jonkun terveen koirarodun, joka olisi suht pienikokoinen?
voisiko joku
10
830
Vastaukset
- ................
Nykyään jokaisesta rodusta löytyy sairauksia, joten etsit vain mieleisesi rodun ja etsit kasvattajan joka tekee oikeasti töitä rodun ja terveyden eteen. Eli käyttää terveitä koiria jalostukseen ja pitää tosiaan huolta koiristaan.
- kukkusari
perhoskoira (papillon) aivan ihana
koirarotu - älä osta
kukkusari kirjoitti:
perhoskoira (papillon) aivan ihana
koirarotuälä osta papillonia, ne on ihan hyperaktiivisia eläimiä! tiedän mistä puhun, mulla on papilloni x 2!!!!!!!!!!!11
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Kyllä niissä roduissa on eroja. Kannattaa huolella tutustua eri rotuihin ja niiden perinnöllisiin sairauksiin. Ja ehdottomasti valita hyvä kasvattaja.
- papillonin omistaja
älä osta kirjoitti:
älä osta papillonia, ne on ihan hyperaktiivisia eläimiä! tiedän mistä puhun, mulla on papilloni x 2!!!!!!!!!!!11
Itse papillonin omistajana voin sanoa, että todellakin on hyperaktiivisia. Mutta en minä sen takia jättäisi ostamatta. Perhoskoira on vilkas ja energinen koira joka viihtyy ihan mainiosti jos saa tarpeeksi tekemistä. Jos tahtoo agilitya harrastaa, niin perhoset ovat yleensä omiaan siihen hommaan.
Ja perhoskoirat ovat yleensä myös pitkäikäisiä (keski-ikä n. 14 v) ja terveitä.
- pystykorvat
pienpystykorvia pidetään tietääkseni terveinä ja pitkäikäisinä(poneranian, kleinspiz, mittelpiz). tai entäs sitten volpino italiano tai japanin pystykorva, muutamia mainitakseni.
- voi ennustaa
Tottakai valinnoilla voi vaikuttaa, mutta ei ihan kaikkiin asioihin. Itselläni kohta 1,5 vuotias chihu ja kyllä on ollut eläinlääkärillä käyntiä:
--> on ollut silmätulehdusta, kulmahampaat eivät vaihtuneet(leikkaus),nielurisatulehdus, nenäpunkkia..joten kaikille pienestä koirasta haaveileville sanoisin, että ottakaa selvää asioista ja paneutukaa valitsemaanne rotuun, kun ne ei ole leluja. - kumitossu
Eli minun ehdotukseni on kiinanpalatsikoira, itselläni sellainen vielä pentu..
Terveys tietenkin riippuu koirasta, että siitä en voi sanoa hirvesäti.
Kiinanpalatsikoirat ovat yleensä luonteeltaan hyvin rauhallisia, mutta usein myös aika jääräpäisiäkin. Rotu pysyy pienikokoinen, mutta haastetta tuottaa sen pitkäkarvainen turkki, johon tulee aika helposti takkuja.
Muuten suosittelen :) - ROP-pentu
Liiallisesti jalostetuilla on ne jalostetun ulkomuodon tuomat terveysongelmat; liian pieni koko, epänormaali kallon rakenne, karvattomuus, hampaattomuus, liian pitkä selkä yms.
Kannattaa valita sellainen rotu mikä on mahdollisimman luonnollinen, eli ei sitten välttämättä ole niin "hieno" ulkonäöllisesti, mutta ei ole terveysongelmaiseksi jalostettu.
Ja paperillinen ilmanmuuta, jotta näkee että sukusiitosaste on mahdollisimmman pieni, samalla voi nähdä terveystiedot. Vanhempien näyttelyarvosteluilla ei niin ole väliä, kunhan vanhemmat ovat tervepäisiä. - Anonyymi
Tiibetinspanieli. Se on terve pieni koira. Tipsu on luonteeltaan itsenäinen ja ystävällinen . Turkki on erittäin helppohoitoinen. Se harjataan 2-3 kertaa kuukaudessa. Kaikki värit ja väriyhdistelmät ovat sallittuja. Yleisin väri on soopeli. Muita värejä ovat esim. creme, tricolour, punasoopeli, kirjava, black & tan, particolor, musta, musta valkoisin merkein, soopeli valkoisin merkein.
Tiibetinspanieli ei tarvitse välttämättä paljoa liikuntaa, mutta jaksaa kuitenkin liikkua paljon. Rotu pysyy omistajansa läheisyydessä, koska sillä ei ole riistaviettiä.
Sopeutuvaisen luonteensa ansiosta tiibetinspanieli on ihanteellinen lemmikki niin lapsiperheisiin kuin vanhuksillekin. Sen kanssa voi harrastaa agilityä, tokoa, koiratanssia ja näyttelyitä. Tiibetinspanieli on pitkäikäinen rotu. Tiibetinspanieli oli Suomen yleisin kääpiökoira 1970-1990-luvuilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1976352Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2494276"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423535Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m523360Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää993342Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492846Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752417Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2432377- 252336
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1001927