Meillä on kumipohjaiset käytävämatot eteisessä ja nyt ne mokomat on alkaneet murenemaan :( Olisiko kellään vinkkiä millä ne voisi vaikka "voidella" nurjalta puolelta kun ovat päältäpäin tosi hyvässä kunnossa, aika uudet ja sopii eteisen sisustukseen ettei ihan raatsis vielä ostaa uusia. Hermot menee kun niitä kumimuruja kulkeutuu ympäri kotia joka paikkaan. Tietäiskö joku??? :)
KÄYTÄVÄMATOT
10
5438
Vastaukset
- vanhuuttaan
murenemassa. Itse ostin uuden pariviikkoa sitten, kesti kymmenen vuotta melkein. Pakkohan se oli uusia, kun pohja oli rikki, ja talvella kuitenkin kumi olisi mennyt parketille läpi, kun ulkokengissä eteisessä käydään.
Uusiksi vaan. Huomasin muuten, että paksuuksissa on eroja, halvimpia saa 10 metri, kalliimmat 30 metri. Otin hiukka halvempaa, ettei tarvii 20 vuotta katella =)- raivostunut
toivottavasti, et ole hankkinut latex-pohjaisia mattoja niistä tulee muutamassa päivässä ongelma lattiaan ei näy jauhona mutta luistaa pirusti
heitin juuri roskiin, lattia on vielä korjattava
jollain konstilla, uusi muovilattia? - ole liukas
raivostunut kirjoitti:
toivottavasti, et ole hankkinut latex-pohjaisia mattoja niistä tulee muutamassa päivässä ongelma lattiaan ei näy jauhona mutta luistaa pirusti
heitin juuri roskiin, lattia on vielä korjattava
jollain konstilla, uusi muovilattia?parketin päällä. Tottahan toki siihen on tullut matosta jäljet, mutta moniko ei eteiseen tuulikaapista tultua laita eteismattoa?
Mikä siihen lattiaan sitten tuli? Ja mikä materiaali? Vaikka pintamateriaaleista ja matoistakin jotain tiedän, niin tuota en, että latexista jää jälkiä.... - ihettelen
ole liukas kirjoitti:
parketin päällä. Tottahan toki siihen on tullut matosta jäljet, mutta moniko ei eteiseen tuulikaapista tultua laita eteismattoa?
Mikä siihen lattiaan sitten tuli? Ja mikä materiaali? Vaikka pintamateriaaleista ja matoistakin jotain tiedän, niin tuota en, että latexista jää jälkiä....eihän matosta voi tulla jälkiä lattiaan??? mutta siitä jää jotain kiukastavaa ainetta lattianpintaan kun nostaa maton ylös, miksiköhän?
luistaa kuin liukurata??? - jälkiä..
ihettelen kirjoitti:
eihän matosta voi tulla jälkiä lattiaan??? mutta siitä jää jotain kiukastavaa ainetta lattianpintaan kun nostaa maton ylös, miksiköhän?
luistaa kuin liukurata???Kyllä kumipohjainen mattoja vallankin musta sellainen saattaa jättää muovilattiaan lopulliset värjäytymät. Ja esim. linoleum on tosi arka materiaali ja muuttaa väriään jo pvc-pohjaista mattoa käytettäessä.
Ja parkettiinkin jää jäljet matoista, ne aiheutuvat tosin yleensä auringon valosta. Eli maton alle jää alkup. väri ja muualta kellastuu... - Anonyymi
jälkiä.. kirjoitti:
Kyllä kumipohjainen mattoja vallankin musta sellainen saattaa jättää muovilattiaan lopulliset värjäytymät. Ja esim. linoleum on tosi arka materiaali ja muuttaa väriään jo pvc-pohjaista mattoa käytettäessä.
Ja parkettiinkin jää jäljet matoista, ne aiheutuvat tosin yleensä auringon valosta. Eli maton alle jää alkup. väri ja muualta kellastuu...Muovilattia ihan keltainen kumimattojen kohdalta, varmaan höyrypesu pahentanut. Juuttipohjainen paras, kestää eikä tahraa ja helppo pestäkin.
- Anonyymi
Revin juuri lattiasta kumipohjaisen maton, olisko aikoinaan Ikeasta hankittu.
Puolet kumimassasta on nyt kiinni alla olleessa korkkipäällysteessä.
Millähen ne jämät siitä lähtisivät irti?- Anonyymi
Et taida turhan usein mattoja siirrellä jos noin on ottanut kiinni. . Meillä ei ole tullut laminaattiin mitään jälkiä mutta puol vuotta vanhat matot murenee pohjasta. Riittää kun nostaa niin valkoinen pölinä käy. Pikkusen ketuttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et taida turhan usein mattoja siirrellä jos noin on ottanut kiinni. . Meillä ei ole tullut laminaattiin mitään jälkiä mutta puol vuotta vanhat matot murenee pohjasta. Riittää kun nostaa niin valkoinen pölinä käy. Pikkusen ketuttaa.
Jättävät jäljet muovimattoonkin, aivan keltainen muutaman vuoden jälkeen. Ei koskaan enää kumipohjaisia, juuttipohjaiset kestääkin paljon paremmin. Ovat kylläkin liukkaita, liukuestematot alla ei näytä jättävän jälkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1292646Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/612042Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341770Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee201649- 1171597
- 1381298
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su881054Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441025"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48972Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917