Näkemyksiä?

Krlll

Millaisia näkemyksiä "asiaan" vihkiytyneillä on hengestä ja sielusta ja astraalikehosta ja yms yms yms. Mitä kaikkia tasoja ihmisessä on ja miten ne ilmentyvät? Minulla on omat käsitykseni mutta haluan tietää mitä muutkin ajattelevat.

5

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iso Jorma

      ....on erittäin pieni pyhien kirjotusten mukaan(Veda)10000:es osa hiuksenpäästä eli hius halkaistaan kymmeneentuhanteen osaan ja yksi niistä osista on henkisielun koko.Siitä voimme päätellä että se menee ylitse tavallisen materiaalisen näkökyvyn.Oma kohtaisesti olen havainnut henkisielun olevan tähtisädetikun kipinä lisättynä siihen vielä vähän lisää kokoa ja lämmin kirkas sähköisyyden väri.Erittäin vaikeaa kuvailla täytyy kokea itse.

      • onko sinulle

        tuttu.Seitsemän ja yhdeksänosainen ihminen.


      • olen
        onko sinulle kirjoitti:

        tuttu.Seitsemän ja yhdeksänosainen ihminen.

        yhdeksän osainen?

        barahmiineilla oli viisi osainen jaotus.(?)

        ymmärrän ehkä seiskan, mutta ysi menee jo reulusti yli ☺.

        Kiinnostusta selventää tätä ?


    • AVortac

      Hmm. Viestisi aiheuttaa minussa hivenen negatiivisen emotionaalisen reaktion. Lähinnä se johtunee siitä, että se heijastaa hivenen tätä nykyaikaista tyypillistä asennetta, että vaaditaan tarjoamatta.

      Tarkoitan, että tarjoamatta ensin ystävällisesti ja kauniisti ja pyyteettömästi omia näkemyksiä varmistetaan selusta vaatimalla ensin muiden näkemykset, ja sitten vasta ehkä varovaisesti uskalletaan omista kertomaan (jos sittenkään, et edes sellaista luvannut varsinaisesti).

      Tämä on omiaan tuomaan vastareaktion, joka aiheuttaa sen, ettei psykologisesti halutakaan kertoa mitään näkemyksiä, vaikka joltain osalta olisi muuten voinutkin olla mielekästä.

      Lisäksi kysymyksesi on niin epämääräinen, että jos minä vastaisin siihen seikkaperäisesti ja mielestäni tarpeeksi laajasti ja yksityiskohtaisesti, joutuisin kirjoittamaan varmaan kaksitoista kokonaista kirjateosta, ja silti varmasti jotain tärkeää jäisi kirjoittamatta.

      Eli ihan näin ystävällisenä sivustakulkijan ohjeena voisit kaventaa kysymyksesi vähän tarkemmin (eli fokusoida sen kenties yhteen noista kentistä ja siinäkin mielessä johonkin yksityiskohtaan, ja selventää mitä tarkoitat sillä kysymyksellä jne.).. ja mikä tärkeimpänä, tarjota ensin omat näkemyksesi muiden pureskeltavaksi, ennenkuin vaadit toisia tarjoamaan ikäänkuin 'ilmaiseksi' omansa, vain siksi että sinä niin pyydät tarjoamatta mitään vastineeksi.

      Reilu kauppa, tiedätkös.

      Näin sivuhuomautuksena minulla olisi noista asioista paljonkin kerrottavaa, mutta kysymyksesi ei oikein inspiroi. Jos kysymys olisi tarkempi ja selventävämpi, voisin vaikka innostua kertomaankin näistä asioista jotakin.

      - Vortac

    • AVortac

      Kylläpä suomenkieli on joskus vaikeaa. 'vihkimyksettömyydestä'

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      1999
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      308
      1191
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      999
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      809
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe