Televisiomaksun maksamatta jättäminen tekee sanktioitavaksi vastaanottaa minkä tahansa televisiokanavan ohjelmistoa, vaikka sillä ei olisi mitään tekemistä Yleisradion kanssa. Satelliittikanavat mukaan lukien Suomessa näkyy tuhansia kanavia. Ne edustavat niin suurta tietomäärää, että se nostaa sananvapauskysymyksen esille, koska sananvapauteen kuuluu myös oikeus vastaanottaa tietoa
Onko oikein?
Stefan
81068
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ei muuta
kanavia kuin Viasatin ja Canal Digitalin kanavat jos et halua maksaa satelliittikanavista. 90 cm, lautanen pihalle tai parvekkeelle niin saat Astran ja Eutelsatin kaikki vapaat kanavat. FTA-vastaanottimet on lisäksi halvempia kuin Conax-boksit tai Viasatin käyttämät boksit. (FTA=Free-to-air eli ns. vapaa kanava, ilmainen kanava).
että hyvät sateliittikanavat maksaa extraa ;)
Jos olisin Enska Itkonen niin sanoisin häntä imitoiden: No se on gyl erittäin totta se.
Hyvät kanavat maksaa extraa, kun on siis satelliittikanavista kyse. Tai ei ihan aina. Popmusiikin ystäville on Viva ja Viva2 jotka itse olen todennut todella hyviksi kanaviksi...ollakseen saksalaisia kanavia. Toinen esimerkki on se että vapaasti voi katsella myös Eurosportia ja esim. BBC Worldia jotka Canal Digitalin kautta katsottuna maksavat.
TV-maksu pitäisikin sitoa nimenomaan YLEN kanaviin eikä siihen että jos omistaa tv-vastaanottimen (digiboksi, videonauhuri, pc:n tv-kortti, tallentava dvd tai mikä tahansa virittimellinen laite). Siksi TV-maksu tulisikin lakkauttaa ja sen tilalle Ylen kanavat laittaa reilusti kortille aivan kuten mikä tahansa maksutv-kanava, koska Ylen kanavatkin ovat maksutv-kanavia. Ne vain ovat "pakollisia" koska niitä ei ole salattu, mikä on sinänsä tyhmää.
Ylen onkin turhaa itkeä katsojista jotka ei suostu maksamaan koska se voisi simppelillä teknisellä toimenpiteellä laittaa kanavansa kortille.
Ja nimenomaan niin että kaikkia kanavia joita verkossa on, ei salattaisi vaan kaupalliset, mainosrahoitteiset kanavat olisivat edelleen ilman korttia katsottavissa, sen sijaan ne joista edellytetään suoraan katsojamaksua, pitäisi myös salata ja laittaa kortin taa.
Tuo on onnistunut Maikkarilta, Canal :lta ja muilta Canal Digitalin välittämiltä kanavilta. Miksi se ei onnistu Yleltä?
Et varmaan huomannut, mutta kritisoin jo aikaisemminkin tv-maksua, mutta keskustelua ei syntynyt.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=4500000000000576&posting=22000000023564147
alle ja PALJON on kiinni siitä miten asiat esittää. Kun me ollaan täällä totuttu jo siihen että jauhat laajakaistaverosta niin automaattinen hylkimisreaktio on päällä ja jotenkin se vaan luisuu käsistä koko homma. Mutta hyvä että kokeilet nyt uudestaan oikealla tavalla.
Ihan oikeassa olet kirjoittamassasi asiassa. Ylehän näin estää ihmisiä näkemästä ja kuulemasta ilmaiseksi maailman menosta. Ja monilta jää kokematta se tieto määrä mitä televisiosta tuleekaan.
Joten tämmöinen pakollinen maksu on aseman väärinkäyttöä sinänsä jos muuten television katsominen olisi ilmaista.
Joku taisi aiemmin kirjoittaakin että ylen pitäisi samanlailla kuin muutkin kanavat siirtyä kortille jossa kaikki maksulliset kanavat ovat.Monet ostavat television pelkästään videoita varten niin mielestäni ylen kuuluisa maksaa virittimen poisto televisiosta jos se heidän mukaansa vaatii että maksua ei tarvitse maksaa.Mielestäni se on kohtuullinen ehto.Mutta nyt on kuitenkin aivan loistava homma että digitv aika koitti ja televisiolle ei tarvitse tehdä mitään ja töllö menee pimiäksi. Sitten ei muuta kuin sanoo tv-luvan irti. Yle:lle digi tv aikaan siirtyminen tietää näin suuria tappioita.