olen lähivuosina viittäkymppiä (50v) lähestyvä nainen, maisteriskoulutus ja toimittajakoulutus, hyvä atk- ja kielitaito, kokemus radio-lehti ja tv-työstä (olen ollut määräaikaisissa työtehtävissä) Olen menestynyt erinomaisesti.
Kannustan nuoria alalle, joka työllistää aina vaan huonommin - mutta silloin kun töitä on, se on ihanaa, tapaa mielenkiintoisia ihmisiä ja näin jälkikäteen, aateltuna, elämä on ollut antoisaa. Edelleen katson tv:tä kehittävällä kriittisellä katseella ja kuuntelen radiota haikeudella ja mietin, miten itse tuon spiikkaisin, paremmin. En ole katkeroitunut, sillä minulla on kiva mies ja hyvät harrastukset ja talous OK.
Nippu minua kiittävää kuuntelija-ja katsojapalautetta ja kiitosta esimiehiltä on myös kertynyt. Olen kuitenkin ollut työtön, nyt kohta 1 v, 2kk. Syynä ei voi olla muu kuin se, että työnantajan mielestä olen "vanha nainen", vaikken siltä näytäkkään. Mutta ikä on rasite, valmistaudu siihen! Opiskele toinenkin ammatti. Media kuluttaa sinut nopsaan. Olen itse ollut muissa töissä, mm. puhelinhaastattelijana. Olen kivan näköinen ja mukava ihminen. Työtätoimittajana saa minulle tietenkin tarjota, vaikka vaatimatontakin pätkää. Teen mielelläni kaikkia mediaduuneja. Paikkakunta: HÄME! :))
Työtön
5
1311
Vastaukset
- kateutta
Ei sitten tullut mieleen että useimmat noista nuorista hallitsevat mm. monikanavaisuuden ja tekniikan paljon sinua paremmin. Se on yksi syy palkata ihmisiä ja sori vaan, mutta sun ikäluokkasi on sen suhteen jo täysin kyydistä pudonnut. Lisäksi halu oppia uutta on aika minimissään. Kun siihen päälle vain jarrutetaan uudistuksia työpaikalla ja haukutaan nuoria, jotka tekevät yleensä jo määrällisestikin enemmän töitä, lopputulos on yleensä tuommoinen. Enkä voi sanoa että pitäisin sitä kovin epäoikeudenmukaisena.
- Ikärasismia
Eivät kaikki neljä- viisikymppiset ole pudonneet kyydistä tekniikan suhteen. Itse olen nyt tuon 40 rajapyykin ylittänyt ja vasta ammattiini valmistunut eli hallitsen kaikki uusimmat tekniset taidot. Kohtalotovereita minulla on paljon. Nykyisin opiskellaan usein vasta aikuisena. Kalenteri-ikä ei kerro mitään ihmisen tiedoista ja taidoista. Joku on "vanha" parikymmpisenä toinen energinen lähennellessään eläkeikää. Asenteesi on vaarallinen ennen kaikkea kun ihmiset tulisi jo kansantaloudenkin vuoksi pitää entistä myöhempään mukana työelämässä.
- vai ei osata?
Ikärasismia kirjoitti:
Eivät kaikki neljä- viisikymppiset ole pudonneet kyydistä tekniikan suhteen. Itse olen nyt tuon 40 rajapyykin ylittänyt ja vasta ammattiini valmistunut eli hallitsen kaikki uusimmat tekniset taidot. Kohtalotovereita minulla on paljon. Nykyisin opiskellaan usein vasta aikuisena. Kalenteri-ikä ei kerro mitään ihmisen tiedoista ja taidoista. Joku on "vanha" parikymmpisenä toinen energinen lähennellessään eläkeikää. Asenteesi on vaarallinen ennen kaikkea kun ihmiset tulisi jo kansantaloudenkin vuoksi pitää entistä myöhempään mukana työelämässä.
Olen 44 vee, eli jonkun mielestä ikäloppu. Ja myös minä hallitsen kaikki työhöni liittyvät uusimmat tekniset taidot.
Ap:lle huomauttaisin, että kyllä ikä vaikeuttaa työn saamista alalla kuin alalla - ei se koske pelkästään toimittajia.
Minusta olisi hyvä, jos ikää ei saisi kysyä työtä hakiessa lainkaan. Kun sen näkee jo hakemuksesta, vanhoina - pelkän numeron perusteella pidetyt - eivät pääse edes näyttäytymään.
- Ei enää niin nuori toimittaja
Ei se välttämättä ole niin että viestinnän alalla nuoria suosittaisiin vanhojen kustannuksella. Itse olen nähnyt ja kokenut tapauksia, joissa idea hylätään koska esittäjä on nuori. Lisäksi nuorten roikuttamista pätkätöissä, tai pakkofreelancereina, ei alalla pidetä mitenkään paheksuttavana. Huippu tapaukset ovat joissa perusteena vakinaistamattomuudelle on pidetty (suorasti tai epäsuorasti ) työntekijän nuorta ikää. Näissäkin tapauksissa kyseessä ovat ollee jo reilusti yli 20 vuotiaat henkilöt.
- Katso peiliin
Hei,
luettelit kattavan litanian työtaustojasi. Ihmettelen suuresti jos takanasi on todella kaikki tuo kokemus, koska et näytä hallitsevan jaloa oikeinkirjoituksen taitoa.
Olisiko arvon tyhjäntoimittajassa jotain muutakin ´pientä laittoa´, josta takalistossasi reilun vuoden sijainnut kengänkuva johtuu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.24810817- 762991
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822668- 882530
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1512242Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2672109- 451461
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1321321Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35932