tai väärä otsikko. lähinnä painonhallintaa pitäisi tehostaa.
eli minulla 10 vuotias poika, mittaa 140 cm, painoa 40 kg. urheilee paljon: 3 kertaa viikossa ohjatut harkat, lisäksi hiihdämme, uimme, kesällä suunnistamme, juoksemme, pyöräilemme, pelaa myös pesistä.
ei nyt niin lihavan näköinen; on pyöreäposkinen, ihan pikkuisen mahaa ja pyllyä, on "rotevaa" tekoa, eli harteikas, leveät jalat. lihaksiakin löytyy.
syö: hyvin. kaikki roskaruoka kiinnostaisi. me ollaan "mäkkärikäynnit" rajattu kisareissuihin. viikolla normaalia kotiruokaa, ei pikkuleipiä ym kaapissa, pojalla jatkuvasti nälkä, kun ei muuta löydä, syö hapankorppua ja ruisleipää (ei rasvaa). lauantaina annan herkutella, eli vähän pizzaa, popcornia ja karkkia.
mitä voisi tehdä? poika siis ei lihava, mutta pikkaisen on liikaa.
eli minulla 10 vuotias poika, mittaa 140 cm, painoa 40 kg. urheilee paljon: 3 kertaa viikossa ohjatut harkat, lisäksi hiihdämme, uimme, kesällä suunnistamme, juoksemme, pyöräilemme, pelaa myös pesistä.
ei nyt niin lihavan näköinen; on pyöreäposkinen, ihan pikkuisen mahaa ja pyllyä, on "rotevaa" tekoa, eli harteikas, leveät jalat. lihaksiakin löytyy.
syö: hyvin. kaikki roskaruoka kiinnostaisi. me ollaan "mäkkärikäynnit" rajattu kisareissuihin. viikolla normaalia kotiruokaa, ei pikkuleipiä ym kaapissa, pojalla jatkuvasti nälkä, kun ei muuta löydä, syö hapankorppua ja ruisleipää (ei rasvaa). lauantaina annan herkutella, eli vähän pizzaa, popcornia ja karkkia.
mitä voisi tehdä? poika siis ei lihava, mutta pikkaisen on liikaa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
MOikka!
Meillä oli vähän propleemaa, alle kouluikäisen paino-pituus-käyrä oli joka neuvolakäynnille pikkaisen enemmän edellistä koholla. Ei tietty voi eikä pidä panna lasta "laihikselle".
Meilläkin oli tiukka namipäivä kerran viikossa, ei limua, pizzaa, hampurilaisia kuin satunnaisesti, ehkä kerran kuussa- kahdessa.
Ruokaa vain meni kerrassa enemmän kuin kului.
Kevensin hiukan ruokaa, eli vähäinenkin paistorasva katosi käytöstä, jauheliharuokiin jatkoin jauhelihaa porkkanaraasteella ja lisäsin kaikkiin mahdollisiin ruokiin 1,5 kertaisen määrän kasviksia entiseen nähden.
Välillä meillä saa kasvislautasen (porkkanatikkuja tai kurkkuviipaleita tms.) noin puoli tuntia ennen ruokaa, jolloin kirkuvin nälkä on rauhoittunut ennen pääruokaa ja annoskoko pysyy paremmin hanskassa.
Ehdottomasti pehmeä linja sen lapsen kans, ettei tule itsetunto-ongelmia. Eli ei sanallista ohjausta vaan rakkaudellista tuuppausta kohti terveellisempiä valintoja. Valmiiksi pilkottuja hedelmiä ja kasviksia valmiiksi lautaselle. Terveellinen välipala kannattaa valmistaa jo edellisenä iltana, jos koti on tyhjä, kun lapsi tulee koulusta. Täysjyväleipää, leikkeleitä makkaroiden ja juustojen sijalle, paljon kasviksia. Ruisleipä on oikein hyvä.
Herkutellakin saa, mutta se herkkujen määräkin kannattaa pitää kohtuudessa niinä karkkipäivinä. Lääkärit sanoo, että kun on vain yhdenlaista sorttia esim kuukauden ajan, siihen kyllästyy, mutta jos on kymmentä sorttia, niin aina jaksaa toista laatua ja tähän tähtää makeisteollisuuskin megapusseillaan.
Hyviä, käyttökelpoisia ohjeita olet jo saanutkin. Lapsesi liikkuu paljon, se on tärkeää mielestäni nyt. Liikunnallinen elämäntapa opitaan lapsena ja se helposti säilyy sitten koko elämänajan. Siis onnellisia tulevaisuudennäkymiä pojallasi on roppakaupalla !
Sitä paitsi kasvuvuodet ovat vasta tulossa. Ainakin meillä poikien pyöreys on häipynyt, kun pituuskavu alkoi oikein vauhdilla. Toki ruokailuun olimme samoihin aikoihin kiinnittäneet huomioita koko perheen takia. Tällä hetkellä ollaan perheessä ihan normaalipainoisia aikuisia (BMI 24-25) ja lapset kasvavat ja kehittyvät normaalisti.
Herkuista sitten vielä; meillä namipäivääkin pe tai la pidetään vasta ruokailun jälkeen... Eipä mahdu sitten ihan mahdottomia määriä herkkuja. Mutta synttärit juhlitaan ja lapset toivovat mitä syödään ! Kakkua, jätskiä, limua tai mehua, sipsejä jne. - koko repertuaari on valittavissa !
Uskon, että pääasia on, että arkiruokailut aamiaisineen ja välipaloineen on suunniteltu kiinnostaviksi ja houkutteleviksi. 400-500 g kasviksia/marjoja/juureksia/hedelmiä kuuluisi meille itsekullekin päivässä - pitää tehdä todella aktiivisesti ruokalistat ym. että tuota voisi toteuttaa !!!
Juureksia ja kasviksia sellaisenaan raakana ja kastikkeisiin, keittoihin mausteiden kanssa, uunissa kypsennettyinä ja maustettuina tyyliin lohkoperunat (yrttejä vaihdellen, pippuriripaus, suolaa, öljyä) - nam.
Marjat sellaisenaan, tuorekiiselissä, rahkakerman kanssa tms.
Peruna on perusruokaa keitettynä, muusina, uuniruoassa - sanokoot hiilaridieettiläiset mitä tahansa !
Ja lopuksi - maitorasvat mahdollisimman vähiin, rasvattomia ja vähärasvaisia tuotteita löytyy joka tarpeeseen.
Ihan lopuksi - mitä poikasi juo janoon ? Tämä oli ainakin meidän perheessä ihan riesa ennen "remonttia", maitoakin meni hurjasti ja mehua, jos sitä vain oli - janojuomaksi ! Opeteltiin juomaan vettä janoon, eihän se ihan herkkujuomaa tietenkään ole, mutta tottumuskysymys. Mehua meillä on tarjolla "joskus", ruokapöydässä maitoa ja janoon VETTÄ...
Lapsellasi voi olla verensokerin säätelyongelma. Itselläni tilanne oli aivan sama. Jos syön tuhdin paljon hiilihydraatteja (pasta, viljat, peruna, riisi, leipä) sisältävän aterian on minulla puolen tunnin kuluttua huutava nälkä. Hiilihydraatit nostavat verensokerin pilviin ja insuliini romahduttaa sen sitten alas. Ylläpitääkseni hyvän olon tuovaa korkeaa verensokeria oli minun syötävä koko ajan.
Kyllästyin jatkuvaan nälkään ja lihomiskierteeseen. Poistin ruokavaliostani kaiken sokerin ja nopeasti verensokeria nostavat hiilihydraatit (peruna, vaalea vilja ja kuorittu riisi). Näistä saadut kalorit korvasin puolella kilolla muita vihanneksia, öljyillä ja muilla rasvoilla sekä proteiinilla (liha). Ruokavalion muutoksesta on ollut seuraavat vaikutukset: Jatkuva nälän tunne on poistunut ja voin syödä uusimpien suositusten mukaan eli vain 3 kertaa päivässä. Paino on pudonnut 7 kiloa, vaikka syömäni rasvan määrä on ainakin nelinkertaistunut (ennen en syönyt juuri ollenkaan), syömäni rasvan laatu on parantunut reilusti, vitamiineja saan ennemmän kuin ennen ja ennenkaikkea verensokeri pysyy miellyttävällä tasolla koko ajan.
Aikaisemmalla leipä, muro, mehu, peruna, pasta jne. ruokavaliolla lihoin 4 kg vuodessa ja olisin sairastunut 2-tyypin diabetekseen.
Onko lapsella välillä vatsa ruikulla,välillä pas*oo kiviä?
Silloin menee likkaa just noita mitä toi edellinen kertoi. Vähennä perunaa,makaroneja, riisiä, ja varsinkin vehnäjauhoja. Puuroa tilalle,mutta ei sitäkään liikaa.
Tuo rahkakerma ei ollut mun mieleen,teen rahka maustamaton jugurtti 40/60 ja lisään sinne marjoja tai hedelmiä.
Leipä on just sellanen,mitä on helppo mättää puoli pakettia kerralla eikä tunnu missään,varo sitäkin!
Ja kun teet kastikkeita,hanki muuta tilalle kuin vehnäjauhoja....kun täs ei saa mainostaa...on olemassa sellaisia aineksia joista saa kastiketta.
Niin yks juttu vielä...tarkista kaikista paketeista piilosokeri!
Luepa tämä mainio kirja:
http://www.edita.fi/publishing/uutuustuotteet/2005/20050915084724.html
Tuliko mieleen, että poika on lähellä murrosikää ja tuo pyöreys häviää kunhan poika varttuu. "Laihiksilla" annatte väärän kuvan lapsille. Lapset EIVÄT SAA LAIHDUTTAA. Pieni pyöreys ei ole haitaksi. Järki käteen. Poikasi on ok mittainen ja syömiset ja liikkuminen ok nyt.
T:syömishäiriöinen, joka on joskus ollut normaali mittainen lapsi.
Ihmetyttää joka kerta kun kuulen vanhemmista jotka kontrolloi lastensa painoa aivan liian tarkkaan. Sinun poikasi mitat ovat aivan täysin normaalit. Lapsilla on enemmän rasvaa kuin vanhemmilla ja pieni pöyreys häviää kun on sen aika eli kun pituutta alkaa kertyä. Älä vaan ikinä tee sitä virhettä että pojallesi mitään sanoisit negatiivisessa mielessä ulkonäköön liittyen. Ja jos pojalla on nälkä niin anna syödä, älä kontrolloi liikaa! Omien vanhempien sanat ja teot satuttavat eniten.
Olen sitä mieltä että lapsia ei kannata alkaa laihduttaan!!!!!!!