tässä tiili

moni varmaan pohtii teettääkö savupiipun tiilistä vai ostaako valmis piipun.tässä on tiili piipun tarpeista tuore hinta.piipussa on kaksi puolen tiilen hormia ja kokonais korkeus on 8.05m .pt tiilet 194.4€ ptr tiilet 327.6€ savi uuni laasti 119€ ja 1000kg säkki muurauslaastia 59€.kokonais hintaa kertyy vaivaiset 700€.lisäksi tarvitaan savupellit ja tuhka luukut ne lähtee alle 60€.muurari sanoi muuraavansa 16-22 tuntia sitä.joten ei minusta kallis ottaen huomioon varaavan massan jota kertyy pelkästä piipusta yli 4000kg.suosittelen muillekkin kunnon piippua.kiinnostaa tietää paljonko olette maksanut saman korkuisista valmis piipuista.
133551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tasan 10 metriä korkea yhtenäinen teräshormi (kaksi hormia) pelteineen, pinnotteineen ja asennuksineen vähän yli kaksi tonnia. Asennus kesti alle puoli tuntia.

Äänestä
  • tässä se nähtiin että parempi vaihto ehto ei maksa ainakaan enempi.suurimmalla osalla on vain niin kiire saada talo valmiiksi että ei osata ajatella pitkälle tulevaisuuteen ja lämmitetään ulko ilmaa valmis piipuilla.kyllä valmis piippujen propaganda puree lyhytnäköistä rakentajaa,kehutaan vain pystyttämisen nopeutta,helppoutta ja VIELÄ EDULLISUUTTA.

    Äänestä

  • järkevä ratkaisu kirjoitti:

    tässä se nähtiin että parempi vaihto ehto ei maksa ainakaan enempi.suurimmalla osalla on vain niin kiire saada talo valmiiksi että ei osata ajatella pitkälle tulevaisuuteen ja lämmitetään ulko ilmaa valmis piipuilla.kyllä valmis piippujen propaganda puree lyhytnäköistä rakentajaa,kehutaan vain pystyttämisen nopeutta,helppoutta ja VIELÄ EDULLISUUTTA.

    Jokainen tyylillään. Itse en halunnut jättiläisrotiskoa kulkemaan kahden kerroksen läpi katolle. Valmispiipulla pystyi toisen hormin aloittamaan vasta siitä kerroksesta, jossa sitä tarvitaan. Tiilipiippu olisi pitänyt muurata kaksihormisena alhaalta saakka. Lisäksi takkamme vaatii suuremman hormin kuin aloitusviestin kirjoittaja. Takan lämmitysteho riittää meille paremmin kuin hyvin.

    Äänestä

muurarin palkkaa. tekeekö tuntihommina vai tiili-
hinnalla.

Äänestä
  • 17€ tunti pimeänä hyvin passattuna.verollisena olis ollut 33€ tunti.ei tarvitse kauan miettiä kummalla hinnalla ostan palvelun.

    Äänestä

Olit laskenut kustannukset materiaaleille hienosti. Muurarin työaika kuitenkin ihmetytti. Hyvä muurari tekee ko piipun normaalisti reilussa päivässä (10h). Onkohan muurarisi oikea ammattilainen?

Äänestä
  • Ria: Haistappa kuule paska.

    Äänestä

  • paskanjauhaja aina vaan jaksat esittää "asiantuntijaa", vaikket ymmärrä muurauksesta mitään

    Äänestä

  • Ns. pääsuunnittelia on ainoastaan katkeroitunut henkilö.Uskon hänellä olevan ongelmia vähän enemmänkin.Koettakaa tätä taustaa vasten ymmärtää häntä.

    Äänestä

  • kyllä se on ollut alalla 15-20 vuotta.toukokuussa se sitten selviää kauanko aikaa menee oikeasti.

    Äänestä

  • mulla on yksi hinta 42€ h tai urakka 350€

    Äänestä

massa piipussa? Onhan sitä mutta edellyttää, että sulkupelti on katon rajassa muuten piippuun laskee kylmä ulkoilma ja se jäähdyttää taloa. Toki sama "ongelma" on valmispiipuilla paitsi yhdellä.

http://www.piippumies.fi/

Tuolta kysyin tarjouksen kaksihormiselle piipulle jossa toisen hormin halkaisija 180 mm ja toisen 150 mm tontille toimitettuna hintaa olisi ollut n. 1600 euroa sisältää siis rahdin 400 km matkalle, tehtaalta omalle tontille kyseinen matka.

Maksaisin kyllä piipusta jonkin verran enemmän koska siinä on sulkupelli piipun yläpäässä eli se estää sen, ettei kylmä ilma pääse piippuun ja sitä kautta taloon "sisälle".

Äänestä

7,5m korkeutta eli 30 kpl,savupelti,piipunhattu.
Maksoi 615 89 78=782e,laastin hintaa en muista.
Noin 800e koko höskä,helppo asentaa vaikka itse.
Sanovat, ettei ainakaan yksireikäistä kannata
alkaa tiilistä väsäämään,pitänee paikkansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


piipun hinta kirjoitti:

moni varmaan pohtii teettääkö savupiipun tiilistä vai ostaako valmis piipun.tässä on tiili piipun tarpeista tuore hinta.piipussa on kaksi puolen tiilen hormia ja kokonais korkeus on 8.05m .pt tiilet 194.4€ ptr tiilet 327.6€ savi uuni laasti 119€ ja 1000kg säkki muurauslaastia 59€.kokonais hintaa kertyy vaivaiset 700€.lisäksi tarvitaan savupellit ja tuhka luukut ne lähtee alle 60€.muurari sanoi muuraavansa 16-22 tuntia sitä.joten ei minusta kallis ottaen huomioon varaavan massan jota kertyy pelkästä piipusta yli 4000kg.suosittelen muillekkin kunnon piippua.kiinnostaa tietää paljonko olette maksanut saman korkuisista valmis piipuista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu