Mitä on skannaus?

noviii-iii-iii-siiii

Mitä eroa on skannaamisella ja tulostamisella?

14

15233

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mää vaan

      Elikä tulostaminen, kuten varmaan jo tiesit, on se kun tulostat esim. jonkun Word-dokumentin tai web-sivun tai kuvan paperille.

      Skannaukseen tarvitaan skanneri. Se on vähän niinkuin xerox, mutta ei sinne päinkään... elikä sinne skanneriin laitetaan joku paperi tai kuva tai kirjan sivu tai vaikka oma naama tai takamus (skanneri voi tästä hajota, ei suositeltavaa!). Sitten se skanneri vetää semmosta vihreetä valoa koko skannausalueen poikki ja kohta se skannerin skannaama kuva ilmestyy sun tietokoneelle ja voit tallentaa sen. Voit vaikka skannata jonkun vanhan valokuvan ja sitten editoida sitä tietokoneella... ja väritulostimella tulostaa "parannellun" valokuvan ulos. Skanneri siis tosiaan perustuu (tietääkseni) ihan samaan tekniikkaan kuin kopiokone, paitsi että "kopion" saa digitaaliseen muotoon tietokoneelle.
      Tietokoneelle on olemassa OCR-ohjelmia (sorry, en tiedä mistä lyhenne tulee) joiden avulla voit käyttä skanneriasi tekstin skannaamiseen. Ohjelma tunnistaa kirjaimet ja voit tallentaa skannaamasi tekstin tekstitiedostona ja muuttaa sitä tekstiä... ei ole kokemusta, miten hyvin ko. ohjelmat toimii, mutta skannerien mukana ohjelmisto yleensä toimitetaan...

      Kaupoissa myydään useita monitoimilaitteita, jotka toimivat sekä skannerina, tulostimena että kopiokoneena, jotkut jopa faksikoneena. Jatkuvaan mustavalkotulostukseen suosittelen lasertulostinta. Monitoimilaitteista loppuu muste hyvin nopeasti ja niillä kannattaa tulostella lähinnä valokuvia.

      Toivottavasti tämä nyt jotenkin valaisi...

      • Anonyymi

        En ymmärrä vieläkään.Onko Samsungissa Skanneri? Tää on halvimpia koneita,jolla olen tietokoneesta tulostanut paperille tietoja.Myös olen yläkannen nostamalla laittanut sisään valokuvia ja monistanut papereita.Onko tässä joku skanneri?


      • Anonyymi

        monitoimitulostimissa on myös skanneri, jolla voi ottaa kopioita, ja myöskin skannata kuvan/ asiakirjan sähköiseen muotoon koneelle, esim pdf- tiedostoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        monitoimitulostimissa on myös skanneri, jolla voi ottaa kopioita, ja myöskin skannata kuvan/ asiakirjan sähköiseen muotoon koneelle, esim pdf- tiedostoksi.

        Skannaus on toiminto, joka harvoin toimii linuksissa, tulostaminenki tuurista riippuvainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Skannaus on toiminto, joka harvoin toimii linuksissa, tulostaminenki tuurista riippuvainen.

        Jaa... no... mulla on 'vanha' samsungin scx-4500w monitoimilaser, ja se on alusta asti toiminut skannerina ja tulostimena Linuxissa, eli n. 10 vuotta... Ei mitään ongelmia... Joku mutuilija taas ei vaan osaa...


      • Anonyymi

        Ikävä kyllä, mikään noista linkeistä ei enää toimi.
        Mutta jos aloittajan tulostimessa on skanneri, on jossain kohtaa tulostinta SCAN - nappula, jota painamalla tulostin skannaa kuvan/tekstin, jos sellainen on lasin alla.


    • Anonyymi

      Suunnilleen sama ero kuin syömisellä ja ulostamisella.

    • Anonyymi

      Skannaus on kuvan ottamista, yleensä paperista tms. eli käytännössä kopioimista digitaaliseen muotoon. Nykyään tosin skannereita ei juuri käytetä vaan kuittien ja asiakirjojen skannaus tapahtuu useimmiten puhelimella: https://www.matkalaskukuiskaajat.fi/2019/07/kuitin-kuvaaminen-puhelimella.html

      Tulostaminen on sitten sitä kun matsku pusketaan ulos paperi muodossa. Joskus puhutaan kyllä myuös digitaaliseen muotoon tulostamisesta, mutta tällä viitataan yleensä esim. siihen, että vaikkapa doc-tiedostosta tehdään PDF-tiedosto tms.

    • Anonyymi

      No mitä verbiä käytetään,kun luetaan ihmisen otsasta tietoa skannerilla (?)
      Uutisissa näytettiin kun auton matkustajien otsaa luettiin kuten luetaan viivakoodia tuotteista.
      Mitä aikaa elämme?
      Ilm. ???

      • Anonyymi

        Se oli lämpömittari. Kuumemittari varmaankin. Pinnallisesti ilmeisesti tarkistettiin mahdollisen kuumetta aiheuttavan esim. koronaviruksen varalta. Tietenkin vaatisi tarkempia tutkimuksia selvittää mahdollisen kuumeen aiheuttaja.


    • Anonyymi

      Ero on kuten oksentamisella ja kännäyksellä.

    • Anonyymi

      näitä skannauksia tehdään sängyn myyn on kautta.

    • Anonyymi

      Skanneri on helppo erottaa tulostimesta. Kun nostat skannerin kannen niin näet A4 kokoisen lasin ja kannessa samankokoisen valkoisen pinnan.
      Lasilevylle laitetaan skannattava kuva tai dogumentti kuvapuoli lasiin päin ja kansi kiinni. Sitten vain skannataan kohteesta tiedosto tietokoneeseen.
      Jos kuseessä on monitoimikone se toimii kopiokoneena ilman tietokonelltakin tulostaen skannauksen heti suoraan paperille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1471
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      282
      1043
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      814
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      772
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      723
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      619
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      585
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      491
    12. Miten nainen kohteli sinua?

      😋
      Ikävä
      32
      481
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      465
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. 32
      429
    16. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      29
      421
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe