IDO:n wc-pytty vuotaa kannen välistä

osaanko itse?

Terve

Avasin wc-pytyn kannen tässä taannoin ja havainnoin että pytyn täyttyessä säiliöön tulevan vesisuihku nousee loppuvaiheessa niin ylös, että vettä valuu kannen ja säiliön välistä.

Kävin lvi liikkeessä ja myyjä tuumasi, että sulkemäntä on viallinen. Nyt ihmettelen miten männän saa vaihdettua. Vesi suihkuaa noin 10 cm pitkän vaakatasossa olevan valkoisen muoviosan päästä. Muovi osa jakautuu kahtene osaan josta taaimmainen lähtee irti kääntämällä sitä noin 1/4 kierrosta ja vetämällä pois. Sulkumäntä jää kuitenkin toisen osan sisään enkä ole keksinyt kuinka sen saa irti??

20

15376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putkimies 71

      kun jotain vaikka kumia esim sisärenkaan palanen päälle jolloin ei vesi suihkuu kanteen

    • helppo vaihtaa.ite vaihdoin hiljattain.vaikea selittää mutta helppo vaihtaa.siihen männän alapuolelle tulee uimurikohon akseli jossa on sellaiset korvakkeet,niitä painamalla akseli irtoaa ja sen jälkeen mäntä tulee ulos.uusi mäntä ei montaa euroa maksa.itelläni auttoi vaihto.

      • osaanko itse?

        Suuret kiitokset. Vaihtotyö otti aikaa n. 30 s. Myyjä antoi ihan päin mäntyä olevia ohjeita...


      • Kiitollinen

        Kiitos Puuhapenalle!
        Vinkkisi toimi tänäänkin. Yritin toimia putkiliikkeen neuvoilla, mutta ei toiminut.
        Muutama vuosi sitten sulkumäntä käytiin vaihtamassa putkiliikkeestä, ja homma maksoi maltaita, lähes satasen!


      • JH, Turku

        Mainio neuvo, korvakkeita painamalla akseli irtosi ja männän vaiht kävi helposti. Mäntä ja tiiviste myytiin yhdessä, maksoivat 9 euroa. Tiivisteelle ei tullut vielä käyttöä.


      • Mäntätä

        Niin, jälkeenpäin vielä lisäkommentti. Kun akseli irtoaa, saattaa mäntä molskahtaa säiliön pohjalle, kuten minulla teki. Sen kun putsasin ja tiivisteen herkistin, niin rupes toimimaan ihan vanhalla männällä.


      • Marhu72

        Kiitokset! 10 vuotta vanha ohje toimi edelleen luvatusti, ja IDO Trevi mäntä vaihtui alle minuutissa. Myyvät nykyään tuota mäntää ja pohjaventtiiliä samassa paketissa, hinta Rautiassa alle 10€.


      • Marhu72

        Tai siis pohjaventtiilin tiivistettä..


      • tasoarav
        Marhu72 kirjoitti:

        Kiitokset! 10 vuotta vanha ohje toimi edelleen luvatusti, ja IDO Trevi mäntä vaihtui alle minuutissa. Myyvät nykyään tuota mäntää ja pohjaventtiiliä samassa paketissa, hinta Rautiassa alle 10€.

        Ei ne isommatkaan osat paljoa maksa, itse vaihdoin uimuriventtiilipaketin:
        https://www.jukira.fi/product_catalog.php?c=1296


    • wc

      Kiitos näistä ohjeista, nyt loppu se vuotaminen. Aluksihan kerkisin jo haukkumaan lapset ja muijan, kun luulin et ne kuseskelee lattialle.

      • Naisenergiaa34

        Vain miehet ja poijjaat kusoo lattialle :)


    • stefa1

      Kiitän vinkeistä, homma tuli kuntoon!

    • ile5

      Mikä avuksi kun en saa tuplahuuhtelunuppia = keinuvipua pois säiliön päältä.

      • bvcb

        Keinuvivun takana on keskellä pieni kolo josta voi vääntää ruuvitaltalla tai vaikka naulalla osaa suoraan ylöspäin.


    • Itsellä oli kupariroska tuoreenveden sulkuventtiilin välissä, aiheutti "ylivuodon" säiliön täytyttyä.

      Informatiivinen video tanskasta, jossa sielunelämä valottuu.
      "Udskift pakninger i IFØ Aqua"

      http://www.youtube.com/watch?v=-cCH6NTJ2NM

    • raksaaja

      Sama vika 30v vanhassa pytyssä. Liimasin muovisen ohjaimen joka estää veden suihkuamisen säiliön kanteen.

    • exhuoltomies

      Joo-o. Minäkään en ymmärrä näitä ohjeita, vaikka olen satoja pönttöjä korjannut.
      Kyllä se on niin, että se on turha alkaa räpeltämään jos ei ole ns. tekijämiestyyppiä.
      Voi tulla se vesivahinko.

    • haatajaniko

      Youtubessa on kanssa ohjjevideo hommaan,on havainnollisin.

    • Haatajapenaa

      Itse kuristin veden tuloa pönttöön,sulkemalla vesisulun puoleen,ei roiskinut enää yli.Mutta korjattava tuo on kunnolla oian,,tuo ensiapuna mutta noinhan mennyt jo vuosia,hotaampi täyttö ei haittaa käytännössä.,

      • Kuristajahomoo

        Hakeudu suomenkielenkurssille tai hoitoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      7107
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4353
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      24
      3755
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      184
      3457
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2507
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2455
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2122
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      26
      2044
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      1993
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1412
    Aihe