olen lähivuosina viittäkymppiä (50v) lähestyvä nainen, maisteriskoulutus ja toimittajakoulutus, hyvä atk- ja kielitaito, kokemus radio-lehti ja tv-työstä (olen ollut määräaikaisissa työtehtävissä) Olen menestynyt erinomaisesti.
Kannustan nuoria alalle, joka työllistää aina vaan huonommin - mutta silloin kun töitä on, se on ihanaa, tapaa mielenkiintoisia ihmisiä ja näin jälkikäteen, aateltuna, elämä on ollut antoisaa. Edelleen katson tv:tä kehittävällä kriittisellä katseella ja kuuntelen radiota haikeudella ja mietin, miten itse tuon spiikkaisin, paremmin. En ole katkeroitunut, sillä minulla on kiva mies ja hyvät harrastukset ja talous OK.
Nippu minua kiittävää kuuntelija-ja katsojapalautetta ja kiitosta esimiehiltä on myös kertynyt. Olen kuitenkin ollut työtön, nyt kohta 1 v, 2kk. Syynä ei voi olla muu kuin se, että työnantajan mielestä olen "vanha nainen", vaikken siltä näytäkkään. Mutta ikä on rasite, valmistaudu siihen! Opiskele toinenkin ammatti. Media kuluttaa sinut nopsaan. Olen itse ollut muissa töissä, mm. puhelinhaastattelijana. Olen kivan näköinen ja mukava ihminen. Työtätoimittajana saa minulle tietenkin tarjota, vaikka vaatimatontakin pätkää. Teen mielelläni kaikkia mediaduuneja. Paikkakunta: HÄME! :))
Työtön
5
1303
Vastaukset
- kateutta
Ei sitten tullut mieleen että useimmat noista nuorista hallitsevat mm. monikanavaisuuden ja tekniikan paljon sinua paremmin. Se on yksi syy palkata ihmisiä ja sori vaan, mutta sun ikäluokkasi on sen suhteen jo täysin kyydistä pudonnut. Lisäksi halu oppia uutta on aika minimissään. Kun siihen päälle vain jarrutetaan uudistuksia työpaikalla ja haukutaan nuoria, jotka tekevät yleensä jo määrällisestikin enemmän töitä, lopputulos on yleensä tuommoinen. Enkä voi sanoa että pitäisin sitä kovin epäoikeudenmukaisena.
- Ikärasismia
Eivät kaikki neljä- viisikymppiset ole pudonneet kyydistä tekniikan suhteen. Itse olen nyt tuon 40 rajapyykin ylittänyt ja vasta ammattiini valmistunut eli hallitsen kaikki uusimmat tekniset taidot. Kohtalotovereita minulla on paljon. Nykyisin opiskellaan usein vasta aikuisena. Kalenteri-ikä ei kerro mitään ihmisen tiedoista ja taidoista. Joku on "vanha" parikymmpisenä toinen energinen lähennellessään eläkeikää. Asenteesi on vaarallinen ennen kaikkea kun ihmiset tulisi jo kansantaloudenkin vuoksi pitää entistä myöhempään mukana työelämässä.
- vai ei osata?
Ikärasismia kirjoitti:
Eivät kaikki neljä- viisikymppiset ole pudonneet kyydistä tekniikan suhteen. Itse olen nyt tuon 40 rajapyykin ylittänyt ja vasta ammattiini valmistunut eli hallitsen kaikki uusimmat tekniset taidot. Kohtalotovereita minulla on paljon. Nykyisin opiskellaan usein vasta aikuisena. Kalenteri-ikä ei kerro mitään ihmisen tiedoista ja taidoista. Joku on "vanha" parikymmpisenä toinen energinen lähennellessään eläkeikää. Asenteesi on vaarallinen ennen kaikkea kun ihmiset tulisi jo kansantaloudenkin vuoksi pitää entistä myöhempään mukana työelämässä.
Olen 44 vee, eli jonkun mielestä ikäloppu. Ja myös minä hallitsen kaikki työhöni liittyvät uusimmat tekniset taidot.
Ap:lle huomauttaisin, että kyllä ikä vaikeuttaa työn saamista alalla kuin alalla - ei se koske pelkästään toimittajia.
Minusta olisi hyvä, jos ikää ei saisi kysyä työtä hakiessa lainkaan. Kun sen näkee jo hakemuksesta, vanhoina - pelkän numeron perusteella pidetyt - eivät pääse edes näyttäytymään.
- Ei enää niin nuori toimittaja
Ei se välttämättä ole niin että viestinnän alalla nuoria suosittaisiin vanhojen kustannuksella. Itse olen nähnyt ja kokenut tapauksia, joissa idea hylätään koska esittäjä on nuori. Lisäksi nuorten roikuttamista pätkätöissä, tai pakkofreelancereina, ei alalla pidetä mitenkään paheksuttavana. Huippu tapaukset ovat joissa perusteena vakinaistamattomuudelle on pidetty (suorasti tai epäsuorasti ) työntekijän nuorta ikää. Näissäkin tapauksissa kyseessä ovat ollee jo reilusti yli 20 vuotiaat henkilöt.
- Katso peiliin
Hei,
luettelit kattavan litanian työtaustojasi. Ihmettelen suuresti jos takanasi on todella kaikki tuo kokemus, koska et näytä hallitsevan jaloa oikeinkirjoituksen taitoa.
Olisiko arvon tyhjäntoimittajassa jotain muutakin ´pientä laittoa´, josta takalistossasi reilun vuoden sijainnut kengänkuva johtuu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400