Mihinkä palkansaajat sijoittavat?

Olisin vaan tiedustellut, mihinkä te palkansaajat/ yrittäjät/ työttömät sijoitatte ylimääräiset rahanne?
Minä ainakin sijoitin perheen iloksi viimeviikolla nakkipakettiin!
Voi sitä riemua ja lasten silmistä säteilevää valoa, jonka tekoni saikaan aikaan.
Oli siinä pitkästä aikaa "lihaa" perheen kasvaville. Oli se taas juhlahetki. Peruspäivärahahan on 260€/kk, joten kyllähän mekin "henkisesti" tuemme teitä suomalainen maanviljelijä uskomattoman raskaassa työssäsi, jossa toki ymmärtääkseni tukisummat jäävät huomattavasti alle sen mitä minä ja perheeni saamme (Kiitos myös teille rakkaat maanviljelivät, että annatte meille leivän).
Minä en valita.
Suomi on oikeudenmukainen ja suora maa.
Täällä ei rehota mikään "plantaasien rahastus" meininki. EI
Vaan jokainen tekee työtä onnellisena ja saa myös ansionsa työnsä mukaisesti.
Minusta se on todellakin hienoa suomessa!
181569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

huomaan monessa tekstissä ironiaa
huumoriakin
ja muita ominaisuuksia kateutta
eniten ihmetyttää kuitenkin tietämättömyys.

Vai tekeydymmekö vain tietämättömiksi.

Olen miettinyt misin kirjoituksista ja nauranutkin joskus mielestäni hänellä on huumoria ja ironiaa sopivalla ja (ärsyttävälläkin) tavalla.

Hyvä lukija erottaa
totuuden ja tarun toisistaan.

Äänestä
  • Totta puhut ja ensinmäisenä!
    Niin onhan toki yhteiskunnassa korjattavaa.
    Mutta tie oikeisiin muutoksiin kulkeen "oman edun tavoittelun" kautta.
    Tai sen kautta, että oma napa ei olisikaan, "kaikkein tärkeintä maailmassa"

    Äänestä

ruuasta mitä en tuottaminen suomessa tulee maksamaan. lihan käypä kuluttajahinta vähintään 20€ tasolla, maidon 1.5€ litra tasolla, jauhojen 1.2€/kg, perunan kannattavaa myyntihintaa en osaa arvioida.

Ruuan ei sais maksaa mitää, mutta polttoaineiden hinnoilla ei ole mitää väliä..

Äänestä
  • Niinhän sitä maksetaankin oikia hinta ja paljon enenmänkin. Ensin meidän veroista maksetaan teidän tuet ja loput kun haetaan kaupasta.

    Äänestä

Tuloja hiukan täydentää tuolta:

Toimeentulotuki muodostuu perustoimeentulotuesta ja täydentävästä toimeentulotuesta. Lisäksi voidaan myöntää ehkäisevää toimeentulotukea.

Toimeentulotuki myönnetään hakemuksesta ja se määrätään lain mukaan yleensä kuukaudeksi kerrallaan. Tukea maksetaan se määrä, jolla asiakkaan tukeen oikeuttavat menot ylittävät hänen tulonsa ja varansa.

Perustoimeentulotukeen sisältyy perusosa, jolla pitää lain mukaan kattaa ravintomenot, vaatemenot, vähäiset terveydenhuoltomenot, henkilökohtaisen puhtauden ja kodin puhtauden menot, paikallisliikenteen maksut, lehtitilaukset, televisioluvat ja puhelimen käyttö. Perusosa on yksin asuvalla ihmisellä 389,37 euroa kuukaudessa ensimmäisessä kuntaryhmässä ja 372,62 euroa kuukaudessa toisessa kuntaryhmässä vuonna 2007.

Perusosan lisäksi perustoimeentulotuella katettavia menoja ovat asumistukilain 6 §:n mukaiset asumismenot (esim. vuokra tai vastike, vesimaksu, lämmityssähkö), vähäistä suuremmat terveydenhuollon menot, taloussähkölasku ja kotivakuutusmaksu.

Täydentävään toimeentulotukeen sisältyvät niin sanotut erityismenot, joita ovat lasten päivähoidon maksu, muut kuin perusmenoina hyväksyttävät asumismenot (esim. muutosta aiheutuvat kustannukset) sekä henkilön tai perheen erityisistä olosuhteista aiheutuvat menot.


Vuonna 2002 käynnistynyttä kokeilua, jossa osa ansiotuloista jätetään huomioimatta toimeentulotukea myönnettäessä, jatketaan vuoden 2008 loppuun. Toimeentulotukea hakevan henkilön tai perheen ansiotuloista vähintään 20 prosenttia mutta enintään 150 euroa kuukaudessa voidaan jättää huomioimatta tukea myönnettäessä. Kokeilun tavoitteena on edistää toimeentulotukea saavien työllistymistä.

Äänestä

Palkansaajat sijoittavat osakerahastoihin, eläkevakuutuksiin, asuntoon, matkusteluun, harrastuksiin jne., sikäli kun jokapäiväisten menojen yli jää jotain sijoitettavaa. Peruspäivärahalla oleva työtön ei varmaankaan paljon sijoita. Toisaalta ei maksa paljon verojakaan, eli hän oikeasti hyötyy maataloustuesta kun elintarvikkeiden hintoja on maataloustukien avulla subventoitu. Ja on ihan oikein, että vähävaraiset hyötyvät tästä systeemistä ja saavat ruokansa edullisemmin.

Äänestä

Että eikös peruspäiväraha makseta yhteiskunnan pussista? Eli samaa tukikuppoo porukkaa kun muutki.

Ihmtellen kuinka kukaan oikeasti työhön haluava terve ihminen on tänä päivänä työtön?

Äänestä
  • 50.nen huonosti koulutettu nainen

    Äänestä

  • on yli kirjoitti:

    50.nen huonosti koulutettu nainen

    Jos osaa lukea edes vähän, riittää pätevyys vaikka lehtien jakoon. Mainosjakeluun riittää, että erottaa postilaatikon lehmän takapuolesta. Siivoukseen, että tietää miten päin moppia pidetään kädessä jne... Siinä vínkkejä, joista saa monta kertaa paremman tulon kuin perustuesta.

    Äänestä

  • jako kirjoitti:

    Jos osaa lukea edes vähän, riittää pätevyys vaikka lehtien jakoon. Mainosjakeluun riittää, että erottaa postilaatikon lehmän takapuolesta. Siivoukseen, että tietää miten päin moppia pidetään kädessä jne... Siinä vínkkejä, joista saa monta kertaa paremman tulon kuin perustuesta.

    Palkanmaksajista on vain puute.

    Äänestä

  • on yli kirjoitti:

    50.nen huonosti koulutettu nainen

    Miksi jäädä tuleen makaamaan. Olen suorittanut aikuisena kaksi tutkintoa. Sanoin itseni irti vakituisesta työstä koulutuksen jälkeen, koska vanha työ tympi. Sain heti töitä, vaikkakin määräaikaista, olen yli 50-vuotias ja jatkojakin on luvassa. Työkkärissä en ole käynyt kertaakaan. Olen itse "painostanut" työnantajia ja puhelin soi aika useasti, vaikka olen jo töissä. Luuletteko, että jotkut maataloustuet tulevat tekemättömästä työstä. Turha valittaa täällä loisijoista jos työkyvyllinen varastaa vanhuksilta rahaa korvauksilla, joista vero on minimaalinen. Korvaukset pois laiskoilta ja hus!, vanhuksia hoitamaan. Monen kunnan verorahat tulevat maajussien pussista.

    Äänestä

  • Kyllä se työtön on moneen kertaan maksanut tukensa veroillaan ollessaan töissä. Toisin on viljelijällä. Kehdosta hautaan eletään veroista maksettujen tukien varassa. Veroja eivät ole koskaan maksaneet. Korkeintaan palautettu pieni osa saadusta tuesta. Eikä yleensä sitäkään. Vaihdetaan turhia koneita uudempiin, niin saadaan tulos näyttämään miinusta ja veroja ei makseta. Pääoma kasvaa veronmaksajien kukkarosta.

    Äänestä

ee siinä pussin pohjalle mitää jää kun syö moneen kertaan maksettua ruokaa.

Äänestä

Kun aloitin ensimmäisissä työpaikoissani, palkkani oli tuota luokkaa. Siitä maksoin vuokran ja lopulla söin, jos oli varaa. Siitä kuule suivaannuin ja päätin päästä paremmille palkoille. Ei se vieläkään hyvä ole, mutta olen tyytyväinen. Turha täällä on maataloustukien saajia syyttää, jos olet saamaton. Kukaan ei sinua kotoa kouluun pakota, joten tyydy osaasi tai muutu tai ole köyhä, jota maajussi tukee veromarkoillaan.Töitä on!!!

Äänestä

Mie sijoitan kaikki tuloni maatiloihin jotta saisin lisää maataloustukia. Nyt tulee jo niin paljon tukia että kohta ei enää tartte töitä tehdä ollenkaan. Ei muuta ku nauttimaan maataloustuista.

Äänestä

Mie laitan ylimääräiset rahat strippibaariin.
On niin mukava katsella ko tyttäret pyörähtelevät
niin ylen sutjakkaasti sen tolpan ympärillä ja
tekkööt niin maan perusteellisen jänniä pyörähdyksiä ja viuhahduksia jotta. Miten hyö
osajaatkii!!! Helmat sen kun heilahtaat ja kaiken
kukkuraksi ovat kylmäverisiikii, ko näil pakkasil
niin vähis vaatteis leyhyttellööt ja viel ne vähätkii pois viskoloitselevat. Voi taittama-
rallaa sentään.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Misi kirjoitti:

Olisin vaan tiedustellut, mihinkä te palkansaajat/ yrittäjät/ työttömät sijoitatte ylimääräiset rahanne?
Minä ainakin sijoitin perheen iloksi viimeviikolla nakkipakettiin!
Voi sitä riemua ja lasten silmistä säteilevää valoa, jonka tekoni saikaan aikaan.
Oli siinä pitkästä aikaa "lihaa" perheen kasvaville. Oli se taas juhlahetki. Peruspäivärahahan on 260€/kk, joten kyllähän mekin "henkisesti" tuemme teitä suomalainen maanviljelijä uskomattoman raskaassa työssäsi, jossa toki ymmärtääkseni tukisummat jäävät huomattavasti alle sen mitä minä ja perheeni saamme (Kiitos myös teille rakkaat maanviljelivät, että annatte meille leivän).
Minä en valita.
Suomi on oikeudenmukainen ja suora maa.
Täällä ei rehota mikään "plantaasien rahastus" meininki. EI
Vaan jokainen tekee työtä onnellisena ja saa myös ansionsa työnsä mukaisesti.
Minusta se on todellakin hienoa suomessa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu