Asensin juuri digi-boxin ja kaikki meni muuten hyvin,mutta kuva on mustavalkoinen.Onko hyviä ohjeita?On muuten kaapelikanava.
mustavalkokuva
digi-asennus
20749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Elikkä sulla on boksissa ilmeisestikin asetuksena S-video, kokeilepa vaihtaa se RGB-asentoon, sillä pitäis näkyä väritkin.
Lisään vielä toiseksi vinkiksi: Toinen vaihtoehto on kokeilla vaihtaa scartin liitäntöjä elikkä kokeilla eri liittimiä, telkkarissasi luultavasti on useampi scart. Kokeile vaihtaa toiseen scart-liitäntään.
Olen nyt vaihtanut scartin paikkaa(häipyi koko kuva) ja asetuksia,joita on valittavana vain kaksi:TV-tyyppi 4:3 tai tv:n kautta.Tv-scart CVBS ja RGB.
Molempia vaihtoehtoja olen kokeillut,ei apua.Mitäs nyt? Alan olla Kikin kanssa samaa mieltä,että on mustavalkodigi-boksi,mutta halpa ei ollut.
Vaihtoehtona tossa on se että mikäli toi ei tosiaan suostu toimimaan niin......SE ON RIKKI. Kyllä värien pitäisi suostua tulemaan.
Se 4:3 ei vaikuta väreihin mitään, se on kuvasuhdevalinta.
Sen sijaan väreihin vaikuttaa CVBS ja RGB elikkä kokeile vielä uudelleen, valitse vaikka tuo CVBS jos mikään muu ei toimi. CVBS elikkä suomeksi komposiittivideo, se toimii aina. Mutta: sekä telkkarissa että digiboksissa pitää olla samat valinnat!
Jos esim. vieonauhuri tukee vain mustavalkokuvaa, niin värikuvaa et saa siitä ulos millään, vaikka johdot olisi miten vaan tai säädöt miten vaan, sama juttu siis MV-digibokseissa.
Siis se että joku väittää olevan jotain mustavalkobokseja..
HALOO!!! Mistä ajankaudesta oikein olet kotoisin???
MITÄ JÄRKEÄ ON TEHDÄ DIGIBOKSI JOKA TUKEE VAIN MUSTAVALKOKUVAA? OLET SELVÄ TROLLI! MUSTAVALKOKUVALLA OLEVIA DIGIBOKSEJA EI OLE OLEMASSAKAAN! PISTE. SAMOINKUIN EI MYÖSKÄÄN MUSTAVALKOKUVALLA OLEVIA VHS-NAUHUREITAKAAN, EI OLE OLLUT VUOSIKYMMENIIN! PISTE.
Hallelujah,se toimii sittenkin! Laitoin uudestaan tv:n toiseen scarttiin ja nyt löytyi värit.Eilen kun kokeilin lähti kuva,taisin laittaa huonosti.
Kiitos vielä kaikille joilta sain hyviä neuvoja.
Johan se on itsetään selvää että on mustavalkobokseja, tai luuletko että kymmenet suomalaiset joilla on MV-tv joutuu turhaan ostamaan väriboksi? älä naurata! Ja MV boksin toisto on optimoitu MV-telkkareille jotta kuva olisi "paras", toki se väritelkussakin toimii, mutta ei värikuvalla.
Ja kyllä MV videoitakin on olemassa, itsellänikin on sellaiset beta-kasetilla jokavuosikymmeninisesssä käytössä
siis mustavalkokuvaa tuottava DIGIBOKSI niin minä näytän sulle lerssini!!!!
Et vaan pysty näyttämään tollaista boksia koska sellasta ei ole keksittykään. Äläkä nyt vaan vetoa siihen että jos tulee mustavalkoinen filmi vuodelta 1940 niin että se näyttää sen mustavalkoisena. Niin sen kuuluukin näyttää mustavalkomateriaali mustavalkoisena ja värimatsku värillisenä!
Olet sinä kanssa ihmetrolli!
Satuit vaan ostamaan mustavalkoboksin, ei sen kummempaa, ja kuva ei muutu värilliseksi tietenkään vaikka olisikin väri-tv.
Eli säästit väärässä paikassa, kato pakettia, taatusti jossain lukeee "B/W only"
Ei ole olemassakaan mitään mustavalkobokseja! Tossa on vain väärät asetukset luultavimmin.
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=2816
...
Sinähän oot pahemmin sekaisin kuin luultiinkaan...
Vai että CF-muistikortinlukijaa tässä tarjoat digiboksiksi? :DDDD
HEh, olet aika "hassu" Kiki. Täytyy myöntää. Hassua ei ole se että olisit oikeasti hauska vaan se että olet niin selvästi pöllyssä, mitä lie sieniä olet nauttinutkaan, että sulla menee jo ruisleipä ja sinkattu naulakin sekaisin, jos ymmärrät mitä tarkoitan. :D
Taisin munia kun kopsasin ton linkin, siellä linkin takana tosiaan on muistikortinlukia, kiitti infosta, ettei kukaan mennyt nyt tilaamaan tota ja ihmetellyt kun ei tuu MV-kuvaa
No en kuitenkaan sekaisin ole, millää muotoa
Olen jo kokeillut kaikki keinot.Nyt taidan luovuttaa ja irroitan koko boxin ja koitan elokuussa uudelleen.
sit se boksi onkin parempi palauttaa kaupan kautta takuuhuoltoon.
Tappelen edelleen sen saamarin boxin kanssa.Mitä tarkoittaa aikavyöhyke?Ohjeissa:valitse olinpaikkasi aikavyöhyke ja aikoja 00.00;ta ylös- ja alaspäin.Onko tällä jotain merkitystä?
Merkitystä on, mikäli haluat boxin pysyvän suomen ajassa. Samoin on merkitystä, mikäli löytyy kohta kesäaika käytössä/ei käytössä - on siis käytössä.
Se semmonen suome on? eikös se ole Suomi isolla ässällä ja vimppa kirjain on i...
http://www.aika.fi/