Silmälaseista

1)Ovatko kaikki kehykset yleensä sellaisia, että sankoja voidaan vääntää sopivan pituisiksi (siis korvan taakse), vaikka olisikin vähän "pienempi" pää?

2)Ovatko -3 tai -4 vahvuiset linssit kovin paksut, jos niihin ei ota mitään erityistä ohennusta?

nimim. kun en enää muista...
2468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

1) Ei

2) Silmälasilinsseihin ilman ohennuksia toimii geometria. Seuraavalla, geometriasta sovelletulla kaavalla saat reunapaksuuden:
Linssin halkaisijan puolikas toiseen potenssiin kerrotaan dioptriamäärällä jonka jälkeen jaat tämän tuhannella ja lisäät linssisi oletetun keskipaksuuden noin 1,5mm.

Jotta näin.

Äänestä

tarkoitatkohan nyt lasien aisoja?siis juuri noita osia, jotka menevät korvan taakse?jos niin, niin uskoisin, että niistä saadaan sopivan pituiset olivatpa lasisi minkä merkkiset hyvänsä:).mutta sitä tosiasiaa ei voi muuttaa, jos lasit ovat muutenkin liian suuret/pienet kuin vain aisojen osalta..eivätkä ne kyllä kovin kauniilta edes näyttäisi, jos ne päähänsä asettelisi..;D.vertaapa esim lasten laseja aikuisten laseihin..olen tässä jo muutamat lasit elämäni aikana ostellut eikä ikinä ole tullut ongelmaa siitä etteikö aisoja saada sopivan mittaisiksi:).viimeksi ostamani lasit olivat juuri sellaiset, joissa aisat olivat minun päälleni liian pitkät, mutta jollain ihmeen tavalla niistäkin saatiin sopivat;D.

ja sitten tuohon toiseen kysymykseesi...muistaakseni silloin, kun minulla oli tuon vahvuiset lasit otin sen "yksinkertaisen" ohennuksen.toki se riippuu paljon kehyksistäkin, että näyttääkö jonkun paksuinen linssi rumalta niissä..esim. nyt minulla on lasit vahvuuksilla -5 ja sellaiset kehykset, joissa ei ole kehystä kuin ylhäällä (miksikä niitä sitten ikinä sanotaankaan..xD) ja otin niihin kaksinkertaisen ohennuksen yksinkertaisen sijasta ja hyvältä näyttää:).mulla on samanvahvuiset linssit ihan normi kehyksissäkin, mutta vaan sillä yksinkertaisella ohennuksella, koska ke kehys peittää sitä linssiä..luulenpa, että siellä optikolla ne osaa näyttää sellaisesta taulukosta, että miltä minkäkin paksuinen linssi missäkin kehyksessä näyttää:).onnea vaan ostoksiisi ja toivottavasti vastauksistani oli apua vaikken mikään asiantuntija olekaan:).kokemuksesta vaan kerroin ja korjatkoon joku, jos on parempaa tietoa:).ihanaa kevättä kaikille:)!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


---- kirjoitti:

1)Ovatko kaikki kehykset yleensä sellaisia, että sankoja voidaan vääntää sopivan pituisiksi (siis korvan taakse), vaikka olisikin vähän "pienempi" pää?

2)Ovatko -3 tai -4 vahvuiset linssit kovin paksut, jos niihin ei ota mitään erityistä ohennusta?

nimim. kun en enää muista...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu