Mateita mereltä?

Aloitteleva pilkkijä Uudelt...

Osaisikohan joku neuvoa täällä, miten pystyy tunnistamaan mateiden kutupaikat? Kiersin edellistalvena kartan perusteella lupaavia paikkoja sisävesillä, mutta aika huonolla menestyksellä, ja nyt tekisi mieleni mennä kokeilemaan merelle, jos siellä onnistuisi paremmin.

Meri on suuri, joten olisin kiitollinen, jos joku auttaisi alkuun kertomalla, millaisilta paikoilta mateita kannattaa tavoitella. Matalikoillahan ne taitavat kutea, mutta millä perusteella ne valitsevat kutumatalikkonsa?

2

2454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aapeee

      Made tykkää matalista hiekkapohjaisista lahdista. Osa mateista kutee kuitenkin yllättävän syvällä eli joskus jopa liki 10 metrin syvyydellä. Yleensä vettä on alla 2-5 metriä.
      Olen huomannut, että varsinkin pienempi made kutee syvemmällä aivan kudun loppuvaiheessa eli merellä joskus jopa maaliskuun puolella.

      Mutta jos löydät laajan hiekkapohjaisen matalikon, niin voit olla jokseenkin varma, että paikalla on myös madetta. Sen löytäminen vaan vaatii välillä melkoista kairaamista ja tietenkin otolliset olosuhteet.
      Ei muuta kuin kokeilemaan...

      • mereltä ja järvistä

        Made tykkää myös kivikko pohjista. Hyvän madepaikan josta saa myös isoja tulisi olla lähellä syvää vettä.On aivan varmaa että syvän veden lähellä oleva karikko on hyvä paikka. onki syvyys puolesta kolmeen metriin.Tarpeeksi reikiä ja kokeillaan pohjan kovuus ettei ole liian pehmeää.Yleensä made ottaa melkein heti jos niitä on reijän lähellä. Ei kannata yrittää muutamaa minuuttia kauemmin samalta reijätä jos ei ala kuulua mitään.Reijät kannattaa kiertää useasti läpi koska made liikkuu aika paljon. Kun saa jostakin reijästä ison kannattaa reikä kokeilla vähän ajan kuluttua uudelleen. Usein käy niin että saa monta isoa samasta reijästä. Karkuun päässyt heikentää kalan tuloa vähäksi aikaa. Valon käyttöä kannattaa välttä koska suoraan avantoon näytetty valo pelottaa mateita. Ylösotto vaiheessa valo on tietysti apu varsinkin kun siiman päässä on iso rölli. Hyvä nostokoukku on oltava aina käden ulottuvilla muutoin hommasta ei tule mitään. Kokeilemalla oppii kunhan asiaan uskoo. Uskonsa menettänyt kalamies on huono kalamies.Kireitä siimoja ja ahtaita reikiä toivottaa Vexi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22452
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9669
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7637
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6146
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5132
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4797
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4499
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      39
      2724
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2257
    Aihe