voisiko joku

kertoa

jonkun terveen koirarodun, joka olisi suht pienikokoinen?

10

871

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      Nykyään jokaisesta rodusta löytyy sairauksia, joten etsit vain mieleisesi rodun ja etsit kasvattajan joka tekee oikeasti töitä rodun ja terveyden eteen. Eli käyttää terveitä koiria jalostukseen ja pitää tosiaan huolta koiristaan.

      • kukkusari

        perhoskoira (papillon) aivan ihana
        koirarotu


      • älä osta
        kukkusari kirjoitti:

        perhoskoira (papillon) aivan ihana
        koirarotu

        älä osta papillonia, ne on ihan hyperaktiivisia eläimiä! tiedän mistä puhun, mulla on papilloni x 2!!!!!!!!!!!11


      • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

        Kyllä niissä roduissa on eroja. Kannattaa huolella tutustua eri rotuihin ja niiden perinnöllisiin sairauksiin. Ja ehdottomasti valita hyvä kasvattaja.


      • papillonin omistaja
        älä osta kirjoitti:

        älä osta papillonia, ne on ihan hyperaktiivisia eläimiä! tiedän mistä puhun, mulla on papilloni x 2!!!!!!!!!!!11

        Itse papillonin omistajana voin sanoa, että todellakin on hyperaktiivisia. Mutta en minä sen takia jättäisi ostamatta. Perhoskoira on vilkas ja energinen koira joka viihtyy ihan mainiosti jos saa tarpeeksi tekemistä. Jos tahtoo agilitya harrastaa, niin perhoset ovat yleensä omiaan siihen hommaan.
        Ja perhoskoirat ovat yleensä myös pitkäikäisiä (keski-ikä n. 14 v) ja terveitä.


    • pystykorvat

      pienpystykorvia pidetään tietääkseni terveinä ja pitkäikäisinä(poneranian, kleinspiz, mittelpiz). tai entäs sitten volpino italiano tai japanin pystykorva, muutamia mainitakseni.

    • voi ennustaa

      Tottakai valinnoilla voi vaikuttaa, mutta ei ihan kaikkiin asioihin. Itselläni kohta 1,5 vuotias chihu ja kyllä on ollut eläinlääkärillä käyntiä:
      --> on ollut silmätulehdusta, kulmahampaat eivät vaihtuneet(leikkaus),nielurisatulehdus, nenäpunkkia..joten kaikille pienestä koirasta haaveileville sanoisin, että ottakaa selvää asioista ja paneutukaa valitsemaanne rotuun, kun ne ei ole leluja.

    • kumitossu

      Eli minun ehdotukseni on kiinanpalatsikoira, itselläni sellainen vielä pentu..
      Terveys tietenkin riippuu koirasta, että siitä en voi sanoa hirvesäti.
      Kiinanpalatsikoirat ovat yleensä luonteeltaan hyvin rauhallisia, mutta usein myös aika jääräpäisiäkin. Rotu pysyy pienikokoinen, mutta haastetta tuottaa sen pitkäkarvainen turkki, johon tulee aika helposti takkuja.
      Muuten suosittelen :)

    • ROP-pentu

      Liiallisesti jalostetuilla on ne jalostetun ulkomuodon tuomat terveysongelmat; liian pieni koko, epänormaali kallon rakenne, karvattomuus, hampaattomuus, liian pitkä selkä yms.

      Kannattaa valita sellainen rotu mikä on mahdollisimman luonnollinen, eli ei sitten välttämättä ole niin "hieno" ulkonäöllisesti, mutta ei ole terveysongelmaiseksi jalostettu.

      Ja paperillinen ilmanmuuta, jotta näkee että sukusiitosaste on mahdollisimmman pieni, samalla voi nähdä terveystiedot. Vanhempien näyttelyarvosteluilla ei niin ole väliä, kunhan vanhemmat ovat tervepäisiä.

    • Anonyymi

      Tiibetinspanieli. Se on terve pieni koira. Tipsu on luonteeltaan itsenäinen ja ystävällinen . Turkki on erittäin helppohoitoinen. Se harjataan 2-3 kertaa kuukaudessa. Kaikki värit ja väriyhdistelmät ovat sallittuja. Yleisin väri on soopeli. Muita värejä ovat esim. creme, tricolour, punasoopeli, kirjava, black & tan, particolor, musta, musta valkoisin merkein, soopeli valkoisin merkein.

      Tiibetinspanieli ei tarvitse välttämättä paljoa liikuntaa, mutta jaksaa kuitenkin liikkua paljon. Rotu pysyy omistajansa läheisyydessä, koska sillä ei ole riistaviettiä.

      Sopeutuvaisen luonteensa ansiosta tiibetinspanieli on ihanteellinen lemmikki niin lapsiperheisiin kuin vanhuksillekin. Sen kanssa voi harrastaa agilityä, tokoa, koiratanssia ja näyttelyitä. Tiibetinspanieli on pitkäikäinen rotu. Tiibetinspanieli oli Suomen yleisin kääpiökoira 1970-1990-luvuilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      225
      1928
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1134
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      975
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      675
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      646
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      221
      640
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      197
      585
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      408
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      408
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe