kauppaan

voinko lähteä kauppaan lapseni kanssa kun pihalla on 16 astetta pakkasta. ruokavarastot rupee olee aika loppu ja kauppaan olisi pakko päästä. autolla mentäisiin koska lähimailla ei kauppaa ole. ja ukko-kulta kun ei kaikkee osaa yksinään ostaa ni olisi pakko ite päästä mukaan. ja mulla itelläni ei oo korttia ni pitää lapsikin mukaan ottaa.
tyttö on kohta 6kk.
4379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...ei edes tuule. Vauvan suhteen ei ole mitään hätää, hyvin vaatetta päälle vaan! 6kk vanha on jo sen verran töpäkkä että menee hienosti noissakin lämpötiloissa, varsinkin kun auton suojissa matkustaa. Sisävaatteet, villakerros ja toppapuku päälle ja hauskaa reissua!

***

Äänestä
  • ollaan oltu koko viikko eristyksessä täällä sisällä. uloskaan ei oo voinu mennä pakkasten takia. yritetään olla paleltumatta =0)

    Äänestä

pienemmänkin lapsen kans eli ei auta, onko pakkasta vai ei. Lämmintä vain päälle, niin tarkenee kyllä. Meille neuvolatäti sanoi jo 2-viikkoisen kans, että vaunuissa kyl pärjää, kun on tiiviisti pakattu. Oli -18.

Äänestä

Ihan hyvin voitte mennä! Jos autossanne on sisätilan lämmitin, laittakaa se hyvissä ajoin päälle ja sillä välin kun puet tyttöänne, niin iskä voisi mennä ulos laittamaan auton käyntiin ja lämmityksen täysille ja käyttää siinä sitä hetken. Auton tuulettimesta kuitenkin tulee aina käynnistäessä hetken aikaa kylmää ilmaa. Näin meillä tehdään ja auto on mukavan lämmin kun pääsemme matkaan. Jos sisätilanlämmitintä ei ole niin sitten tarvii autoa käyttää hetken pidempään (tiedän että se saastuttaa, mutta se ei kuulu tähän :D ). Kuitenkin se on hyvin lyhyt hetki kun vauva joutuu ulkoilmassa olemaan. Ja kaikkihan sen muistavat, että useampi ohut vaatekerros on lämpöisempi kuin muutama paksu! :) Ja eikun ulkoilemaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakkasella kirjoitti:

voinko lähteä kauppaan lapseni kanssa kun pihalla on 16 astetta pakkasta. ruokavarastot rupee olee aika loppu ja kauppaan olisi pakko päästä. autolla mentäisiin koska lähimailla ei kauppaa ole. ja ukko-kulta kun ei kaikkee osaa yksinään ostaa ni olisi pakko ite päästä mukaan. ja mulla itelläni ei oo korttia ni pitää lapsikin mukaan ottaa.
tyttö on kohta 6kk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu