Kertokaa El Pasossa käyneet yleisesti millainen paikka, mm. siisteys, kauppojen ja ravintoloiden tarjonta ym. millaisia ihmiset olivat? Kaikki mahdolliset hyvät ja pahat kertomukset ovat tervetulleita. Kiitokset jo etukäteen!
El Pasossa käyneet
Teksasiin menossa
3328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
älä turhaan amerikkaan meni.. täynnä rikollisia, murhaajia ja pahoja pahoja ihmisiä, kaksinaamaisia p''seenreikiä
Kokemusta on vain noin vuorokauden pysähdyksen verran. El Paso on siinä mielessä normaali USAn kaupunki, että kaikki USAssa tyypilliset hotelli-, ravintola- ja kauppaketjut löytyvät. Mielikuva siisteydestä on näin jälkikäteen noissa jenkkipaikoissa ihan sama kuin muuallakin USAssa. Kaupungin keskusta on myös laitettu ja siisti ja lähiöistä löytyy hienoja asuinalueita.
Mitä lähemmäksi Meksikon rajaa mennään, sitä enemmän kuulee espanjaa, pikkukauppojen ja ravintoloiden valikoimat ovat meksikolaisille suunnattuja ja hienoinen rähjäisyys alkaa näkyä.
Meksikolaisia käy paljon töissä rajan yli El Pasossa ja vastaavasti yhdysvaltalaiset käyvät edullisilla ostoksilla Ciudad Juarezissa.
Ihmiset olivat ystävällisiä kuten yleensäkin Texasissa tai lännen osavaltioissa.
Maisema on kuivuuden takia varsin karu, mutta esim. Arroyo parkin luota lähtevältä Scenic Drivelta on komeat näkymät alas jokilaaksoon ja ympäristöön.
Suosittelen lisäksi tekemään reissun noin 100 mailia El Pasosta pohjoiseen New Mexicon puolelle White Sandsin valkohiekkaiselle aavikolle. Se on upea!
Tripadvisorista tai virtualtouristista kannattaa lukea lisää El Pasosta, tosin siellä kerrotaan kaikki kauhutarinat, eikä niistä kannata liikaa pelästyä.
Tejas, asiallisesti kirjoitettu. Minullakin on yhden yön pysähdyn El Pasossa. Meksikon läheisyys näkyy selvästi, mutta se ei kai ole ollenkaan huono puoli. Mukava kaupunki ja aiomme joskus palata sinne, koska asumme vain päivän ajomatkan päässä.
Ihmettelen tuota siisteys kysymystä. Ei kai siellä missään sikolätissä eletä, ollaanhan siellä kuitenkin ihan sivistyksen parissa.