, missä vaiheessa pesänjakaja voi siirtää kulut tämän yhden maksettavaksi kun kaikki on todella hänestä kiinni.
Pesässä on varoja yli 100t€ sekä kaksi kiinteistöä joista toinen on alustavasti sovittu myytäväksi ja toinen jaettavaksi.
Tämä vaikea osakas on nainen, joten "turpaankaan" ei voi lyödä, puhevälit menny jo aikoja sitten.
Kuolinpesän jaon viivyttäminen
7
4695
Vastaukset
- mutta kokemusta....
on sivusta katsojan roolista, eli erään ystäväni isän kuoltua koko homma kesti melkein 3 vuotta. en tiedä tarkempia yksityiskohtia mutta kovasti nämä kaksi osakasta riiteli. koita jaksaa ja kestää. Tsemppiä!
- ...kirjallisesti varoiksi
Ilmoita vaateesi saada pesänjakajan työ päätökseen tiettyyn ajankohtaan mennessä. Ja kerro, että jos se ei tule onnistumaan viet asian käräjäoikeuteen ratkaistavaksi.
Uskoisin tämän tuovan vauhtia ;) - vanhaketku
Oleellista jaon etenemiselle on se, että onko nykyinen pesänjakaja käräjäoikeuden määräämä?
Ilman käräjäoikeuden määräystä pesänjakajanne ei saa jakoa tehtyä milloinkaan ilman sisarenne suostumusta jakokirjan allekirjoittamiseen.
Allekirjoituksesta kieltäytymiselle ei tarvitse esittää mitään konkreettista perustetta.
Vaikka sisarenne olisi ollut yksin hakijana ja esittänyt mieleistään henkilöä käräjäoikeuden määräämäksi pesänjakajaksi, niin jaon viivyttely ei ole enää sisarenne päätettävissä.
Käräjäoikeuden määräämän pesänjakajan valtuudet riittävät virkajaon tekemiseen ilman teidän kenenkään allekirjoituksia, kun teitä on ensin kohtuudella kuultu. Kustannukset maksetaan pesän varoista ennen perinnönjakoa ja vain pesän varojen loppuessa hakija vastaa lisäkuluista.
Kiinteän omaisuuden myymiselle pitää olla kaikkien osakkaiden suostumus tai pesänjakaja hakee lupaa oikeudelta ja saa myyntiluvan.
Virkajakoon tyytymätön osakas voi moittia jakoa 6 kk kuluessa, jolloin asia käsitellään aikanaan oikeudessa.
Pesänjakajan ajankäytön kohtuutta on mahdotonta sivullisten arvata. Henkilön vaihtamiseksi tarvitaan kaikkien osakkaiden yhteinen ja perusteltu anomus käräjäoikeudelle tai erittäin raskauttavat perusteet.
Usein olisi edullisinta antaa ajoissa periksi oikuttelevalle osakkaalle, koska riitelyn alettua ei enää puhuta pelkästä pesän jaosta. - kun_
pesänjakaja kertoo palkkionsa(menee pesän varoista), olisitte sopineet asian ilman pesänjakajaa. Jakaja ottaa pesän laajuudesta(arvosta) riippuen kohtuullisen korvauksen, joka ei ole pieni. Yleensä perintö hupenee riidellessä, eikä jaettavaa pesänjakajan "pitkään sovittellessa" jälkeen ehkä paljoa ole.
Pesänjakajan kannalta on hyvä että riitelette
SOPIKAA - Pesänjako...
Olen osakkaana pesässä, jossa pari osakasta yritti lähteä terrorisoimaan muita. Kirjoitin riitapukarille ja väänsin rautalangasta lain suomat mahdollisuudet ja seuraukset. Viikossa asiat lähtivät etenemään.
- Anonyymi
Jos yksikin vainajan perillisistä haluaa jaon suoritettavaksi niin silloin se on jaettava,jos jakajaksi on valittu yksi perijöistä ja se ei saa sitä aikaiseksi niin silloin on otettava ulkopuolinen pesänjakaja esim pankista.kuolinpesän jakamisen voi tehdä heti kun perunkirja on valmis!pitää vain sopia kuka sen jaon tekee ja toisten om muistettava kertoa että haluaa jaon heti tehtäväksi.verottajalla ja perunkirjan tekijällä ei ole mitään tekemistä jaon kanssa,perunkirjan tekiä on lähettänyt perunkirjan verottajalle joka toimii niitten tietojen perusteella omanana aikanaan ja lähettelee veronsa tai sitten ei.jako suositellaan tekemään mahdollisimman pian kun perunkirja on valmis,esim jos siellä on vanhuksia perijänä niin ne voi kuolla ennen jakoa ja sitten tulee kuolinpesä taas lisää ja lisää töitä. Mitään estettä ei ainakaan vainajan pankkitalletuksille ole,ne voi heti jakaa mutta kiinteät ja irtaimisto omaisuudet niistä voi tapella ja kiistellä ihan miten aikuiset vain jaksaa ja haluaa.
- Anonyymi
Tuon vuoksi on juuri ohjeita, että pesän tiliin pankissa ei kosketa (, vaan jätetään arvatenkin varalle kuluihin)., kun muu omaisuus jaetaan. Toivottavasti ainakin pankit osaavat jarruttaa niitä, jotka ovat harakkana rahan perässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305972Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144514Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403257IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm623031Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3391611- 711371
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861348Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111278Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2391272- 791179