Mihin matematiikkaa tarvitaan?

wmiw

Hei, voisitteko kertoa mihin matikkaa oikeesti tarvitaan! Sitä kuitenkin tarvii opiskella niin paljon koulussa, mut mitä varten? Missä kaikissa ammateissa sitä oikeesti tarvitaan?

8

2604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DI-89

      Lähes kaikki ympärilläsi näkemä ihmisenluoma on matemaattisen mallinnuksen mahdollistamaa. Autoja, vähänkään monimutkaisempia rakenteita, automaatiota jne. ei olisi ilman matematiikan osaamista.

    • Jannu-J

      sairaanhoitaja tarvitsee matikkaa lääkeannosten laskuihin, marketin osastonhoitaja tarvitsee jonkilaisen käsityksen siitä, mikä on tuotteiden kate...

      Tuossa nyt muutama esimerkki "arkipäiväisistä" töistä. Enemmän sitä tarvitsee toki vaikkapa DI tuotteen suunnittelutehtävissä tai ekonomisti taloutta tutkiessaan.

      Vähän mielikuvistusta peliin, niin kyllä näitä löytyy.

    • kaikki tarvii

      Hävettää todella paljon ihmiset, jotka ei tajua autokoulussa sitä, miksi kaasua pitää painaa hieman kovemmin liikkeellelähtiessä kuin hiljaa ajaessa (no ok, se on perusfysiikkaa). Tai jotka ei pysty ymmärtämään dollarin kurssia suhteessa euroon, tai edes laskemaan päässä suurinpiirtein, mitä omat ostokset tulee maksamaan.

      Jos teet tulevaisuudessa mitään kassatyöskentelyn, autojen, tietokoneiden, kirjanpidon, sosiaalitukien, sairaanhoidon, laboratoriotyön kanssa, tarvitset matematiikkaa muodossa tai toisessa.

      Roskakuskaus, taidemaalaus, kirjallisuustiede ovat ehkä ainoita aloja, joissa ei matematiikkaa tarvitse ollenkaan.

      • .............

        taidemaalauksessa tarvitsee oikeasti todella paljon matematiikkaa, mitä olen kuullut.


    • Matematiikka on ystävä

      Nosiis, ainakin peruskouluissa opetettu matematiikka on vielä niin yksinkertaista perusasiaa, että sellaiset kuuluvat ihan yleissivistykseen.

      Ammattikouluissa opetettu matikka varmaan vastaa aikapaljon niitä tarpeita mitä ammatti vaatii.

      Lukiossa voi valita joko pitkän tai lyhyen matikan. Lukiohan vain valmentaa jatko-opiskeluun eikä työelämään, joten siellä käydyt asiat ovat melko teoreettisia, varsinkin siellä pitkän matikan puolella. Jos jatko-opiskelupaikka löytyy vaikka diplopi-insinöörikoulutuksesta, niin pitää olla hyvät matemaattiset perusvalmiudet että pääsisi edes peruskursseista läpi.

      DI:t tarvitsevat matikkaa vaativissa suunnittelutehtävissä, tilastotieteilijät tarvitsevat matikkaa, kaupallisen alan käyneet tarvitsevat erityisesti matikkaa jne... tietty vaikka ekonomit tarvitsevat enemmänkin korko ja prosenttilaskuja, kun taas insinöörit tarvitsevat hyvät "yhtälönhallintataidot" että fysiikan kaavoja olisi helppo käsitellä, ja näin edespäin.

      Tietty on monia ammatteja, joissa ei mitään kovin vaativaa matikan osaamista tarvita, mutta "helppoa", tai yksinkertaista matikkaa sitäkin enemmän. En ole ollut rakennustyömaalla töissä, mutta epäilisin että sielläkin työmiehet joutuvat mittailemaan ja laskeskelemaan päivittäin, että hommat sujuisivat ilman ongelmia. Siksi matikanopetuksella pyritään myös rutiinien luomiseen, että yksinkertaiset laskutoimitukset onnistuisivat mahdollisimman nopeasti ja helposti, ja että laskuja voisi laskea nopeasti päässä. Ei niitä kertotauluja turhaan siellä ala-asteella opeteltu :)

      Myöskin matematiikka voi parantaa loogista päättelykykyä, joka on hyödyllistä melkein missä tahansa ammatissa ja ihan arkielämässäkin.

      • nnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

        matikkaa tarvitsee oikeastaan kaikessa. Esim. ompelijakin tarvitsee matikkaa kaavoja piirtäessään, mittoja ottaessaan jne.


    • mikaelkosola

      en osaa matikkaa ollenkaan

      • valtsu443

        nice en mäkään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3874
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2811
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2478
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      29
      1578
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1248
    Aihe