Helsingistä Tukholmaan olisin menossa ja mitä mieltä olette, kumpi näistä laivoista olisi rauhallisen risteilyn haluavalle sopivampi valinta? (:
Gabriella vai Mariella?
9
1655
Vastaukset
- Mariellan olevan
rauhallisemman, Gabriella tyyliltään enemmän menolaiva.
Ja aivan varmasti joku tulee ehdottamaan siljaa tässä ketjussa, mutta jos on valinnut vikingin, kannattaa siinä pysyä. - samalaisia
Vikingin laivat on samanlaisia, eiköhän riipu millaisia matkustajia sattuu oleen paikalla.
- Lähestulkoon samanlaisia,
Mariella erityyliin rakennettu.
Maisemabulevardi kaikilla kylläkin 8.kannella. Lähestulkoon samanlaisia, kirjoitti:
Mariella erityyliin rakennettu.
Maisemabulevardi kaikilla kylläkin 8.kannella.on kyllä seitsemännellä kannella.
- menisin
Molemmilla laivoilla sama tunnelma, mutta Gabriella koristeellisempi/loistokkaampi sisustukseltaan kuin Mariella. Mariella on 1980 -luvulta ja Gabriella 1990-luvulta.
- päinvastoin
tuo asia??
- koettu on..
päinvastoin kirjoitti:
tuo asia??
Faktaa kehiin:
Gabriella:
-Byggd 1992 av Brodogradiliste "Split", Split, Kroatien
-1991 01 23. Sjösatt.
-Innan leveransen till Euroway så blev fartyget skottskadat på varvet i Kroatien eftersom det var inbördeskrig i Jugoslavien och varvet blev beskjutet.
-1994 03. Utchartrad till Silja Line Oy, Ab, Stockholm.
-1994 03. Omdöpt till SILJA SCANDINAVIA.
-1996 11 18. Såld till Viking Line Ab, Mariehamn, Finland för leverans i april 1997
-1997 04. Omdöpt till GABRIELLA.
Mariella:
-Byggd 1985 av Oy Wärtsilä Ab Åbo Finland
-1984 09 28. Sjösatt.
-Levererades 17 maj 1985 till SF-Line Ab, Mariehamn. Finland
-2006 09 18 - 2006 09 29. Varvbesök (ombyggnad av restaurangutrymmen) vid Turku Repair Yards, Nådendal, Finland. - SUOMESSA ollaan, voisitko y...
koettu on.. kirjoitti:
Faktaa kehiin:
Gabriella:
-Byggd 1992 av Brodogradiliste "Split", Split, Kroatien
-1991 01 23. Sjösatt.
-Innan leveransen till Euroway så blev fartyget skottskadat på varvet i Kroatien eftersom det var inbördeskrig i Jugoslavien och varvet blev beskjutet.
-1994 03. Utchartrad till Silja Line Oy, Ab, Stockholm.
-1994 03. Omdöpt till SILJA SCANDINAVIA.
-1996 11 18. Såld till Viking Line Ab, Mariehamn, Finland för leverans i april 1997
-1997 04. Omdöpt till GABRIELLA.
Mariella:
-Byggd 1985 av Oy Wärtsilä Ab Åbo Finland
-1984 09 28. Sjösatt.
-Levererades 17 maj 1985 till SF-Line Ab, Mariehamn. Finland
-2006 09 18 - 2006 09 29. Varvbesök (ombyggnad av restaurangutrymmen) vid Turku Repair Yards, Nådendal, Finland.suomeksi tuon uusiksi kirjoitta vai kuulutko noihin jopa aatelisina itseään pitäviin rannikkohurreihin?
SUOMEA KIITOS, suomalaisella keskustelupalstalla, OK?
- Sitten-näet
Mee kummallakin ja päätä sitten
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38812644Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2695542Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2364073Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2853101Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232105Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201910Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks531575En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis211188Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina168988Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273935